Poród do wody
fot. AdobeStock

Poród w wodzie równie bezpieczny co tradycyjny?

Kobiety coraz częściej interesują się takim porodem, choć lekarze bywają sceptycznie nastawieni.
Dominika Bielas
Poród do wody
fot. AdobeStock
Dla jednych poród w wodzie to dziwactwo, dla innych najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Jak jest naprawdę? Rodząca kobieta potrzebuje relaksu i ulgi bardziej niż ktokolwiek inny. Nic więc dziwnego, że porody w wodzie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ciepła woda rozluźnia mięśnie, odpręża i łagodzi ból. Od wielu lat wanny dostępne są na porodówkach i kobiety mogą z nich korzystać w pierwszej i drugiej fazie porodu. Jednak same porody do wody to rzadkość. Niewiele szpitali lub centrów porodowych oferuje porody w wannie ze względu na obawy przed ryzykiem dla noworodka.

Badania za porodami do wody

Analiza danych przeprowadzona przez naukowców z University of Michigan objęła 397 porodów w wodzie i 2025 klasycznych z dwóch praktyk położniczych. Który poród jest bezpieczniejszy? Okazuje się, że badacze nie stwierdzili różnic pomiędzy porodem wodnym a tradycyjnym, jeśli chodzi o przyjęcia noworodków na oddział intensywnej opieki medycznej. Natomiast do krwotoku poporodowego w obu grupach dochodziło podobnie często.
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Potrzebne wytyczne

Zdaniem autorów analizy więcej placówek powinno oferować poród do wody. Choć potrzebne są dalsze badania, wiadomo, że otarcia krocza pierwszego i drugiego stopnia u rodzących w wodzie zdarzają się rzadziej. Kobiety, które rodziły w ten sposób, także twierdzą, że są bardzo zadowolone. By upowszechnić tę metodę, potrzebne są jednak wytyczne, które można by wdrożyć w szpitalach, co z kolei wymaga dalszych badań nad długofalowymi skutkami porodów wodnych.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy