mama i syn
fot. fotolia.com

Gdy dziecko odrzuca któreś z rodziców

„Jak będę duża, to wyjdę za tatę", „Gdy urosnę, ożenię się z mamą" – takie deklaracje nie powinny zdziwić żadnego z rodziców. Dziecko w wieku 3-6 lat przeżywa fascynację rodzicem odmiennej płci i fantazjuje o małżeństwie z nim. To normalne zjawisko.
mama i syn
fot. fotolia.com
Marzenia o ślubie z jednym z rodziców i opuszczeniu, a nawet śmierci drugiego to jedna z najczęściej przeżywanych fantazji dziecięcych. Nie martw się zatem, jeśli twój 5-latek beztrosko zapowie, że tata już niedługo umrze, a ty zostaniesz żoną malucha. W ten sposób dziecko udowadnia jedynie, że rozróżnia i utożsamia się z jedną z płci. Obserwacje waszej małżeńskiej relacji prowadzą je do wniosku, że i ono powinno związać się z drugą osobą – a po cóż szukać dalej, niż w najbliższej rodzinie?!

Co robić, gdy dziecko odrzuca któregoś rodzica?

Marzenia o śmierci jednego z rodziców nie są dowodem na to, że nasze dziecko jest złe, ale że jeszcze nie rozumie tak naprawdę, czym jest śmierć. Być może nadszedł czas na rozmowę o tym, że śmierć wiąże się z odejściem na zawsze i smutkiem pozostałych przy życiu. Jednak pamiętaj, by podczas tej rozmowy nie wzbudzać niepotrzebnych wyrzutów sumienia u malucha z powodu fantazjowania o umieraniu jednego z rodziców, on i tak czuje się niepewny i zdezorientowany.

Warto rozmawiać spokojnie o przeżywanych przez maluszka emocjach i stanowczo, ale z uśmiechem zapewniać, że małżeństwo z rodzicem jest niemożliwe, ale za to oboje zawsze będziecie go kochali.
Nie wykorzystuj tej dziecięcej fascynacji na własne potrzeby. Budowanie rodzinnego obozu, który wykluczałby jednego z rodziców jest niekorzystne dla dziecięcej psychiki – nawet jeśli w danym okresie wygląda na to, że maluch nie marzy o niczym innym.

Czytaj też: Cała prawda o kłamaniu - dlaczego dzieci kłamią?
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy