pilne koronawirus
fot. Adobe Stock

PILNE: Premier ogłosił ZMIANY w obostrzeniach: „Przed nami 100 dni solidarności, potem będzie szczepionka”

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił spore zmiany w obostrzeniach w kraju. W związku z pandemią i ogromną liczbą zgonów zaapelował o społeczną solidarność w oczekiwaniu na szczepionkę na Covid-19. Szkoły i lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte. Czy po świętach czekają nas nowe restrykcje?
Magdalena Drab
pilne koronawirus
fot. Adobe Stock
Premier zapowiedział duże zmiany o obecnych obostrzeniach. Z powodu wzrostu liczby zachorowań i zgonów powiązanych z koronawirusem nie należy spodziewać się zbytniego luzowania restrykcji. Obostrzenia będą utrzymane także po świętach i nowym roku.

Premier: uratuje nas solidarność i dyscyplina

Na konferencji prasowej 21 listopada premier odniósł się do obecnej sytuacji w Polsce. Wyraził zaniepokojenie olbrzymią liczbą nowych przypadków zachorowań (ponad 20 tysięcy dziennie) oraz zatrważającą liczbą zgonów (ponad 600 dziennie). W związku z trwającą pandemią premier Morawiecki ogłosił zmiany w obostrzeniach. Podał też konkretne terminy, w których można spodziewać się luzowania restrykcji.

„Wiele naszych przewidywań było błędnych, wiele analiz się nie sprawdziło. (...) W Europie nastrój jest podobny, jest pokora i walka z koronawirusem. Musimy wymagać od siebie więcej niż zwykle, (...) nie każda interwencja lekarska kończy się uratowaniem, przegrywamy tak często, jak odnosimy sukces.”

Premier podkreśli, że w walce z pandemią najważniejsza jest dyscyplina i solidarność wszystkich Polaków. Zdaniem premiera czeka nas trudny okres, ale musimy przez niego przejść, by dotrwać do szczepionki na Covid-19.

„Przed nami 100 dni solidarności, ale na końcu tego okresu będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybciej przerwać łańcuch zakażeń. (...) Przed nami też okres świąt, dlatego apeluję, by to były spotkania w małym gronie ludzi, z którymi mieszkamy. Od tego zależy, jak ostre będą restrykcje.”

Premier Morawiecki ogłosił zmiany w obostrzeniach na najbliższe miesiące:

  • placówki handlowe (sklepy, galerie) będą mogły funkcjonować od przyszłej soboty, ale w najwyższym reżimie sanitarnym (muszą zadbać o odpowiednio małą liczbę ludzi); premier zapowiedział kontrole i zagroził, że w razie nieprzestrzegania obostrzeń sklepy będą zamykane
  • kina, teatry, lokale gastronomiczne: zamknięte do 27 grudnia
  • szkoły: zamknięte do 23-24 grudnia
  • ferie zimowe 2021: w jednym okresie dla wszystkich województw (4-17 stycznia); premier zaapelował jednocześnie, by nie wyjeżdżać za granicę i siedzieć w domu

Morawiecki podkreślił, że po tym czasie ścisłych restrykcji nastąpią prawdopodobnie pierwsze dostawy szczepionki na koronawirusa do Polski. To zdaniem premiera wielka nadzieja dla Polaków i szansa na pokonanie pandemii. „Razem możemy sprawić, by nowy rok był rokiem przełomu” − zakończył wystąpienie premier.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy