obostrzenia na wielkanoc
fot. Adobe Stock

Obostrzenia na Wielkanoc 2021: jak będą wyglądać święta?

Nowe obostrzenia na Wielkanoc 2021 będą przypominać te z zeszłego roku. Od 27 marca obowiązuje lockdown, zamknięte są m.in. sklepy w centrach handlowych oraz przedszkola, będzie można jednak uczestniczyć w wielkanocnej mszy w kościele. Wiadomo już, że obostrzenia na Wielkanoc uniemożliwią świętowanie w większym gronie. Rządzący apelują o unikanie spotkań z bliskimi i nieprzemieszczanie się w Wielkanoc.
Joanna  Biegaj
obostrzenia na wielkanoc
fot. Adobe Stock
Nowe obostrzenia na Wielkanoc są reakcją na zwiększającą się liczbę osób zarażonych koronawirusem. Do 9 kwietnia obowiązuje lockdown. Już wcześniej główny doradca premiera, prof. Andrzej Horban, zapowiadał, że obostrzenia na Wielkanoc będą poważne, a najbliższych świąt wielkanocnych na pewno nie spędzimy z rodziną i bliskimi: „To nie będą rodzinne święta, niestety”. Profesor uprzedzał również, że nie możemy liczyć na poluzowanie obecnych obostrzeń. 

Obostrzenia na Wielkanoc 2021

Wielkanoc 2021 będzie podobna do tej sprzed roku, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Dla wielu to były samotne święta bez spotkań z rodziną, bez wizyt w kościołach, bez święcenia koszyczka. Jak dokładnie będą wyglądać tegoroczne święta? W całym kraju nie należy spodziewać się luzowania restrykcji, ale możliwe są dodatkowe obostrzenia na Wielkanoc. Wszystko zależy od tempa przyrostu zakażeń.

Obostrzenia na Wielkanoc: jak można spędzić święta?

Obostrzenia na Wielkanoc są surowe, trwa lockdown w Polsce. Większość osób w czasie świąt wielkanocnych zostanie w domach, by nie narażać swoich bliskich, np. starszych rodziców i dziadków.

Aktualne obostrzenia obowiązujące do 9 kwietnia:
  • Zamknięte żłobki i przedszkola, szkoły pracują w trybie zdalnym
  • Zamknięte hotele, oprócz hoteli robotniczych
  • Zamknięte kina, teatry, muzea i galerie sztuki
  • Zamknięte sklepy w centrach handlowych (oprócz sklepów spożywczych, aptek, drogerii, księgarni i sklepów zoologicznych, salonów prasowych)
  • Zamknięte siłownie i kluby fitness
  • Zamknięte sauny, solaria i kasyna
Uwaga, kościoły pozostają otwarte. Obecne obostrzenia dotyczące przebywania w obiektach sakralnych to jedna osoba na 20 m kw., dystans 1,5 m, dezynfekcja i noszenie maseczek.
Obostrzenia na Wielkanoc skomentował niedawno prezes Naczelnej Izby Lekarskiej:

„[Wielkanoc] potraktujmy jak poprzednie święta, ponieważ część z nas jest zaszczepionych, nie będzie problemu”. Ekspert zaznaczył także, że rodzinne spotkania mogą przyczynić się do jeszcze większej transmisji koronawirusa: „Natomiast potraktujmy spotkania jako jeden element, który może doprowadzić do rozprzestrzenienia się koronawirusa”.

Głos na temat obostrzeń zabrał również rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz: „Jeżeli chcemy, by późna wiosna i wczesne lato były tym okresem, gdy tych obostrzeń będzie coraz mniej, to w święta po raz kolejny powinniśmy spotkać się jedynie w gronie najbliższych osób”. 

Dodał również, że te święta będziemy musieli spędzić tak, jak zeszłoroczne święta wielkanocne i Bożego Narodzenia. Przy świątecznym stole będą mogli zasiąść jedynie domownicy i dodatkowo pięć osób spoza gospodarstwa domowego.  

Ten trudny czas będzie miał jednak pozytywne skutki w przyszłości:

„Zachowajmy ostrożność, wstrzemięźliwość, byśmy mogli w pełni spotkać się, chociażby w Boże Narodzenie” - zaapelował prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. „Myślę, że warto jeszcze trochę się pomęczyć, by pokonać pandemię i korzystać z tej swobody spotkania się w kolejne święta” - dodał.

Źródło: wiadomosci.wp.pl, zdrowie.radiozet.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy