Zdrowie

Pneumokoki - szczepienia tylko dla dzieci? [Wirtualne Warsztaty]

Co to jest pneumokok? Jakie choroby może wywoływać oraz czy szczepienia przeciw pneumokokom są tylko dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych uzyskasz w kolejnej, wiosennej edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja. Zapraszamy na materiał, w którym o pneumokokach opowiada dr Aneta Górska-Kot, pediatra.

WHO zaleca szczepienie szczepionkę przeciw pneumokokom, które podobnie jak korona wirus SARS-CoV-2, wywołuje zakażenie dróg oddechowych. Szczepionka jest obowiązkowa i refundowana, co cieszy, gdyż mogą one wywoływać groźne infekcje.

Czym właściwie są pneumokoki?

Są to bakterie gram dodatnie, nazywane inaczej dwoinkami zapalenia płuc. Pneumokok to główna bakteria, która odpowiada za zapalenia płuc u ludzi. W zależności od budowy, wyróżniamy różne serotypy (rodzaje), których obecnie jest około 100. Spośród nich tylko 20 serotypów jest chorobotwórczych – pozostałe są łagodne i niezdolne do szkodzenia organizmowi.

zakażenia pneumokokowe WW
Edipresse

Jakie choroby wywołują pneumokoki?

Pneumokoki bardzo często „pomieszkują” w jamie nosowo-gardłowej najmłodszych dzieci, czyli od niemowlęctwa do około 2.-3. roku życia. Oznacza to, że dzieci te są ich nosicielami, ale stan ten nie jest groźny dla organizmu, nie wywołuje objawów i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak w tym czasie dojdzie do infekcji wirusowej, może ona ułatwić namnażania pneumokoków i doprowadzić do zakażenia bakteryjnego dróg oddechowych.
Najczęstszym nieinwazyjnym zakażeniem pneumokokowym u dzieci jest zapalenie ucha środkowego, które objawia się m.in. bólem i płaczem. Oprócz niego mogą również wywoływać zapalenia zatok oraz popularne infekcje górnych dróg oddechowych z katarem i kaszlem, bez konkretnego umiejscowienia. Ponadto mogą powodować także zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Te ostatnie z kolei mogą mieć zarówno charakter łagodny, jak również ciężki.
Gdy pneumokoki niszczą błonę śluzową i przechodzą np. do krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego, dochodzi do inwazyjnego zakażenia pneumokokowego, które zawsze wymaga hospitalizacji, a w niektórych przypadkach może zakończyć się zgonem. Wśród tych zakażeń wyróżniamy:

  • sepsę – pneumokoki dostały się do krwi,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – pneumokoki dostały się do płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • ciężkie zapalenie płuc – pneumokoki dostały się do jamy opłucnowej.

Szczepionka przeciw pneumokokom

Najbardziej narażone na inwazyjne zakażenia pneumokokowi są dzieci do lat 2 oraz seniorzy – osoby po 50. roku życia. Dlatego też właśnie te grupy są najbardziej narażone na trwałe następstwa przechorowania tego zakażenia i to one powinny zostać zaszczepione przeciw pneumokokom, które chronią zarówno przed inwazyjnymi, jak i nieinwazyjnymi postaciami zakażenia.

szczepienia przeciw pneumokokom
Edipresse

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do kolejnej, wiosennej edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja.

belka Wirtualne Warsztaty MTJ
Edipresse

fenomenalna rada na płaczące dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Fenomenalna rada na płaczące i marudzące dziecko podbija internet. Próbowałyście? To działa!
Rodzice małych dzieci często dostają wiele rada na temat tego, w jaki sposób powinni uspokajać swoje pociechy. Niektóre z nich działają, inne niekoniecznie. Ostatnio internet podbija post jednej mamy, która odkryła wspaniały sposób na marudzące dziecko. Koniecznie musisz wypróbować tę metodę, gdy następnym razem twoje dziecko będzie nie w sosie (a ty będziesz miała ochotę uciec na drugi koniec świata!).

Jedna z mam zdradziła w sieci metodę na uspokojenie płaczącego dziecka, którą przekazała jej własna mama. Sposób wydaje się bardzo banalny, ale czasami takie sprawdzone techniki, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są skuteczniejsze niż wszystkie otulacze, huśtawki i inne cuda. Wiele innych mam potwierdza skuteczność tej metody również przy starszych dzieciach. Fenomenalny sposób na marudzenie Jedna z mam publicznie opisała historię dnia, gdy nie mogła ukoić płaczu swojego dziecka. Jej synek miał wtedy kilka tygodni. Bezradna i cała we łzach zadzwoniła do swojej mamy. Powiedziała, że maluch nie jest głodny, śpiący, ani mokry. Szlochała do słuchawki, że żadne sposoby nie działają. Wtedy usłyszała radę, która pomogła jej w tamtym momencie i na kolejne lata. Jej mama zasugerowała, żeby spróbowała wykąpać dziecko lub wyjść z nim na zewnątrz , by mogło zaczerpnąć świeżego powietrza. Zadziałało tego dnia i wiele kolejnych razy. Po wielu latach (już przy starszych dzieciach) ta metoda nadal skutkuje.  Dzieci kochają harce na powietrzu i w wodzie Owszem, nie jest to może rozwiązanie każdego problemu, jednak w chwilach, gdy dziecko nie przestaje marudzić, a ty nie masz już sił i pomysłów, by je uspokajać - może warto spróbować właśnie kojącej kąpieli lub wyjścia z dzieckiem na dwór? Starsze dzieci oprócz zabawy w wannie z pewnością docenią także zabawę wodą (np. przelewanie jej z kubeczków albo wodne malowanki) lub... kąpiel w dmuchanym basenie (łączysz wtedy i powietrze, i wodę - sukces gwarantowany!).            Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Jennifer Batchelor (@jennbatchelor) Źrodło: Instagram Zobacz...

przemocowi roszczeniowi rodzice
Adobe Stock
Aktualności
Jeśli krzywdzisz dziecko, w przyszłości stracisz z nim kontakt. Kim są roszczeniowi rodzice?
To normalne, że dzieci, które doświadczyły przemocy, w dorosłym życiu nie chcą utrzymywać kontaktu z rodzicami − przekonuje bloger, Kamil Nowak. Swoimi przemyśleniami o przemocowych (i roszczeniowych) rodzicach wzbudził ogromne poruszenie wśród internautów.

Niektóre dzieci nie mają dobrych wspomnień związanych z własnymi rodzicami. Dlaczego więc miałyby utrzymywać z nimi kontakt jako dorośli? Tata trójki dzieci, prowadzący Blog Ojciec, nie pozostawił suchej nitki na rodzicach, którzy ośmieszają, poniżają albo biją swoje dzieci − niech się nie dziwią, jeśli w przyszłości zostaną przez dzieci całkowicie zapomniani! Blog Ojciec: najbardziej roszczeniowi ludzie to przemocowi rodzice  Swoimi przemyśleniami o przemocy wobec dzieci Kamil Nowak podzielił się z fanami na Facebooku. Prowadzący popularny „Blog Ojciec” mężczyzna opublikował komentarz, w którym krótko podsumował postawę rodziców stosujących przemoc : nie dość, że krzywdzą dzieci, to są jeszcze najbardziej roszczeniowymi ludźmi na świecie − stwierdził bloger. Dlaczego? Bo oczekują zainteresowania i pomocy od swoich dzieci, gdy te dorosną. Tymczasem nie można się dziwić, że dzieci ten kontakt urywają albo przynajmniej ograniczają. „Rodzice, którzy latami stosują wobec własnych dzieci psychiczną i/lub fizyczną przemoc, a później płaczą wszystkim dookoła, że ich dzieci po wyprowadzeniu się praktycznie zapomniały o ich istnieniu, są na szczycie jednych z najbardziej roszczeniowych ludzi na naszej planecie” − napisał Nowak. Wpis zdobył tysiące polubień i sprowokował fanów do komentowania. Większość internautów przyklasnęła blogerowi, wielu przyznało mu rację, powołując się na własny przykład, ubolewając nad brakiem zrozumienia i świadomości wśród przemocowych rodziców.  „Najgorsze jest to, że oni są święcie przekonani, że nic złego nie zrobili i dali z siebie tyle, że 'jak możesz narzekać'. A psychiczna przemoc? Spróbuj im coś takiego zarzucić, to się dowiesz, że jesteś najgorszy, najgłupszy”. „Sama jestem świadkiem, tresury dzieci w moim bliskim...

czy wróci pełen lockdown?
Adobe Stock
Aktualności
Będzie lockdown w całym kraju? Wszystkie powiaty to STREFA CZERWONA!
Polska zmaga się z trzecią falą pandemii koronawirusa. Kilka dni temu w woj. warmińsko-mazurskim został wprowadzony pełen lockdown. Wszystko wskazuje na to, że czeka to także mieszkańców innych województw, ponieważ wszystkie z nich kwalifikują się do strefy czerwonej.

Stale wzrasta liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Rząd podjął również decyzję o uruchomieniu szpitali tymczasowych. We wszystkich powiatach w Polsce sytuacja jest podobna, więc bardzo możliwe, że rząd przywróci niebawem restrykcyjne obostrzenia w całym kraju . Nie stanie się to jednak wcześniej niż 13 marca.  Regionalizacja obostrzeń Na temat obecnej sytuacji w Polsce wypowiedział się Adam Niedzielski: „Trzecia fala się rozpędza, mamy stałą tendencję wzrostową, dynamika absolutnie nie słabnie, mamy powielenie o ponad 1/3 przypadków z tygodnia na tydzień i co więcej to wszystko już zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną”. W związku z aktualnym wzrostem zakażeń pojawia się pytanie, czy rząd bierze pod uwagę regionalizację obostrzeń. Miało to miejsce w 2020 roku, gdy cała Polska była podzielona na strefy: zieloną, żółtą oraz czerwoną. Na razie jednak nie będzie to możliwe, ponieważ cały kraj musiałby się znaleźć w strefie czerwonej , a co za tym idzie – wszędzie obowiązywałby surowe restrykcje. Regionalizacja lockdownu najprawdopodobniej będzie odbywać się na poziomie województw. Kiedy decyzja? Decyzję dotyczącą pozostałych województw rząd prawdopodobnie podejmie na początku drugiego tygodnia marca. Minister zdrowia zaznaczył, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a podjęte kroki muszą być adekwatne do panującej w Polsce sytuacji w związku z koronawirusem. „Będziemy analizować teraz sytuację, jeśli chodzi o liczbę zakażeń i podejmować decyzję co do obostrzeń. Jeśli chodzi o ten weekend – obostrzenia się nie zmienią. Lockdown tam, gdzie jest największa liczba zakażeń? Jest to wariant brany pod uwagę. Decyzja o tym, miałoby to mieć charakter powiatowy czy wojewódzki – jeszcze przed nami. I w ogóle czy takie decyzje trzeba będzie podejmować” - poinformował rzecznik...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj