Szczepienia
fot. Fotolia

Nawet 70 tys. za powikłania po szczepieniach! Kto dostanie pieniądze?

Już od przyszłego roku będzie można dostać odszkodowanie, jeśli po szczepieniu u dziecka pojawi się NOP. Pieniądze będą pochodzić od producentów szczepionek.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
fot. Fotolia
W Polsce część szczepień dzieci jest obowiązkowych, ale jeśli zostanie stwierdzony NOP (niepożądany odczyn poszczepienny), nie ma żadnego systemu odszkodowań. To ma się zmienić już od 2018 r. Prace toczą się w Głównym Inspektoracie Sanitarnym i Ministerstwie Zdrowia.

Skąd pieniądze za NOP?

Szczepionki przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowań na wiele chorób zakaźnych, ale nikt nie podaje w wątpliwość faktu, że zdarzają się po nich niepożądane odczyny poszczepienne.
Na świecie są różne różne systemy odszkodowań: albo płaci państwo, albo producenci szczepionek. W Polsce pieniądze na odszkodowania mają pochodzić z wpłat firm farmaceutycznych. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, wpłaty firm mają sięgać od 1 do 2 proc. tego, co otrzymały od Ministerstwa Zdrowia za dostawę szczepionek.
Rocznie na ten cel Ministerstwo Zdrowia przeznacza ok. 250 mln zł. W Funduszu Odszkodowań znalazłoby się więc 2,5-5 mln zł – co roku.
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Kto dostanie pieniądze?

Po to, żeby dostać odszkodowanie, trzeba będzie udowodnić, że szkoda na zdrowiu, która pojawiła się u dziecka, została spowodowana przez podanie szczepionki.
Zobacz także: Czy objawy u twojego dziecka to NOP? Sprawdź!

W ostatnich latach w Polsce odnotowuje się coraz więcej zgłoszeń NOP. W 2008 r. zarejestrowano 982 NOP-y, w 2015 roku – 2111 NOP-ów (dane Państwowego Zakładu Higieny-Narodowego Instytutu Leków). Wg PZH-NIL wzrost liczby zgłoszeń wynika z poprawy działania systemu nadzoru nad NOP-ami, a nie z tego, że NOP-ów jest rzeczywiście więcej.
Ciężkie NOP-y występują niezwykle rzadko. W 2015 r. stwierdzono w Polsce 3 ciężkie NOP-y. Przykładowo objawy miejscowe po podaniu szczepionki MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) występują raz na 10 dawek.
Wstrząs anafilaktyczny występuje u 1–3 osób na milion dawek szczepionki.

Zdrowie za 70 tys. zł?

Maksymalna wysokość odszkodowania jest planowana w wysokości 70 tys. zł. Jeśli u dziecka pojawi się NOP, rodzina będzie mogła starać się o odszkodowanie już wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że stan zdrowia dziecka został spowodowany przez szczepionkę.
Oprócz odszkodowania z funduszu odszkodowań rodzina będzie mogła starać się też o odszkodowanie w ramach sądów powszechnych.
Zobacz także: Po każdej szczepionce może pojawić się NOP
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy