Sposób na niejadka
fot. AdobeStock

Bunt, płacz i niezadowolenie? Mamy sprawdzony sposób na małego niejadka!

Wielu rodziców każdego dnia staje przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest nakłonienie dziecka do zjedzenia posiłku.
Dominika Bielas
Sposób na niejadka
fot. AdobeStock
Wiesz, że zbliża się pora karmienia dziecka i zaczynasz się spinać. Po raz kolejny nic nie zje, znowu będzie płacz i histeria. Ponownie spróbujesz przemycić, choć kilka łyżeczek, gdy otworzy buzię. Znowu część z tego jedzenia wyląduje na tobie... Dla niektórych rodziców nakłonienie dziecka do jedzenia to istna walka. Mimo że karmimy dzieci z troski i miłości, potrafimy także je terroryzować. Niestety takie zachowanie rodzica sabotuje rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka. Co więc zrobić, by nakłonić dziecko do jedzenia? Przecież musi jeść.

Specjaliści są zgodni, że zmuszenie dziecka do jedzenia jest najgorszym z możliwych pomysłów. Przymuszając dziecko, zmieniasz posiłek w pole bitwy, pojawiają się lęki, a także wiele negatywnych emocji. W efekcie dziecko zraża się jeszcze bardziej. Zamiast się denerwować, warto zrobić wszystko, by posiłek był miłym i przyjemnym doznaniem. Jak to osiągnąć? Dzieci lubią schematy i porządek, dlatego zadbaj o stałe pory posiłków (bez podjadania), a także, by jeść razem przy stole. Niech to nie będzie fotelik i mama z talerzem w jednym ręku i groźną łyżką w drugim. Jak już zauważyłaś, to nie działa! Niech posiłki będą rodzinnym, miłym doświadczeniem. Pamiętaj, maluch ma nie tylko zjeść, ale także podczas posiłku uczy się niezbędnych umiejętności manualnych i społecznych.
Buntujący się dwulatek, będzie się okazywał swój bunt także podczas posiłku, pokazując swoją autonomię. To nic złego, to naturalny etap rozwoju dziecka. Daj mu wybór, którego tak bardzo teraz potrzebuje.

Zadbaj o to, by talerz był atrakcyjny i kolorowy!

Pozwól dokonywać wyboru, co chce zjeść i w jakiej ilości. To pozwoli się dziecku nauczyć słuchania własnego organizmu i własnych potrzeb żywieniowych. Niech to, co dajesz maluchowi, będzie kolorowe i atrakcyjne wizualnie. Pamiętaj, że liczy się nie tylko to, co na talerzu, ale i same naczynia, które mogą zachęcić twojego niejadka do współpracy.

Zamiast na siłę wpychać łyżeczkę do buzi, poszukaj ciekawych kolorowych naczyń dzięki, którym posiłek będzie jeszcze bardziej kolorowy. W sklepach nie brakuje talerzyków z postaciami z ukochanych bajek, czy innych uroczych ilustracji.

Maluchy są zaciekawione, co kryje się pod posiłkiem (i naprawdę chcą zobaczyć, co jest pod zupką).

Starsze dzieci lubią wybierać, na jakim talerzyku dziś zjedzą.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Więcej luzu!

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest swoboda. Często rodzicom wydaje się, że jeśli będą karmić dziecko, malec zje więcej. W pewnym wieku malec potrzebuje jednak niezależności,a tym samym możliwości samodzielnego jedzenia. Nie jest to łatwe dla rodzica, bo często wiąże się z dość dużym bałaganem, a więcej jedzenia jest na podłodze i we włosach niż w buzi. Warto jednak odpuścić i pozwolić dziecku trenować. To bardzo ważna umiejętność!

Możesz jednak kupić specjalne sztućce, które ułatwią maluszkowi zadanie.

W tym czasie ty jedz ze swojego talerza i nie komentuj. Ciągłe zwracanie uwagi, jak ma jeść i że ma jeść i co ma jeść, daje odwrotne efekty. W rzeczywistości dzieci jedzą więcej, gdy nikt nie komentuje. Wspólne posiłki i rozmowa sprawiają, że posiłki odbywa się w przyjemnej atmosferze, a dzięki temu dziecko będzie jeść chętniej z własnej inicjatywy.

Boisz się, że dziecko nie dojada? Zwróć uwagę na to ile dziecko je w ciągu całego tygodnia. Często rodzice popełniają błąd patrząc na konkretny posiłek lub dzień, tymczasem jednego dziecko może jeść jak oszalałe, a drugiego nie potrzebuje wcale aż tak dużo jedzenia. Uzbrój się w cierpliwość, stwórz odpowiednie schematy i rytuały, a także miej świadomość, że twoje dziecko dopiero się uczy. Nie zmuszaj, nie walcz, ale pomóż, postaraj się, by posiłek był czymś przyjemnym. Może nie od razu, ale da się to zrobić!
  [content:1_4556,8_1658,8_1626,1_3730:GALGallery]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy