GRY
 
 

Jak latać samolotem z dzieckiem?

Samolotem możesz polecieć na wakacje już z niemowlakiem, o ile tylko ma więcej niż trzy miesiące. Podróż z kilkulatkiem może być już czystą przyjemnością. Wszystko zależy od tego, jak się przygotujecie do podróży. Przewoźnicy mają też na pokładach samolotów całkiem dużo udogodnień i atrakcji dla najmłodszych. Wakacje nad cieplejszym niż Bałtyk morzem są w zasięgu waszej ręki.

Dziecko w samolocie
fot. Fotolia
Wbrew pozorom można swobodnie i spokojnie podróżować z dziećmi samolotem. Warto tylko się do tego dobrze przygotować i pamiętać o kilku rzeczach.

1. Sprawdź, czy dziecko dobrze reaguje na obcych ludzi

Kiedy planujesz lot samolotem, warto wziąć pod uwagę, czy dziecko dobrze znosi sytuacje, w których wokół znajduje się wiele obcych ludzi – u niektórych dzieci może to wywoływać spory stres. Aby przekonać się, czy tak jest, oraz w razie potrzeby przyzwyczaić przyszłego małego pasażera do takiej sytuacji, wybierzcie się na przejażdżkę komunikacją miejską. Jeśli okaże się, że dziecko ma z tym kłopot, być może jeszcze przed wyjazdem uda się oswoić go z bliską obecnością obcych ludzi.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

2. Opowiedz dziecku, co się zdarzy w samolocie

Zawsze warto poinformować dziecko, zwłaszcza starsze, które nie jest już niemowlakiem, o szczegółach podróży. Należy wytłumaczyć mu jak wygląda lot samolotem, jak długo trwa i jak trzeba zachowywać się na pokładzie. Dziecko z pewnością będzie wtedy przygotowane na nowe okoliczności, a także spokojniejsze.

Zobacz też: 20 sposobów na udane wakacje z dzieckiem

3. Przygotuj się na opóźnienia lotu i czekanie na lotnisku

Kłopotliwą i  kwestią może być  długi czas oczekiwania na odlot (to jedna z wad podróży samolotem). Zawsze należy być przygotowanym na ewentualne opóźnienie samolotu i mieć przy sobie ulubione książeczki dziecka, jakąś zabawkę czy papier i kredki. Wiele portów lotniczych posiada również miejsca specjalnie przeznaczone dla małych dzieci, np.  przedszkola czy place zabaw. Jeśli lot się opóźnia, zawsze warto udać się na taras widokowy. Oglądanie lądujących i startujących samolotów powinno przykuć uwagę małego podróżnika na pewien czas.

4. Postaraj się zająć czymś dziecko na czas lotu

Dziecko może się emocjonować podróżą samolotem jeszcze bardziej niż dorosły. Najlepszym dla niego rozwiązaniem jest sen. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza jeśli maluch jest dość aktywny. Ze swojej natury są niezwykle ciekawe otaczającego ich świata, więc najlepiej jest zarezerwować dla nich miejsce przy oknie. Będą wówczas mogły obserwować ziemię w trakcie lotu.

Zobacz film o tym, jakie zmiany w klasie ekonomicznej przygotowały linie Air France z okazji swojego 80-lecia.


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!