GRY
 
 

Pierścień i róża – recenzja audiobooka

Dobre baśnie rzadko się starzeją. A już te napisane przez wybitnych autorów, a William Thackeray do takich należy, z wiekiem są coraz pyszniejsze. Czytajcie baśnie.

Pierścień i róża, audiobook, audiobook dla dzieci
fot. materiały prasowe
Za kilka lat na marzenia o zaczarowanym świecie nie będziecie mieć zwyczajnie czasu. Posłuchajcie zatem mądrej i dowcipnej opowieści o pierścieniu i róży.

Dawno, dawno temu w królestwach Paflagonii i Krymtatarii… Zacznijmy jednak od  przedstawienia bohaterów. Oto książę Lulejko mieszkający na dworze swego wuja Walorozo XXIV, króla Paflagonii, uzurpatora, figury nieprzyzwoitej, i nieuczciwej. Rozum wprawdzie ma Lulejko malutki, ale serce dobre, bo nie odbiera wujowi tronu siłą. Nie może zresztą, bo jest zakochany w jego córce, pięknej Andżelice, u boku której żyje cichutko przygarnięta przez księżniczkę Rózia, mądra i zaradna dziewczyna, ale tylko (na razie) służąca. Ale o tym na razie sza.

Teraz kolejne osoby dramatu odgrywające w tej historii ważną rolę. O rękę Andżeliki stara się także książę Bulbo, syn kolejnego uzurpatora Padelli I, króla Krymtatarii. Chyba są nawet w sobie zakochani. Ojciec Bulby jest święcie przekonany, że prawowita dziedziczka korony, królewna Rózia, nie żyje, więc włada królestwem bezstresowo.

Jest jeszcze Czarna Wróżka, i są magiczne przedmioty – tytułowe pierścień i róża, które w tej historii mocno namieszają, oczywiście za sprawą Czarnej Wrózki, która wprawdzie fatalnie się nazywa, ale jest całkiem porządną wróżką. Jest w tej opowieści jeszcze kilka ważnych postaci, o których powinnam choćby wspomnieć. Przedstawię wam jeszcze Gburiana, odźwiernego, figurę wyjątkowo odpychającą. On zresztą słono zapłaci za swoje zachowanie wobec Czarnej Wróżki. Wypada także wspomnieć Gburię – Furię, która też narobi kłopotów bohaterom, a zwłaszcza księciu Lulejce.

Na koniec pierścień i róża, dwa magiczne przedmioty ofiarowane przez Czarną Wróżkę dwójce bohaterów. Namieszają sporo, sprawią wiele kłopotów, ale i one się ustatkują, gdy dotrą do prawowitych właścicieli.

Muszę wam jeszcze wspomnieć, że nic w tej baśni nie toczy się przewidywalnie. Autor gmatwa sytuacje, żartuje z bohaterów, nawet z tych, których darzy ogromną sympatią, podlewa te opisy sporą dawką ironii i humoru. Przede wszystkim pokazuje nam, do czego prowadzą niewiedza, zazdrość, oszustwo i kłamstwo. Robi to bardzo elegancko, po angielsku, dzięki czemu my czytelnicy możemy się nad wieloma sprawami pochylić, wiele przemyśleć, o wielu nigdy nie zapomnieć. Możemy też pomarzyć o spotkaniu z Wróżką, niekoniecznie Czarną, która sprawi nam prezent marzenie, albo zawrze z nami trudną do realizacji umowę. Posłuchajcie, jeśli nie chcecie jeszcze czytać.

Pierścień i róża
Autor: William Makepeace Thackeray
Czyta: Roman Felczyński
Wydawca: MTJ Agencja Artystyczna
Nośnik: CD w formacie mp3
Czas nagrania: 4 godziny 56 minut

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!