Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sen dziecka
Fotolia
Wychowanie

Czy dwulatek musi koniecznie spać w ciągu dnia?

Jak długo dzieci muszą spać w dzień? Czy pozwolić dwulatkowi zrezygnować z poobiednich drzemek? Sen dziecka budzi wątpliwości wielu rodziców. Rozwiewa je pediatra.

W czasie snu mózg małego dziecka porządkuje zdobyte w czasie aktywności doświadczenia, wspierając tym samym rozwój umysłowy. Powstaje też wiele nowych połączeń nerwowych. Naukowcy są zgodni, że z wielu względów sen pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka. Dr n. med. Andrzej Malinowski, pediatra, tłumaczy, jakie znaczenie dla dwulatka ma sen.

Jakie znaczenie ma drzemka w dzień?

Południowa drzemka jest bardzo ważna. Dziecko odpoczywa, a  jego mózg może odetchnąć od natłoku bodźców i poukładać nowe informacje. Taki relaks pomaga zregenerować siły niezbędne do dalszej zabawy i poznawania świata. Większość dwulatków wciąż ucina sobie w dzień drzemki, jednak są i dzieci, które rezygnują z niej jeszcze przed drugimi urodzinami.

Czy dwulatek musi spać w dzień?

Dwulatek potrzebuje zwykle około 12 godzin snu na dobę.  Choć sen jest wciąż dla niego bardzo ważny, to nie wszystkie  dwulatki muszą spać w dzień. Jedne wciąż tego potrzebują, inne nie. Nie można wprowadzić jednakowych rygorystycznych zasad dla wszystkich dzieci, bo każdy maluch jest inny. Warto tak organizować jego dzień, by dziecko mogło zasypiać, kiedy poczuje się zmęczone. Wiele dzieci najchętniej zasypia po przedpołudniowym spacerze. Jednak do spania (w tym drzemki), podobnie jak do jedzenia, nie należy dziecka zmuszać!

Zobacz też: Czy wiesz, ile snu potrzebuje dziecko? Test!

Bunt dwulatka - film

Pam 009-003.jpg
Rozwój
Jak śpi niemowlę?
Sen to dla Twojego maluszka naturalny filtr chroniący przed nadmiarem informacji, których jego mózg nie jest jeszcze w stanie całkowicie przyswoić.

Dziecko rodzi się z jeszcze nie w pełni wykształconym ośrodkowym układem nerwowym, dlatego docierające do niego bodźce są przez układ nerwowy przetwarzane w niedoskonały sposób. Kiedy maluszek śpi, jego umysł odpoczywa, a ciało... rośnie. Rytm dziecka Przez pierwsze miesiące Twoje maleństwo funkcjonuje w charakterystycznym, trójdzielnym rytmie. Co dwie lub trzy godziny kolejno następują fazy: czuwania, snu aktywnego i snu głębokiego. Faza czuwania to czas, kiedy niemowlę nie śpi . Wyraźnie odbiera bodźce wzrokowe, kieruje główkę w stronę światła, jest względnie spokojne, niezbyt często porusza rączkami i nóżkami. Jeśli Twój maluszek nie lubi, gdy w pokoju jest ciemno, przez pierwsze trzy lub cztery miesiące zostawiaj na noc zapaloną lampkę. Gdy po przebudzeniu dziecko zobaczy światło, a nie będzie głodne, prawdopodobnie po chwili ponownie zaśnie. W fazie snu aktywnego maluszek się wierci, posapuje, rusza powiekami i gałkami ocznymi. Często podkurcza i prostuje nóżki, szuka najwygodniejszej pozycji. To zupełnie normalne. Nie musisz od razu wyjmować dziecka z łóżeczka i próbować go utulać czy karmić. W ten sposób tylko wybijasz go ze snu i zaburzasz naturalny rytm. Sen głęboki charakteryzuje się tym, że niemowlę przyjmuje najdogodniejszą dla siebie pozycję, śpi z lekko rozchylonymi ustami, oddycha regularnie, ma miarowe, spokojne tętno. Nie wolno wtedy wybudzać dziecka, gdyż przerywanie tej fazy powoduje rozregulowanie całego cyklu. Maluch może stracić apetyt, stać się płaczliwy i drażliwy . Przywrócenie poprzedniego rytmu wymaga później wiele cierpliwości. Dlatego nawet jeśli malec ma mokrą pieluszkę lub wydaje Ci się, że powinien coś zjeść albo wyjść na spacer, poczekaj, aż sam się wybudzi i przejdzie do fazy czuwania bez płaczu, przetrze oczka, poziewa, poprzeciąga się… Dzień czy noc? Trudno wymagać od noworodka, by nocą ładnie spał,...

Edukacja
Chodzi Senek i Drzemota
Przedszkolak, choć wydaje ci się już bardzo dorosły, nie jest jeszcze za duży na drzemkę w ciągu dnia.

  Po obiedzie dziecku kleją się oczka? Nic dziwnego. Jego układ nerwowy nie jest jeszcze dojrzały. Maluch bombardowany w ciągu dnia rozmaitymi bodźcami, zwłaszcza gdy chodzi do przedszkola, potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wiele przedszkoli, zwłaszcza tych niepublicznych, rezygnuje z leżakowania po obiedzie i przedstawia to rodzicom jako zdecydowany atut. Poobiednia drzemka jednak bardzo przydaje się zmęczonym maluchom. Bez niej zasypiają w drodze do domu lub wieczorem są rozdrażnione i wyczerpane. Jeżeli zauważysz, że dziecko pokłada się lub, przeciwnie, jest pobudzone, rozdrażnione albo marudne w porze popołudniowej – zadbaj, by mogło wyciszyć się i odpocząć. Organizm kieruje się dobowym rytmem, który, choć różni się nieco u poszczególnych dzieci, jest mniej więcej stały. Około godziny 14–15 zwykle spada aktywność, zwłaszcza u tych przedszkolaków, które wcześnie wstały, dodatkowo po jedzeniu wszystkie siły kierowane są na trawienie. Dlatego poobiednia drzemka lub odpoczynek są jak najbardziej wskazane. Leżakując, malec uczy się odczytywać i respektować potrzeby swego ciała. Jeśli dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola, czas jego snu możesz przeznaczyć na domowe obowiązki lub chwilę relaksu dla siebie. Jeżeli zaś jedno z rodziców wraca do domu dopiero wieczorem, to popołudniowa drzemka pozwoli przedłużyć wieczorną aktywność malucha, by mógł nacieszyć się mamą lub tatą. Jak postępować, gdy dziecko nie chce już sypiać w ciągu dnia? Najważniejsza rzecz to nie zmuszać do snu. Warto natomiast tak zorganizować maluchowi czas, w którym do tej pory sypiał, by mógł się wyciszyć, np. podczas spokojnej zabawy, słuchania muzyki lub książki, którą czyta mama lub tata. Telewizor w takim momencie powinien być wyłączony. Może zdarzyć się tak, że zrelaksowany maluch uśnie, a jeśli nie, to po prostu odpocznie i zregeneruje siły do...

dziecko, sen, maskotka, maluch
Sen
Drzemka - czas na zmianę?
Dziecko nie chce spać w dzień? Sprawdź, kiedy nadchodzi czas, by zrezygnować z popołudniowej drzemki.

Południowa drzemka jest bardzo ważna.  Dziecko odpoczywa, a  jego mózg może odetchnąć od natłoku bodźców i „poukładać”  nowe informacje. Taki relaks pomaga zregenerować siły niezbędne do dalszej zabawy i poznawania świata.  Co robić, jeśli dziecko, które dotąd chętnie spało w dzień, zaczyna przeciwko drzemce protestować? Wyjaśnia Magdalena Gąssowska, psycholog , mama ośmioletniej Ady, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP w Warszawie. Drzemka w 2 i 3 roku życia Większość maluchów w 2 roku życia zastępuje dwie drzemki dziennie jedną, zwykle nieco dłuższą, w środku dnia. I najczęściej przez kolejny rok maluch regularnie sypia w dzień. Niektóre dzieci jednak rezygnują jednak z południowego odpoczynku na długo przed 2 urodzinami.   Jak długo  powinno spać małe dziecko?  Nie ma jednej ogólnie obowiązującej normy, określającej, jak długo dzieci powinny spać. Niektóre maluchy potrzebują 12 godzin w nocy i 3 w dzień, innym wystarcza w sumie 12. To zapotrzebowanie jest w miarę stałe, więc jeśli dziecko   przestaje spać w dzień, na ogół staje się senne wcześniej wieczorem lub wstaje później.  Z kolei malec zmuszony do spania w dzień, „odbija” to sobie, bawiąc się do późna lub stawiając cały dom na nogi bladym świtem. Przeczytaj także: I le snu potrzebuje dziecko? Nie wolno zmuszać do drzemki Psychologowie podkreślają – do spania (w tym drzemki ), podobnie jak do jedzenia, nie należy dziecka zmuszać! Małe dzieci świetnie odczytują sygnały płynące z organizmu. Kiedy są głodne, domagają się jedzenia, a gdy robią się senne – po prostu zasypiają. Dlatego dziecko gotowe do rezygnacji ze spania w dzień wyraźnie to okazuje. Jego drzemki stają się stopniowo krótsze, coraz częściej zdarzają się dni, gdy nie zasypia albo budzi się już po...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj