GRY
 
 

Piersi w czasie ciąży

Do karmienia przygotowują się w ciągu całej ciąży. Co zrobić, by piersi nie straciły swego kształtu?

piersi w czasie dni płodnych
Jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży, a Twoje piersi już zdradzają tę tajemnicę. Bo nie tracą ani chwili, aby przygotować się do nowego, tak ważnego zadania. Po czym to poznać?

Na początku ciąży

Po pierwsze, pojawia się bolesna tkliwość piersi, która dokucza znacznie bardziej niż przed okresem. Po drugie, w okolicach piersi przybywa tkanki tłuszczowej, a żyły powierzchniowe (te tuż pod skórą) stają się bardziej widoczne – są nabrzmiałe, bo napływa do nich więcej krwi. A wszystko po to, by kanały mleczne i gruczoły były drożne. Wiele kobiet w tym czasie opisuje swój biust jako cięższy. To nie wszystko. Brodawki sutkowe mogą być powiększone i bardziej wystające. Ich otoczka staje się ciemniejsza i większa. Niektórzy twierdzą, że te zmiany są potrzebne malcowi, by łatwiej mu było znaleźć sutek.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Jak zmniejszyć dolegliwości?

Przede wszystkim kup nowy, większy biustonosz. Może będzie trochę mniej seksowny, za to dobrze podtrzyma piersi. Najlepiej wybierz taki na grubych ramiączkach. Nie kupuj stanika na zapas (czyli za dużego). Bo za duży nie podtrzymuje biustu jak należy, a wtedy ryzykujesz, że skóra pod wpływem ciężaru powiększających piersi się rozciągnie.
Natłuszczaj i nawilżaj skórę. I to od samego początku. Kiedy pojawią się rozstępy, może być już za późno. Uwaga! Używaj kremów bez witaminy A – zbyt duże jej ilości niekorzystnie wpływają na płód. Dlatego najbezpieczniejsze są kosmetyki ze specjalnych serii dla mam (np. Mustela, Pharmaceris).
Nie bierz środków przeciwbólowych z powodu nadwrażliwości piersi. To nie ma sensu, gdyż tabletki wprawdzie przyniosą ulgę, ale nie na długo.

Półmetek

W tym czasie zazwyczaj piersi stają się większe i krąglejsze, choć nie jest to regułą. Jedno jest jednak pewne – ich nadwrażliwość trochę się zmniejsza. Teraz piersi koncentrują się już na produkcji mleka. Dlatego nie dziw się, jeśli po naciśnięciu brodawki zobaczysz lekko żółtawą, gęstą kropelkę płynu. To tzw. siara (pojawia się około 20. tygodnia ciąży i poprzedza pojawienie się właściwego mleka), a nie mleko. Co jeszcze? Tzw. gruczoły Montgomery’ego na otoczkach brodawek stają się bardziej widoczne. To one będą natłuszczać i dezynfekować sutki podczas karmienia. Niestety, niektóre kobiety zauważają na skórze biustu czerwone pręgi. Rozstępy zwykle pojawiają się, gdy masz do tego skłonności genetyczne lub w czasie ciąży zbyt dużo przytyłaś.

Jak zmniejszyć dolegliwości?

Najważniejsze, abyś zbytnio nie przytyła. Skóra na biuście jest delikatna i łatwo się rozciąga. Jeśli rozciągnie się za bardzo, trudno jej będzie potem wrócić do poprzednich rozmiarów.
Wymień stanik, jeśli biust znowu się powiększył.
Używaj kremów przeciw rozstępom. Zabezpieczą skórę na biuście i ją wzmocnią.
Natłuszczaj balsamem piersi (i brzuch). Złagodzi to uporczywe swędzenie – skutek rozciągania się skóry.
Doładuj
Przeładuj