koronawirus: zamknięte przedszkola i szkoły
fot. Adobe Stock

Przedszkola i szkoły zamknięte dłużej? MEN: „Bardzo prawdopodobne”

Na wtorkowej konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zastrzegł, że przerwa w działalności placówek edukacyjnych, spowodowana pandemią koronawirusa, może się przedłużyć. Nawet do świąt wielkanocnych, albo i dłużej.
Karolina Stępniewska
koronawirus: zamknięte przedszkola i szkoły
fot. Adobe Stock
Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem MEN szkoły i przedszkola mają pozostać zamknięte do 25 marca. Jednak, jak zauważył na konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej, ten okres może się wydłużyć i to znacznie. Niewykluczone, że nasze dzieci pozostaną w domach do Wielkanocy, a nawet do końca kwietnia.

Szkoły i przedszkola zamknięte na dłużej?

„Oczywiście przygotowujemy się do tego, że przerwa w tej tradycyjnej formie nauki w szkole, w klasie będzie się wydłużała” - powiedział na konferencji Piontkowski. Ma to zależeć m.in. od tego, jak będzie rozszerzało się zarażenie koronawirusem oraz od stanowiska Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego: „Będziemy po prostu realizowali wytyczne ministra zdrowia. Prawdopodobnie ten dwutygodniowy termin przerwy w nauce, tej standardowej, którą dotąd znaliśmy, zostanie wydłużony” - przyznał minister.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Kiedy dzieci pójdą znów do przedszkola i szkoły?

Zapytany, czy może się zdarzyć, że dzieci nie wrócą do placówek edukacyjnych do końca przerwy świątecznej (14 kwietnia), minister odpowiedział: „Bardzo prawdopodobne, że tak będzie, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół, to będą Święta Wielkanocne, i po tym terminie będziemy sprawdzali co dalej”.
Przeczytaj o aktualnej rekrutacji do przedszkoli i szkół.

Co z końcem roku szkolnego i wakacjami?

Przedłużenie roku szkolnego nadal traktowane jest jako ostateczność: „Dlatego właśnie chcemy wprowadzić zdalne nauczanie, aby nie było potrzeby kończenia zajęć szkolnych w innym terminie niż ten przewidziany w końcu czerwca. Mam nadzieję, że to wszystko zadziała i chociaż to będzie inny sposób realizacji podstawy programowej, to uda się ten materiał zrealizować i zajęcia zakończą się w końcu czerwca” - mówił minister.

A co z egzaminami ósmoklasistów? Maturami?

Minister Piontkowski powiedział, że to, czy egzaminy ósmoklasistów i matury odbędą się w terminie, zależy od daty ponownego otwarcia szkół. Jeśli przerwa zakończy się od razu po świętach, egzaminy na zakończenie szkoły podstawowej mogłyby odbyć się planowo, czyli 21-23 kwietnia. Jeśli nie - odbęda się w maju lub czerwcu. W gorszej sytuacji są maturzyści - egzaminy dojrzałości trwają przez praktycznie cały maj, ich przesunięcie byłoby więc logistycznie trudniejsze. Premier Morawiecki zapewniał jednak w niedzielę, że nie ma planów przełożenia matur.

źródło: MEN, bankier.pl, gazeta.pl, samorzad.pap.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy