edipresse.IS917-055.jpg
fot. Edipresse

Pożegnanie dziecka z butelką

Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź.
edipresse.IS917-055.jpg
fot. Edipresse

Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź.

Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wlać maluszkowi mleko do kubeczka, zaś kaszkę zrobić nieco gęściejszą, wyłożyć do miseczki i podać łyżeczką. Niektóre szkraby szybko się na to godzą: chętnie wypijają mleczko z kubka. Niestety, są też dzieci, które wcale nie zamierzają rozstać się z butelką i smoczkiem. Oto rady, dzięki którym nie przegapisz najlepszego momentu na podanie malcowi kubka, a nauka picia z niego pójdzie jak po maśle.

Wybierz odpowiedni moment
Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek. Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany, jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać.

Odzwyczajaj stopniowo
Picie z butelki daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa: kojarzy mu się ze ssaniem, mlekiem i mamą. Dlatego nie dziw się protestom i łzom malca, gdy nagle będziesz chciała pozbawić go tej przyjemności. Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację zjeść łyżeczką. Potem umyj mu ząbki.

Kup dobry niekapek
Dzieci mają różne upodobania: niektóre lubią kubki z uchem, inne bez. Być może będziesz musiała wypróbować kilka modeli, nim smyk jakiś zaakceptuje. Na początek wybierz niekapek z dzióbkiem. Umożliwi on łagodne przejście od ssania do korzystania z dorosłego kubeczka. Z niekapka płyn wypływa powoli, więc smyk się nie zakrztusi. Nie przedłużaj sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka.

Pokaż, jak pić z kubka
Wlej do niego ulubione picie malca. Pokaż, jak Ty pijesz ze swojego kubka. Zastosuj metodę małych łyczków: przyłóż kubek do ust smyka i przechyl go tak, by upił tylko troszeczkę. Daj mu czas, by spokojnie przełknął. Nie wlewaj do buzi dziecka zbyt dużo picia naraz i nigdy nie przechylaj jego głowy do tyłu – mógłoby się zachłysnąć. Jeśli smyk będzie próbował sam trzymać kubeczek i pić, pozwól mu na to. Wiele dzieci już od początku dobrze sobie z tym radzi.

Bądź konsekwentna
Do każdego stałego posiłku podawaj napój w kubku. Pomóż malcowi, gdy widzisz, że mu nie idzie – podaj napój łyżeczką. To ważne, by pił tyle, ile powinien. Konsekwentnie rezygnuj z kolejnych karmień butelką. Zaczynaj od posiłków w ciągu dnia – maluchy najmniej się do nich przywiązują.

Zadbaj o spokój malca
Rozstawaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. nowa opiekunka, przeprowadzka. Każda zmiana to stres!

Zróbcie butelce „pa, pa”
Gdy dziecko nauczy się już pić z kubka, czas na pożegnanie butelki. Najtrudniej maluchom zrezygnować z wieczornego picia przez smoczek. Pomogą w tym nowe rytuały – opowiadaj smykowi przed zaśnięciem, co zdarzyło się w ciągu dnia, czytaj mu bajki.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy