jak zaplanować dzień z dzieckiem

Jak spędzić dzień z małym dzieckiem? Plan dnia dla mam

Stały rozkład dnia to korzyści dla mamy i dziecka. Jak zorganizować swój dzień z dzieckiem, żeby uniknąć chaosu?
Karolina Stępniewska
jak zaplanować dzień z dzieckiem
Plan dnia to ważna sprawa w wychowywaniu małych dzieci. Dzieci potrzebują rutyny. Nie bójmy się powtarzalnego planu dnia, rutyna ma zły wydźwięk tylko dla dorosłych, dzieciom przewidywalność daje poczucie bezpieczeństwa i spokój. A spokojne dziecko, jak doskonale wiemy, to udany dzień! Jeśli więc zajmujesz się dzieckiem przez cały dzień i nie pracujesz zawodowo, daj się przekonać, że zorganizowany rozkład dnia to korzystne rozwiązanie dla Ciebie i dziecka. Zaplanowanie sposobu, w jaki będziecie spędzać ze sobą dzień, pozwoli ci znaleźć czas dla dziecka, domu i – a jakże! - siebie. Trzymając się ustalonego planu, będziesz mniej zmęczona, łatwiej będzie ci też zajmować się dzieckiem

Przykładowy plan dnia dziecka i mamy

Poniżej znajdziesz przykładowy rozkład dnia z małym dzieckiem – potraktuj go jako wskazówkę i dostosuj do potrzeb swoich i swojego dziecka. Zauważ, że w planie dnia uwzględniliśmy dwa wyjścia na dwór – to ważne, żeby dziecko przebywało dużo na świeżym powietrzu, także kiedy na dworze jest zimno – w ten sposób wzmacnia odporność i w efekcie będzie mniej chorowało, dlatego nie rezygnuj ze spacerów i wypraw na plac zabaw czy do parku. W tym czasie ty możesz ogarnąć też kilka spraw: zrobić zakupy spożywcze czy odebrać list z poczty.

Przykładowy plan dnia dla mamy z dzieckiem może wyglądać tak:

7.00 Pobudka – śniadanie, ubieranie, poranna toaleta
8.00 Sprzątanie – ścielenie łóżek, sprzątanie ze stołu, włączenie prania, interakcje z dzieckiem
9.00 zabawa
10.00 drugie śniadanie, sprzątanie zabawek
11.00 wyjście na spacer
12.00 przygotowanie obiadu, zabawa dla dziecka
13.00 obiad + sprzątanie po obiedzie
14.00 drzemka + czas dla mamy: odpoczynek, rozwieszenie prania itd.
15.00 spacer/plac zabaw / zabawa w domu w razie niepogody
16.00 powrót do domu, spokojna zabawa, podwieczorek
17.00 przygotowania do kolacji, dziecko: zabawa
17.45 wspólne sprzątanie zabawek
18.00 kolacja
18.30 czytanie książek
19.00 kąpiel
19.30 pora spać!
20.00 sprzątnięcie kuchni po kolacji i miły czas dla siebie i męża
 
Redakcja poleca: Z maluszkiem w Centrum Nauki Kopernik - galeria Bzzz! (video)
Nie musisz czekać, aż twoje dziecko podrośnie, by zainteresować je nauką. Do galerii Bzzz! w warszawskim Centrum Nauki Kopernik można przyjść już z dwulatkiem!

Nic się nie da zrobić w domu, kiedy mamy dziecko?

Zajmując się małym dzieckiem, narzekamy często, że nie możemy niczego zrobić w spokoju. "Nie da się posprzątać i spokojnie przygotować obiadu, bo dziecko chce ciągle ze mną być, a jak tylko spuszczę go z oka, to są kłopoty!" - skarży się niejedna mama. To prawda, bywa trudno. Jeśli jednak podczas prac domowych i przygotowywania posiłków, dziecko będzie przebywać z tobą w tym samym pokoju i dasz mu zabawki, kredki albo zaangażujesz w pomoc (na miarę jego możliwości), będzie łatwiej.

Jestem złą mamą, bo nie zajmuję się dzieckiem przez cały czas?

Czasami mamy wyrzuty sumienia, że zajmujemy się sprzątaniem, gotowaniem lub sobą (!) zamiast dzieckiem. Nie daj się wpędzić w takie myślenie! Nikt nie oczekuje od ciebie, że będziesz zajmować się wyłącznie dzieckiem przez każdą minutę dnia. To niezwykle ważne także dla dziecka, żeby miało czas na samodzielną zabawę i żeby poprzez obserwację nauczyło się, że są różne obowiązki, które trzeba wypełnić i że każdy czasami musi zrobić coś dla innych lub dla siebie. Często budzimy się za późno: nasze dziecko ma kilka lat, a my płaczemy, że ani przez chwilę nie potrafi pobawić się samo.

Tego problemu raczej nie mają mamy, które od początku, zajmując się dziećmi, stwarzały im sprzyjające warunki do samodzielnej zabawy, podczas gdy one zajmowały się sprawami związanymi z domem czy robiły coś dla siebie. Jeśli twoje dziecko bawi się spokojnie, usiądź z ulubionym magazynem czy książką. Będziesz miała chwilę dla siebie, a twoje dziecko nauczy się, że mamusia też potrzebuje swojej dorosłej "zabawy" i naprawdę nie będziesz przez to gorszą mamą! Znajdując regularnie czas na coś, co sprawia przyjemność tylko tobie, unikniesz w przyszłości zmęczenia i frustracji.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy