Problemy z zajściem w ciążę
Bezpłodność a niepłodność: czym się różnią?
Bezpłodność i niepłodność to pojęcia często używane wymiennie – niesłusznie. Bezpłodność to stan nieodwracalny, z kolei niepłodność może być skutecznie leczona. Sprawdź, jak rozpoznać bezpłodność i niepłodność, co jest przyczyną bezpłodności, a także jak wygląda leczenie niepłodności u kobiet i u mężczyzn.
Bezpłodność i niepłodność nie są wymiennymi terminami, choć często tak się ich używa. Różnice powinni poznać szczególnie ci, którzy bezskutecznie starają się o dziecko. Kiedy udać się do lekarza w kierunku diagnozy bezpłodności lub niepłodności, a także jak wygląda leczenie?
Co to jest bezpłodność?
Bezpłodność jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka . Jeśli kobieta lub mężczyzna cierpi na bezpłodność, leczenie farmakologiczne nie pomoże w poczęciu dziecka. Jedynym sposobem na cieszenie się potomstwem jest zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro), ewentualnie adopcja.
Bezpłodność a niepłodność
Bezpłodność jest cechą trwałą i – zgodnie z obecnie posiadanym stanem wiedzy medycznej i farmakologicznej – nieuleczalną. Z kolei niepłodnością zgodnie z definicją WHO nazywa się stan, w którym niezdolność zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka są odwracalne . Niepłodność, w przeciwieństwie do bezpłodności, da się leczyć. Niezbędne jest wykonanie szeregu badań, by poznać jej przyczynę.
O niepłodności można mówić, jeśli po 12 miesiącach starań o dziecko (regularnego współżycia bez zabezpieczenia 3-4 razy w tygodniu) nadal nie dochodzi do zapłodnienia. Oczywiście, nie każdą sytuację da się zmierzyć tą samą miarą. Jeśli kobieta skończyła 35 lat, warto zasięgnąć porady lekarza wcześniej, niż po roku starań, opowiedzieć mu o swoich planach, przeprowadzić podstawowe badania. Leczenie może potrwać, dlatego nie warto odwlekać tego momentu zbyt długo.
Przyczyny bezpłodności: jak można stać się bezpłodnym?
Do przyczyn bezpłodności u kobiet należą:
brak macicy,
brak jajników,
wczesna menopauza.
W przypadku męskiej bezpłodności mogą to być powikłania po przebytej (także w dzieciństwie) chorobie. Jedną z niebezpiecznych chorób, mogących prowadzić do powikłań groźnych dla...