Odwodnienie u dziecka – jak je rozpoznać i leczyć?
Odwodnienie u dziecka jest stanem wynikającym z niedoborów płynów w organizmie. Jego przyczyną mogą być wymioty, biegunka lub zbyt rzadkie uzupełnianie płynów. Przy odwodnieniu może dojść do utraty przytomności, a nawet śmierci dziecka. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione.
Do odwodnienia u dziecka może dojść szybciej niż u dorosłych. Gdy organizm potrzebuje płynów, wysyła wyraźne sygnały, że chce się pić, ale u dzieci (u osób starszych również) pojawiają się one zbyt późno. Dlatego rodzice powinni pilnować odpowiedniego nawodnienia dziecka, znać objawy odwodnienia i w razie potrzeby wezwać pomoc.
Odwodnienie u niemowlaka i małego dziecka może mieć drastyczny przebieg i grozić utratą przytomności, uszkodzeniem pracy narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią.
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – jest najważniejszym składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry, bierze udział w najróżniejszych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów, dlatego powinna nie powinno jej brakować.
Objawy odwodnienia u dzieci
Najczęstszym objawem odwodnienia jest pragnienie. Ale nie zawsze się ono pojawia. Zdarza się, np. przy wymiotach lub gorączce, że dziecko nie chce pić. Sygnałem, który powinien niepokoić, jest fakt, że dziecko nie piło (i nie jadło) od kilku godzin – im młodszy maluch, tym ten czas powinien być krótszy. Dziecko rzadziej siusia, a jego mocz ma kolor ciemnożółty . Poza tym ma spieczone usta i suchy język.
Kiedy dziecko jest odwodnione, zmienia się też jego zachowanie.
Odwodnione dziecko:
jest senne,
nie chce się bawić,
może być bardzo marudne i płaczliwe
może być pobudzone.
Gdy odwodnienie jest poważne, staje się widoczne również na skórze. Po uszczypnięciu na brzuchu pozostaje fałdka, która bardzo wolno znika .
Skutkiem odwodnienia u dziecka jest także zapadnięcie się gałek ocznych, obniżenie sprawności intelektualnej i koordynacji ruchowej dziecka. Ciężkie odwodnienie może skutkować drgawkami lub śpiączką, a nawet zagrażać życiu
Najpoważniejszymi skutkami odwodnienia u dziecka mogą być zaburzenia...