Lidl pieluchy Lupilu
fot. materiały prasowe

Pieluchy jednorazowe czy tetrowe? Wyjaśniamy!

Kiedy na rynku pojawiły się dostępne dla wszystkich pieluchy jednorazowe, mamy, które używały pieluch tetrowych mówiły o szczęściu kolejnych pokoleń rodziców, wspominając żmudne i czasochłonne pranie, suszenie i prasowanie wielorazowych pieluch. Okazuje się jednak, że historia bywa przewrotna i nadal wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się nad wyborem pieluch z tetry. Które zatem wybrać? Jednorazowe czy tetrowe?
Lidl pieluchy Lupilu
fot. materiały prasowe

Pieluchy jednorazowe, czyli…

W Polsce pieluchy jednorazowe pojawiły się w połowie lat 90. XX wieku, jednak standardem stały się około 2000 roku. Od kiedy stały się ogólnodostępne, rodzice z ulgą zaczęli z nich korzystać. Dlaczego? Są niezwykle łatwe w obsłudze, a zużytą pieluszkę wymienia się na nową, bez obowiązku prania, suszenia, czy wspominanego przez nasze mamy gotowania i prasowania ich w celu pozbycia się bakterii, które się na nich znajdowały.
Pieluchy jednorazowe występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu są doskonale dopasowane do potrzeb dzieci w różnych wieku i fazie rozwoju. Ich wymiana jest bardzo łatwa dzięki udogodnieniom, które proponują producenci. Idealnie otula skórę dziecka, dzięki czemu nie przydarzy się żadna nieprzyjemna sytuacja.
Niektórzy rodzice zarzucają takiego rodzaju pieluchom to, że są wykonane ze sztucznych tworzyw, jednak należy pamiętać o tym, że produkty te są biodegradowalne i bezpieczne dla dzieci. Aby móc wejść w obieg, muszą przejść serię testów i otrzymać niezbędne atesty, które są gwarancją tego, że nasze dziecko ma styczność z produktem, który jest dla niego bezpieczny. Niektórzy producenci idą o kilka kroków do przodu, usuwając ze składu wszelkie składniki, które mogą być potencjalnymi alergenami.

Czym są pieluchy tetrowe?

Pieluchy tetrowe to pieluchy wielorazowego użytku, których nazwa wzięła się od materiału, z którego są wykonane, czyli tetry. Jest to luźna, bawełniana tkanina o różnej gramaturze (najczęściej spotykana to 140g, czyli nieco grubsza niż te, które pamiętamy z dzieciństwa). Czas ich największej popularności przypadł na okres, w którym dostępność pieluch jednorazowych była bardzo mała. Mamy wspominały wówczas długi i żmudny proces częstej zmiany pieluchy, jej prania w odpowiedniej temperaturze oraz dobrze dobranych, bezpiecznych dla dziecka detergentach, wygotowywanie, a nawet prasowanie.
Dziś sytuacja trochę się zmieniła. Do wielorazowych pieluch możemy dokupić specjalne wkłady chłonne, które nieco ułatwiają życie rodziców. Nadal jednak zużytą pieluszkę należy odpowiednio wyprać i wysuszyć, by użyć jej ponownie.

Zalety pieluch jednorazowych - jakie wybrać?

Przyjrzyjmy się jednorazowym pieluchom na konkretnym przykładzie. Wielu producentów ulepsza pieluszki poprzez cechy, które mają pomóc rodzicom nie tylko w wygodnej zmianie brudnej na czystą, ale nawet w zorientowaniu się, kiedy należy to zrobić. Najważniejsze są jednak komfort i bezpieczeństwo maluszka. Jakie są najważniejsze zalety pieluch jednorazowych? Sprawdźmy na przykładzie nowych Lupilu Premium - jednego z najpopularniejszych wyborów młodych rodziców.
 • Łatwość zmiany pieluchy. W pieluszkach jednorazowych to bardzo proste. Kupujemy odpowiedni rozmiar, a cała reszta to kwestia kilku chwil wraz z prawidłową pielęgnacją skóry niemowlaka.
 • Duża chłonność. To jedna z najważniejszych cech dziecięcych pieluch. W tym przypadku otrzymujemy aż do 12 godzin chłonności. Skąd jednak mamy wiedzieć, kiedy przychodzi czas na wymianę pieluszki?
 • Wskaźnik chłonności. Dzięki niemu widzimy, czy pieluszka jest sucha, czy może musimy zmienić ją na czystą.
 • Bezpieczeństwo. Pieluchy są przetestowane dermatologicznie oraz posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Dodatkowo nie zawiera żadnych alergenów, perfum, chloru i lateksu, by jeszcze lepiej dbać o delikatną skórę naszego dziecka i nie narażać go na reakcje alergiczne.
 • Idealne dopasowanie. A to dzięki elastycznym falbankom, które delikatnie otulają skórę niemowlęcia oraz rzepach multiflex.
 • Różne rozmiary. Pieluchy jednorazowe dostępne są w różnych rozmiarach, które są dopasowane do okresu rozwoju maluszka. Dzięki temu rodzic może być spokojny o jego spokojny sen i bezpieczne eksplorowanie świata.
 • Dostępność. Gdziekolwiek się nie udamy- czy to będzie wakacyjny wyjazd, czy może krótka podróż, możemy bez trudu zaopatrzyć się w pieluszki jednorazowe, nie martwiąc się na miejscu o konieczność prania i składania pieluch wielorazowych.
 • Nowoczesne technologie w pieluchach. W Lupilu Premium są to między innymi Long-Lasting Absorbtion pozwalające na chłonność aż do 12 godzin, Air Tubes, czyli przewiewne kanaliki pozwalające na przepływ powietrza dla swobodnego oddychania skóry oraz Fast Dry, który pozwala na jeszcze szybsze wchłanianie wilgoci.
 • Przejrzysty skład. Na forach oraz w wielu artykułach znajdziemy skargi niektórych młodych rodziców dotyczące braku wymienionego składu pieluch przez niektórych producentów. Lupilu wskazuje użyte materiały oraz tłumaczy, do czego zostały wykorzystane.
 • Ekologia. Kolejnym często powtarzanym argumentem przeciw używaniu pieluch jednorazowych jest kwestia ekologiczna (wielorazowe kupuje się raz i pierze, natomiast jednorazowe wyrzuca). Lupilu, czyli marka własna Lidla, produkuje swoje pieluchy w fabrykach wykorzystujących energię z odnawialnych źródeł, ich opakowanie w 100% nadaje się do recyklingu. Co więcej, pieluszki posiadają certyfikat FSC, co oznacza, że działamy w trosce o zrównoważoną gospodarkę leśną.
 • Cena. To może wydawać się zaskakująca zaleta, ponieważ można pomyśleć, że skoro dziecko potrzebuje dużo pieluch, a więc i zakupy są spore, to ich cena może przerażać świeżo upieczonych rodziców. W przypadku Lupilu Premium relacja ceny do jakości jest bardzo korzystna, a w jednym opakowaniu dostajemy aż 92 sztuki.

Zalety pieluch tetrowych

Jednym z najczęściej powtarzanych argumentów przy wyborze pieluch tetrowych jest niemal jednorazowy koszt zakupu, jednak wielu rodziców dodatkowo kupuje kolejne rozmiary majtek oraz chłonne wkładki jednorazowe, tak więc koszt ten i tak będzie się zwiększał w czasie. Jakie są jednak główne zalety pieluch tetrowych?
 • Materiał. Są wykonane z lekkiego, bawełnianego materiału, który bardzo łatwo można wyprać, wysuszyć i wyprasować.
 • Cena. Jedna pielucha tetrowa to koszt około 3-5 złotych. Szacuje się, że na sam początek warto kupić co najmniej 40-50 sztuk pieluch. Należy jednak pamiętać, że pieluchy warto wymieniać co około 3 miesiące (wielokrotne pranie mimo wszystko wpływa na jakość materiału). Doliczamy do tego cenę związaną z praniem: specjalne detergenty (delikatne i bezpieczne dla skóry dziecka), prąd, woda.
 • Ekologia. To również bardzo ekologiczne rozwiązanie, patrząc na nie pod kątem ilości dokonywanych zakupów, rodzaju użytego materiału. Należy jednak wziąć pod uwagę eksploatację wody oraz prądu podczas utrzymywania ich w czystości.
 • Bezpieczeństwo. Same pieluchy tetrowe nie alergizują maluszka, są bezpieczne dla jego delikatnej skóry.
 • Oddychająca skóra. Bawełna charakteryzuje się tym, że doskonale przepuszcza powietrze. Dzięki temu minimalizujemy zagrożenie powstania odparzeń.

Pielucha tetrowa czy jednorazowa – którą wybrać?

Wszystko jest kwestią indywidualnych preferencji młodych rodziców. Jeśli kwestia ekologii jest dla nich istotna, współczesne podejście niektórych producentów pieluch jednorazowych powinno poszerzyć ich wybór. Niezmiernie ważny jest przy nich wolny czas i możliwości. Dbanie o wielorazowe pieluchy jest zdecydowanie bardziej czasochłonne i wymaga nieco więcej dyscypliny. Wiadomo, że w początkowej fazie rozwoju dziecka rodzicom może być trudniej, więc kwestia wygody może być kluczowa dla wyboru pieluszek jednorazowych.
Należy jednak pamiętać, że możemy również używać obu pieluszek w tym samym czasie. Niektórzy rodzice decydują się na pieluchy wielorazowe w momencie nauki nocnikowania, inni używają ich podczas określanego czasu dnia, a na noc i w godziny, kiedy są najbardziej zajęci wybierają pieluchy jednorazowe. Z pewnością te drugie są również dużo bardziej wygodną opcją na wszelkiego rodzaju wyjazdy- na wakacjach, u urodziny czy znajomych nie będziemy mieć możliwości uruchamiania prania tak często (o ile w ogóle), dlatego pieluszki jednorazowe sprawdzą się doskonale.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jedną z najważniejszych kwestii będą:
- odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry naszego dziecka
- wybór odpowiedniego rozmiaru i nauka właściwego, bezpiecznego przewijania maluszka
- odpowiedni zapas czystych pieluch
- bezpieczeństwo użytych materiałów
- komfort naszego dziecka i umożliwienie mu swobodnego eksplorowania świata.

Materiał powstał z udziałem marki Lupilu
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

dsfdf

Zobacz także

Popularne tematy

dsfdf dsfdf