Dzieci w leśnym przedszkolu
Fb ForestKids Early Learning - Forest School
Edukacja

Dzieci w błocie po kolana w przedszkolu bez ścian – pozwoliłabyś na to? - film

Choć brzmi absurdalnie, niesie za sobą ogromną wartość dla dziecka! Mowa tu o leśnych przedszkolach, które dotarły również do Polski.

Czym są leśne przedszkola?

Leśnym przedszkolem nazywamy takie przedszkole, w którym proporcja czasu spędzanego na świeżym powietrzu do czasu w pomieszczeniu wynosi około 80% do 20%. Procenty te są orientacyjne, najważniejsze, by dzieci spędzały większość czasu pod gołym niebem niezależnie od pory roku czy warunków pogodowych. Leśne przedszkola znajdują się najczęściej w lesie, czasem na łące, plaży. Klasyczny murowany budynek zastępuje (tylko w razie konieczności) leśniczówka, zbudowane własnoręcznie przez dzieci tipi, szałas czy gliniany domek.

"Nie ma złej pogody - jest tylko nieodpowiednie ubranie"

Zgodnie z tą ideą leśne dzieci brodzą po błocie, spacerują w deszczu, czy drzemią w zaspach śnieżnych (przy -15 stopniach) osłonięte jedynie namiotami ze skóry renifera (z termoforami w rękach). W leśnych przedszkolach nie ma tradycyjnych zabawek, zamiast tego dzieci bawią się tym, co znajdą i same zbudują.

Zobacz, jak wygląda zabawa dzieci w leśnym przedszkolu:

 

A beautiful experience for the Toddler ForestKids to have a Sr. ForestKid leading them in song and dance today.

Opublikowany przez ForestKids Early Learning - Forest School na 17 luty 2016

 

Co wyróżnia leśne przedszkola?

 • Całkowite osadzenie w naturze;
 • wolna, nieskrępowana zabawa pod gołym niebem;
 • nauka przez doświadczenie;
 • zaspokajanie potrzeby ruchu, niezwykle ważnej u dzieci;
 • wielozmysłowe doświadczanie i poznawanie świata przez obserwację zmian zachodzących w przyrodzie;
 • kształtowanie logicznego myślenia, planowania, przewidywania konsekwencji działania;
 • styl nauki oparty o ciągłe zadawanie pytań, analizowanie i poszukiwanie odpowiedzi.

Przewaga leśnych przedszkoli nad tradycyjnymi

 • Korzyści dla zdrowia leśnych dzieci są ogromne. Wbrew pozorom maluchy chorują rzadziej. Przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko hartuje dzieci, ale sprawia, że rzadziej się od siebie zarażają.
 • Zwiększona aktywność fizyczna dzieci lasu to kolejny punkt na korzyść leśnych przedszkoli. Ruch wpływa bowiem korzystnie nie tylko na zdrowie, ale i rozwój dziecka.
 • W leśnych przedszkolach nie ma problemu z dokuczliwym hałasem.
 • Nauka odbywa się przez doświadczenie, dzięki czemu jest ciekawsza dla dziecka. Dzieci uczą się rozumieć podstawowe procesy zachodzące w przyrodzie, cierpliwości, konsekwencji, mierzą się w wyzwaniami. 
 • Wszelkie obserwacje pokazują, że leśne dzieci są pewniejsze siebie, kreatywniejsze, szanują przyrodę, ale również potrafią lepiej funkcjonować w grupie. Współpraca jest bowiem kluczowa w ich codziennych przygodach. 

Najwięcej leśnych przedszkoli jest w krajach skandynawskich. Swoją popularność zyskują również w Niemczech, Czechach, Austrii, Szkocji, USA i Japonii. Od niedawna możemy zapisać dziecko do tego typu przedszkoli również w Polsce.

Zobacz też:

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

przedszkole, przedszkolaki, rysowanie
Edukacja
Dylemet rodziców - przedszkole czy dom - co wybrać?
Zostawić dziecko w domu pod opieką babci, zatrudnić nianię czy posłać malucha do przedszkola? Wielu rodziców przeżywa dylemat wyboru.

"Gdzie mu będzie lepiej niż w domu?" – pyta babcia. "W przedszkolu nauczy się życia w grupie" – przekonują znajomi. - Nie ma jednej doskonałej recepty, uniwersalnej dla wszystkich dzieci – twierdzi psycholog Małgorzata Gąsecka z warszawskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej. – Najpierw trzeba dokładnie przyjrzeć się własnemu dziecku, zaobserwować jego zachowania w różnych sytuacjach, poznać potrzeby psychiczne . Tylko po takim rozpoznaniu można dokonać prawidłowego wyboru. W Polsce można zapisać do przedszkola malucha, który ma trzy lata (w przedszkolach prywatnych ta granica nieco przesuwa się w dół i przyjmowane są nawet dzieci dwuletnie). Wielu psychologów jest jednak zdania, że najlepiej posłać do przedszkola dopiero czterolatka . Pamiętać należy jednak o indywidualnych predyspozycjach i możliwościach rozwojowych dziecka. Kiedy zamiast przedszkola wybrać babcię lub nianię? Na pewno warto pozostawić pod opieką w domu wyjątkowo chorowitego dziecka (i tak do przedszkola nie będzie chodził z powodu bardzo częstych infekcji). Należy się także zastanowić nad zaangażowaniem babci lub opiekunki, jeśli dziecko, jak wynika z naszej obserwacji, jest bardzo mało samodzielne , niedojrzałe do kontaktów z grupą rówieśniczą, wyjątkowo nieśmiałe lub płaczliwe. W takiej sytuacji lepiej jeszcze przez rok pozostawić malca w domu. Zalety babci... Na pewno kocha naszą pociechę nad życie. Da jej poczucie bezpieczeństwa , obdarzy zaufaniem, przyrządzi najbardziej wyszukane potrawy i zawsze znajdzie dla niej czas. Pamiętaj jednak, że nie zawsze zaspokoi potrzebę ruchu dziecka , nie zawsze sprosta wymaganiom sprawnościowym i może nam malca rozpieścić . ...i niani Jeśli będzie młoda, uśmiechnięta i pomysłowa, na pewno zyska przychylność naszego dziecka. Wówczas też łatwiej niż babcia sprosta wymaganiom fizycznym...

przedszkole, dzieci, przedszkolaki
Edukacja
Przedszkole dla dziecka - jak wybrać najlepsze?
Warto zadbać, by przedszkole, do którego pójdzie dziecko, było dla niego miejscem najlepszym z najlepszych. Jak wybrać dla malca przedszkole i które będzie dla niego najlepsze.

To właśnie tu twoje najukochańsze pod słońcem dziecko dokona swojego pierwszego kroku w dorosłość. Warto zadbać, by przedszkole, do którego posyłacie dziecko, było dla niego miejscem najlepszym z najlepszych. Zanim, troszcząc się o swoje dziecko, zaczniesz wydzwaniać po kuratoriach, znajomych i okolicznych przedszkolach, chcąc dowiedzieć się, która z okolicznych placówek jest najlepsza, spróbuj przez chwilę zastanowić się, co dla ciebie samej jest najważniejsze. Przede wszystkim bowiem z przedszkola musisz być zadowolona ty. Jeśli tak będzie, z pewnością swój entuzjazm przekażesz dziecku. Jeżeli nie, nie zdziw się, że twoje dziecko nowego miejsca nie pokocha. O co pytać wybierając przedszkole? Jeszcze do niedawna skazani byliśmy na placówki rejonowe, najbliżej domu. Pani dyrektor nikt nie pytał o program, o warunki, w jakich przebywają dzieci, o zabawy, zajęcia dodatkowe i kwalifikacje personelu. Od kilku jednak lat pytać można i naprawdę warto, ponieważ przedszkola bardzo się od siebie różnią. Powstanie przedszkoli prywatnych i społecznych wymusiło zmiany w przedszkolach publicznych , które chcą być coraz lepsze. Oferują dzieciakom całą gamę zajęć dodatkowych . Obok tradycyjnej rytmiki i plastyki pojawiły się zajęcia z angielskiego, nauka tańca, gry na instrumencie, czytania i pisania, pływania, komputerowe, gimnastyka korekcyjna, ba, nawet jazda konna. Do dzieci przyjeżdżają teatrzyki, muzycy z filharmonii. Oferta edukacyjna jest więc bardzo urozmaicona, choć oczywiście nie we wszystkich przedszkolach. Wiele jest przecież i takich, w których brakuje możliwości, a często również chęci, by w tradycyjnym sposobie działania coś zmienić. Sprawdź też : Przedszkole publiczne czy prywatne - jakie wybrać? - fakty i mity o przedszkolach. Najważniejsze cechy dobrego przedszkola Dla dzieci w wieku 3–6 lat ważna jest jednak nie tylko edukacja. Dużo...

Edukacja
Poznaj rodzaje przedszkoli
Państwowe czy prywatne? Montessori, integracyjne, steinerowskie? Jakie przedszkole będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Wyjaśniamy, czym się charakteryzują. Podpowiadamy, dla kogo będą najlepsze.

Wybierając przedszkole, bierz pod uwagę przygotowanie wychowawczyń, liczebność grupy, warunki lokalowe, predyspozycje własnego dziecka i koszty, jakie musisz ponieść na opłaty. Przedszkola publiczne Bardzo się ostatnio zmieniły. Często oferują dzieciakom całą gamę zajęć dodatkowych , obok tradycyjnej rytmiki i plastyki także zajęcia z angielskiego czy naukę tańca. Do maluchów przyjeżdżają teatrzyki, muzycy z filharmonii. Dzieci są dzielone na grupy wiekowe, zwykle cztery. Zgodnie z przepisami grupy nie powinny liczyć więcej niż 25 dzieci , w praktyce bywa różnie. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na przedszkole państwowe , gdy: dziecko skończy 3 lata, z obserwacji wiesz, że nie ma kłopotów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, doskonale radzi sobie z samodzielnym jedzeniem i ubieraniem, potrafi samo sobie zorganizować zabawę. Pamiętaj, że w przedszkolu najważniejsze jest fachowe przygotowanie personelu – pani powinna być mądra, zaradna i kochana. Przedszkole niepubliczne Niektóre mają określony profil: artystyczne, wegetariańskie, dla alergików, sportowe, muzyczne. Możesz więc poszukać takiego, w którym twoje dziecko będzie mogło najpełniej rozwijać swoje możliwości. Grupy są małe, 10-15 dzieci. Często grupa jest tylko jedna i są w niej dzieci w różnym wieku. Proponują więcej zajęć dodatkowych niż przedszkola publiczne. Kadra jest elastyczna i zazwyczaj chętnie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb rodziców i dzieci (rodzaj diety, późniejsze przyprowadzanie dziecka, niepełny wymiar godzin). Słabą stroną są często warunki lokalowe (mało przestrzeni) i brak przyprzedszkolnego ogródka. Wybierz przedszkole prywatne, jeśli: malec ma niespełna trzy lata, źle funkcjonuje w dużej grupie rówieśników, chcesz posłać go tylko na trzy-pięć godzin dziennie, jesteś przekonana o indywidualnej fachowej opiece...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj