GRY
 
 

Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie rodziców – czy jest to możliwe?

Czy można zmienić dziecku nazwisko po rozwodzie rodziców? Kiedy wymaga jest zgoda obojga rodziców? Na pytania odpowiada Łukasz Matys, prawnik, specjalista prawa rodzinnego.

Dziecko, kłótnia rodziców, rozwód
fot. © gstockstudio - Fotolia.com
Rozwiodłam się rok temu. Po rozwodzie wróciłam do nazwiska panieńskiego. Chciałabym zmienić nazwisko również mojej pięcioletniej córce, która obecnie nosi nazwisko mojego byłego męża. Uważam, że w ten sposób córce będzie łatwiej. Jak to zrobić? Adrianna W. z Sopotu

Odpowiada Łukasz Matys, prawnik, specjalista prawa rodzinnego:

Na zmianę nazwiska dziecka małoletniego muszą wyrazić zgodę oboje rodzice, jeśli jedno z nich nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej.
Aby zmienić nazwisko dziecka, trzeba złożyć stosowny wniosek w urzędzie stanu cywilnego. Należy w nim podać dane wnioskodawcy (w tym wypadku Pani, jako przedstawicielki ustawowej dziecka oraz uzasadnić tę decyzję (napisać, dlaczego Pani zależy, by córka nosiła to samo nazwisko, co Pani).  Do tego wniosku musi Pani dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, oświadczenie na piśmie drugiego rodzica, że wyraża zgodę na taką zmianę.

Urząd Stanu Cywilnego ma 30 dni na ustosunkowanie się do tej sprawy.

Warto wiedzieć! Gdy dziecko ma skończone 14 lat, samo musi wyrazić zgodę na zmianę nazwiska, a gdy skończy 18 lat – tylko ono może wystąpić z takim wnioskiem.

Podstawa prawna: Ustawa o zmianie imion i nazwisk (Dz.U. 233/05 poz. 1992).

Polecamy: Zmiana imienia, zmiana nazwiska - jak to zrobić?

Źródło: "Przyjaciółka" 6/2015
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
Doładuj
Przeładuj