dziewczyna z tabletką
fot. Fotolia.pl

Pigułka "dzień po" zniknie z aptek?

Pod petycją mającą na celu wycofanie tabletek "dzień po" podpisało się około 200 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie poseł Tadeusz Woźniak (ZP). Według niego przepisy, które pozwalają na sprzedaż pigułek bez recepty są niezgodne z Konstytucją.
dziewczyna z tabletką
fot. Fotolia.pl
Na początku roku Komisja Europejska dopuściła do sprzedaży bez recepty preparatu ellaOne wszystkim osobom, które ukończyły 15. rok życia. Do tamtego czasu można było ją dostać tylko na receptę – poza tym nie wszystkie apteki zgadzały się na jej sprzedaż.

Decyzja Komisji Europejskiej wzbudziła jednak wiele kontrowersji: zdaniem organizacji pro-life korzystanie z tabletek może przyczyniać się do problemów z płodnością oraz może zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej. Ich zdaniem dodatkowym skutkiem społecznym tabletki "dzień po" jest promowanie rozwiązłości seksualnej wśród dziewcząt.

Ginekolodzy wyjaśniają, że tabletki ellaOne nie powodują przerywania ciąży, a jedynie hamują lub opóźniają proces owulacji.

Czytaj także: Tarczyca może wpływać na płodność

Jak działa tabletka dzień "po"?

Tabletka dzień "po" działa w różny sposób i zależy od tego w jakiej fazie cyklu została przyjęta. Przed owulacją hamuje ją, a połknięta po hamuje zagnieżdżenie się komórki jajowej. Jest to metoda stosowana jedynie w wyjątkowych wypadkach, ze względu na wysoki poziom przyjmowanych hormonów. Mogą one doprowadzić do zaburzeń cyklu miesięcznego,  Najczęstszym skutkiem ubocznym są dolegliwości  ze strony układu pokarmowego i bóle głowy. Należy pamiętać, ze tabletka dzień "po" to nie jest tabletka wczesnoporonna!
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy