pas ciążowy
fot. Fotolia

Pas ciążowy – co to jest i komu się przyda? [ZDJĘCIA]

Ostatnio dużą popularnością cieszą się pasy ciążowe, ale co kryje się za tą nazwą i czy to rzeczywiście taki super wynalazek? Sprawdź!
Karolina Stępniewska
pas ciążowy
fot. Fotolia
Pas ciążowy podtrzymuje brzuch w ciąży i podobno pomaga szybciej wrócić do pożądanej sylwetki po porodzie. Czy to jednak prawda? Zdania są podzielone. Prawdą jest, że pas ciążowy pozwala odciążyć kręgosłup i łagodzi ból pleców, ale można też zrobić sobie krzywdę, wybierając niewłaściwy pas lub nosząc go nieprawidłowo. Sprawdź więc, co powinnaś wiedzieć, zanim kupisz pas ciążowy.

Pas ciążowy – co to jest?

Nosi się go w ostatnim trymestrze ciąży, aby odciążyć kręgosłup, biodra i miednicę:
  • podtrzymuje brzuch
  • wymusza prawidłową postawę
  • zmniejsza ból pleców.  
Pas ciążowy pomaga także, jeśli masz duży brzuch (np. jesteś w ciąży mnogiej). Działa trochę jak bielizna korygująca. Poza tym ogrzewa lędźwiowy odcinek kręgosłupa, co dodatkowo pomaga na ból pleców. Podwójny materiał grzeje zimą, ale niekoniecznie cieszy latem.

pas ciążowy Medela
Redakcja poleca: Jak zmniejszać ból kręgosłupa w ciąży?
Ortopeda podpowiada jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży.

Czy pas ciążowy może być niebezpieczny?

Są zdania, że ciągły ucisk spowodowany przez pas ciążowy, może zaburzać krążenie oraz osłabiać mięśnie pleców i brzucha, dlatego nie zaleca się stałego noszenia pasa ciążowego. Zostaw go na wyjścia z domu czy specjalne okazje. Jeśli bolą cię plecy w ciąży, na pewno będziesz chciała spróbować wszystkiego, co może przynieść ci ulgę – pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z noszeniem pasa. Nie wolno w nim spać! Pas ciążowy najlepiej nosić w przypadku dolegliwości – jeśli są szczególnie silne, lepszy będzie ortopedyczny pas ciążowy.

ortopedyczny pas ciążowy BellyUp

Jaki pas ciążowy wybrać?

Wybierając pas ciążowy, zwróć uwagę na jego jakość. Najlepsze są pasy ciążowe wykonane z tworzyw elastycznych nieopinających zbyt mocno brzucha. Ważne też, aby tkanina była przewiewna – nie ma nic gorszego niż spocona skóra pod takim pasem!

pas ciążowy Carriwell Maternity
Wybierz pas z regulowanym zapięciem, żeby wystarczył na dłużej, kiedy twój brzuch będzie rósł. Jak w przypadku każdej dobrej bielizny korygującej, lepiej wybrać model bezszwowy, żeby nie odcinał się pod obcisłymi ubraniami i nie podrażniał skóry. Możesz sprawdzić opinie użytkowniczek pasów ciążowych w internecie.

Są też pasy ciążowe, które służą wyłącznie do ozdoby – wykonane np. z bawełny, noszone do spodni lub spódnic, sprawiają, że zbyt krótka bluzka nie odsłania brzucha. To przydatny element ciążowej garderoby.

Ozdobny pas ciążowy LaBelly

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy