Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
nowy szczep koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności

Nowy szczep koronawirusa - objawy, szczepionka, zaraźliwość

Nowy szczep koronawirusa jest bardziej zaraźliwy, niż dotychczasowa odmiana. WHO jest zdania, że zmutowany koronawirus nie powinien nas niepokoić bardziej, niż jego dotychczasowa odmiana. Prawdopodobnie szczepionka, która właśnie wchodzi na rynek, zadziała także na nową mutację koronawirusa.

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii pojawił się prawdopodobnie już we wrześniu, jednak dopiero 14 grudnia  brytyjski minister zdrowia poinformował oficjalnie o wykryciu nowej odmiany koronawirusa. Według ekspertów rozchodzi się on aż o 70 procent szybciej, niż odmiana, którą znamy. Nie jest jednak bardziej zabójczy.

Spis treści: 

  1. Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii
  2. Nowa mutacja – badania
  3. Zmutowany koronawirus, a szczepionka
  4. Nowy szczep koronawirusa w innych krajach
  5. Nowa mutacja koronawirusa – objawy
  6. Zmutowany koronawirus u osób bezobjawowych
  7. Nowy szczep koronawirusa – czy rozprzestrzenia się szybciej?
  8. Nowa mutacja - bardziej zaraźliwa u dzieci?

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii pojawił się podobno już we wrześniu. Oficjalnie jednak brytyjski minister zdrowia poinformował o tym 14 grudnia. To właśnie w tym okresie wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że w Londynie przyczyną większości zachorować jest właśnie nowa odmiana koronawirusa. Odnotowano wtedy już 6 tys. zakażeń zmutowanym koronawirusem. Nowy szczep koronawirusa VUI-202012/01 aktualnie najintensywniej występuje w Londynie i południowo-wschodniej Anglii, jednak wykryto go także w innych częściach Wielkiej Brytanii. Nowa mutacja jest jedną z odmian koronawirusa, który rozprzestrzenił się na całym świecie.

Nowa mutacja – badania

Eksperci podają, że nowa mutacja wirusa jest bardziej zaraźliwa, jednak uspokajają również, że nie jest bardziej zabójcza. Aktualnie badania są w trakcie: „Badania nad przeciwciałami trwają w czasie, gdy o tym rozmawiamy. Spodziewamy się wyników badań w najbliższych dniach i tygodniach” - powiedziała Maria van Kerkhove z WHO.

„Dane są niepokojące. Na szczęście nie udowodniono jeszcze, jakoby ten wirus był bardziej zjadliwy, to znaczy powodował gorszy przebieg choroby. Natomiast tempo rozprzestrzeniania się to też jest osobne zagrożenie, dlatego że bardzo obciąża system ochrony zdrowia” - powiedział na antenie Radia ZET dr Tomasz Karauda.

Zmutowany koronawirus, a szczepionka

Zmutowany koronawirus będzie podatny na szczepionkę? Według ekspertów szczepionka na koronawirusa, która niedawno powstała, będzie także skuteczna w przypadku nowej odmiany. Nie ma aktualnie dowodów, że nowy szczep koronawirusa jest odporny na nią. Zdaniem naukowców, szczepienia wywołują ogólną reakcję immunologiczną, która jest zdolna do walki z każdym rodzajem COVID-19, oznacza to, że także z jego nową odmianą.

„Muszę podkreślić, że w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę" - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.  

Nowy szczep koronawirusa w innych krajach

Nowy szczep koronawirusa pojawił się już także w innych krajach, niż Wielka Brytania, między innymi w Dani, RPA, Australii, Belgii, Włoszech, Holandii, Gibraltar. 

„Mleko już się rozlało. Mutacja wirusa pojawiła się w Wielkiej Brytanii w połowie listopada, mieliśmy wiele zakażeń w Londynie. Boris Johnson nagłośnił sprawę w niedzielę, zrobiła się z tego mała aferka, a wirus najprawdopodobniej rozproszył się już po całej Europie” - powiedział wirusolog, prof. Tomasz Wąsik.

Nowa mutacja koronawirusa – objawy

Według badań nowa odmiana koronawirusa jest bardziej zakaźna, jednak najprawdopodobniej nie wywołuje ostrzejszych objawów koronawirusa. Nic nie wskazuje także na to, żeby nowy szczep koronawirusa wywoływał bardziej gwałtowne reakcje organizmu. Nie ma dowodów na to, że przebieg choroby jest inny. Naukowcy twierdzą także, że choroba wywołana przez nowy szczep koronawirusa jest nie do odróżnienia od COVID-19, którą znamy.

Zmutowany koronawirus u osób bezobjawowcyh

W kwestii nowego szczepy koronawirusa pojawia się także pytanie: co z osobami bezobjawowymi? Chris Jones, zastępca dyrektora medycznego Walii na konferencji rządu Walii powiedział: „Nie wiemy na pewno, że osoby bezobjawowe wykażą ten wariant, ale nie ma absolutnie żadnego powodu, by sądzić, że tego nie zrobią”.

Nowy szczep koronawirusa – czy rozprzestrzenia się szybciej?

Czy nowa odmiana koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej? Naukowcy są zdania, że tak, ponieważ wirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie w niektórych częściach Anglii. Neil Ferguson, epidemiolog z Imperial College w Londynie, szacuje, że wariant ten ma zwiększoną szybkość transmisji o 50 do 70 procent, porównując z innymi wariantami koronawirusa  w Wielkiej Brytanii.

Nowa mutacja będzie bardziej zaraźliwa u dzieci?

Nowy szczep koronawirusa może okazać się bardziej zaraźliwy w przypadku dzieci. Naukowcy twierdzą, że istnieje możliwość, że wzrost transmisji wirusa przynajmniej częściowo jest spowodowany zakażeniem dzieci. Do tej pory ryzyko zarażenia u dzieci było mniejsze, niż u osób dorosłych. Nowa odmiana koronawirusa może jednak sprawić, że dzieci będą tak samo podatne na zakażenie jak dorośli.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, onet.pl, wiadomosci.radiozet.pl, zdrowie.radiozet.pl, se.pl, nytimes.com, independent.co.uk

Zobacz także:

powikłania po covid-19 u kobiet
Adobe Stock
Aktualności
NIETYPOWE powikłania po Covid-19 u kobiet: koronawirus wpływa na narządy rozrodcze!
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może mieć nieprzyjemne skutki dla kobiet. U pacjentek, które długo i ciężko przechodziły chorobę Covid-19, zaobserwowano zaburzenia cyklu miesiączkowego. Ale to nie wszystko − kobiety skarżą się na silne bóle mięśni podczas miesiączek, a nawet zanik okresu.

Lekarze nie znają jeszcze wszystkich możliwych skutków i powikłań po chorobie Covid-19, ale prowadzone na bieżąco obserwacje dają czasem niepokojące wnioski. Okazuje się, że koronawirus SARS-CoV-2 może wpływać na kobiece narządy rozrodcze. Pacjentki, które przeszły zakażenie koronawirusem, coraz częściej zgłaszają zaburzenia miesiączkowania i nietypowy wygląd krwi miesiączkowej. Powikłania po Covid-19 u kobiet: nieregularne miesiączki i silne krwawienia Odkryto nieznane wcześniej powikłania po Covid-19 u kobiet. Zdaniem lekarzy koronawirus może mieć wpływ na kobiecy cykl miesiączkowy, powodować dokuczliwe, nasilone objawy PMS (napięcia przedmiesiączkowego) , silne bóle mięśni w trakcie okresu oraz zaburzenia krzepliwości krwi menstruacyjnej. Co więcej, u niektórych pacjentek po przebyciu zakażenia koronawirusem zmienił się czas i intensywność krwawień miesiączkowych, a u innych okres w ogóle przestał występować. Takie objawy to skutek długiego i ciężkiego przebiegu choroby Covid-19, ale także stresu wywołanego zakażeniem − powiedziała dr Lidia Fan, adiunkt na wydziale położnictwa i ginekologii z Yale School of Medicine, w rozmowie z „Medical News Today”. To nie pierwsze powikłania po Covid-19, jakie obserwują lekarze na całym świecie. Od kilku miesięcy groźne zaburzenia po zakażeniu koronawirusem są diagnozowane u dzieci: choroba PIMS-TS atakuje dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilkunastu lat i daje bardzo nietypowe objawy. Zobacz też: Koronawirus a noworodek: co się dzieje, gdy mama jest zakażona? Koronawirus u dzieci: jak wygląda wysypka przy Covid-19? Ulotka do szczepionki na Covid-19: skutki uboczne ustępują po kilku dniach

niemowlę zmarło na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
NAJMŁODSZA ofiara koronawirusa w Polsce: zmarło 4-miesięczne niemowlę
4-miesięczne dziecko to najmłodsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce. Chłopczyk zmarł w szpitalu w Katowicach.

Niemowlę zakażone koronawirusem zmarło w katowickim szpitalu. Chłopczyk miał zaledwie 4 miesiące. Jak podał szpital w oświadczeniu przesłanym w środę (04.11.2020) do Państwowej Agencji Informacyjnej, chłopczyk cierpiał na ciężką niewydolność oddechową i krążeniową, która w kolejnych dniach przekształciła się w niewydolność wielonarządową. Niemowlę zmarło na koronawirusa 4-miesięczne niemowlę z powiatu cieszyńskiego chorowało na Covid-19 i przebywało w szpitalu w Katowicach. Informację o śmierci chłopca podała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. 4-miesięczne niemowlę to najmłodsza śmiertelna ofiara pandemii koronawirusa w Polsce. Czy dzieci umierają na koronawirusa? Zakażenie koronawirusem najciężej przechodzą ludzie starsi oraz przewlekle chorzy. U dzieci z kolei często nie pojawiają się nawet typowe objawy Covid-19, takie jak kaszel czy gorączka, a zakażenie koronawirusem może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Dotychczasowe badania pokazują, że dzieci nie tylko łagodniej przechodzą Covid-19, ale także rzadziej chorują. Śmiertelność z powodu koronawirusa u dzieci jest niemal zerowa. Do tej pory dwie najmłodsze ofiary koronawirusa w Polsce miały 18 lat. Warto pamiętać, że objawy oraz przebieg zakażenia koronawirusem u dzieci mogą być bardzo nietypowe! Zobacz też: Koronawirus a noworodek: przebieg i leczenie COVID-19 Koronawirus a ciąża – czy jest się czego bać? Koronawirus a noworodek: co się dzieje, gdy mama jest zakażona?

wysypka a covid u dziecka
Zdrowie
Wysypka COVID u dzieci – jak wygląda, jak często występuje
Wysypka może być pierwszym lub jedynym objawem koronawirusa u dziecka. Zmiany skórne pojawiają się w różnych częściach ciała i mają różną postać. Sprawdź, jak wygląda wysypka przy przy COVID-19, gdzie występuje i kiedy znika.

Koronawirus u dziecka może objawiać się wysypką. Zmiany na skórze często pojawiają się jako pierwszy lub jedyny objaw zakażenia SARS-CoV-2. Jeśli twoje dziecko nie miało dotąd problemów ze skórą, a pojawiły się na niej niepokojące zmiany, w czasie pandemii musisz brać pod uwagę, że to   może być objaw COVID-19 . W takiej sytuacji konieczne jest izolowanie dziecka od osób, które może zarazić. Jak wygląda wysypka przy COVID-19? Wysypka towarzysząca COVID-19 pojawia się w różnych miejscach na ciele i ma różnorodną postać. Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów (British Association of Dermatologists) stworzyło stronę internetową, która zawiera zdjęcia przedstawiające różne wysypki towarzyszące COVID-19 oraz inne zmiany skórne związane z tą chorobą. Można ją znaleźć pod adresem  covidskinsigns.com . Zdjęcia wysypek pochodzą od użytkowników aplikacji Covid Symptom Study z dodatnim testem na COVID-19. Brytyjscy dermatolodzy przenalizowali i sklasyfikowali przesłane przez nich fotografie. Powstał w ten sposób atlas wysypek, który może pomóc w diagnozowaniu zakażenia SARS-CoV-2 . Należy jednak pamiętać, że nie ma pewności, czy zmiany skórne na publikowanych zdjęciach są rzeczywiście powiązane z COVID-19. Najczęstsze zmiany skórne zgłaszane przez chorych na COVID-19: pokrzywka  wysypka plamista (podobna do potówek) wysypka grudkowo-pęcherzykowa (podobna do wysypki pojawiającej się przy odrze ) zmiany na palcach dłoni i stóp (jedne znane i opisywane w przebiegu COVID) W potocznej świadomości skórne objawy COVID-19 nie należą do typowych symptomów tej choroby, do których zalicza się gorączkę, kaszel i duszność. Okazuje się jednak, że zmiany na skórze pojawiają się dość często. Lekarze włoscy i hiszpańscy obserwowali je nawet u ok. 20-50 proc. osób zakażonych koronawirusem. ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz