zmysł smaku u dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy

W co się bawić, żeby rozwijać zmysł smaku? (5 fajnych zabaw)

Zachęcaj dziecko do próbowania nowych smaków. Wychowaj smakosza dzięki tym prostym zabawom.

Jak rozwijać zmysł smaku u dziecka? Oczywiście najlepiej zachęcając do poznawania nowych smaków. Zmysł smaku jest o wiele mniej czuły od węchu i uzależniony od niego. Już w łonie matki, jak i wtedy gdy kobiet karmi piersią dziecko uczy się smaków. Jeśli matka je cebulę, czosnek, ostre przyprawy - dziecko prawdopodobnie nie będzie nimi zaskoczone. Mamy powinny więc jeść różnorodnie także ze względu na wyrabianie u dziecka tolerancji smakowej. To samo w wieku przedszkolnym – jeśli wówczas dziecko będzie rzadko stykało się ze smakami słodkimi, jest nadzieja, że i w życiu dorosłym będzie ich unikało.

Miasteczko Zmysłów 2019

5 zabaw rozwijających zmysł smaku

W ten sposób możesz też zachęcić malucha do jedzenia i próbowania nowych rzeczy:

1. Farbki do jedzenia

Jak się bawić? Malowanie farbkami do jedzenia to po prostu… malowanie. Można malować palcami, rękami, a nawet całym ciałem. Jak wykonać farbki, które bez obaw można zjeść? Po prostu dodaj do naturalnego jogurtu odrobinę zblendowanych liści szpinaku i wymieszaj. Żeby uzyskać kilka kolorów możesz użyć też przypraw, np. curry, karob, zblendowane buraczki itp.

Z doświadczenia: Jeśli nie masz czasu - możesz też użyć odrobiny barwników spożywczych. Można też malować przy pomocy musu owocowego – z kiwi, truskawek czy banana.

2. Zabawa w robienie… kanapek lub przekąsek

Jak się bawić? Wspólnie z dzieckiem możecie przygotować obrazkowe kanapeczki lub przekąski. Kanapeczki mogą być np. łódeczkami – przy pomocy wykałaczki można zrobić żagiel z sera. Można układać na talerzu całe obrazki, np. domek, płotek, drzewko, słoneczko. Z pomidorków koktajlowych i kawałeczków czarnych oliwek mogą powstać biedronki! Potem oczywiście smakujemy nasze arcydzieła.

Z doświadczenia: Z mniejszymi dziećmi nie musisz używać ostrych wykałaczek – łódeczka z żaglem może powstać w wersji na płasko – ułóż po prostu na talerzu.

3. Kulki z galaretki

Jak się bawić? Przygotuj kilka galaretek owocowych w dużych miskach lub garnuszkach. Jak zastygną przy pomocy łyżki do melona uformuj z nich kulki. Takie kulki ułóż dziecku na talerzu i podaj. Można bawić się w ich krojenie plastikowym nożykiem lub plastikowymi nożyczkami. Można próbować je złapać, zgniatać  i oczywiście jeść.

Z doświadczenia: Można też później bawić się nimi w rzucanie do celu. Ale lepiej robić to na świeżym powietrzu.

Sprawdź też, co wiesz o rozwoju smaku u dziecka.

4. Smakowita zgadywanka

Jak się bawić? Trzeba przygotować, tak by dziecko nie widziało produkty spożywcze o charakterystyczny smaku, np. sól, cytryna, dżem, czekolada itp. Dziecku zakrywamy oczy i dajemy posmakować odrobinkę. Maluch odgaduje co to jest i opisuje jaki ten smak jest. Dziecko rozwija wyobraźnię oraz zmysł smaku.

Z doświadczenia: Można próbować właściwie wszystkiego. I kawałków owoców, różnych gatunków kasz, a nawet całych dań. Ta zabawa może pomóc niejadkom zaakceptować pewne nowe smaki.

5. Droga smakowa

Jak się bawić? Można przy pomocy papieru toaletowego wytyczyć drogę, na której będą leżały np. owoce. A zadaniem dziecka będzie je pozbierać do koszyczka, uprzednio smakując, wąchając, dotykając i nazywając dany owoc. Dziecko może odpowiadać na pytanie „Jak smakuje ten owoc? Jest kwaśny/słodki/gorzki” itp.

Czy bawicie się z dziećmi w zabawy rozwijające smak? Macie inne pomysły! Podzielcie się z nami w komentarzach.

Przeczytaj także:

Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film

Dziecko pije mleko
Panthermedia
Żywienie
Słodkie, słone, gorzkie... 10 pytań o zmysł smaku u dziecka
Zmysł smaku służy twojemu dziecku nie tylko po to, by dostarczać mu przyjemności podczas picia mleka albo jedzenia czekoladek. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć, by go nie zepsuć.

Zmysł smaku bywa niedoceniany. Niesłusznie. Bez niego wszystko - od ananasa po żurek - byłoby mdłe i nijakie. O wiele ważniejsze jest jednak to, że zmysł smaku pozwala błyskawicznie zanalizować skład pokarmu , a tym samym uniknąć wielu niebezpieczeństw. Dzięki niemu twoje dziecko nie naje się plasteliny (choć na pewno będzie chciało jej spróbować) i natychmiast wypluje zepsute jedzenie.    1. Kiedy dziecko zaczyna rozróżniać smaki? Gdy badacze podawali przyszłym mamom substancję zmieniającą smak wód płodowych  na słodszy, nienarodzone maluszki połykały ich więcej niż zwykle.  Oznacza to, że dzieci potrafią rozróżniać smaki jeszcze przed przyjściem na świat. Prawdopodobnie już wtedy przyzwyczajają się do niektórych smaków, z czego wynika, że dieta ciężarnej mamy   może mieć wpływ na przyszłe upodobania kulinarne dziecka!   2. Czy mój pokarm zmienia smak w zależności od tego co sama jem? Tak, twoja dieta wpływa na smak mleka , podobnie jak wpływała na smak wód płodowych. Jak  ustalili naukowcy z Kopenhagi (tę informację podajemy za serwisem PAP -  Nauka w Polsce), smak banana jest w nim wyczuwalny przez godzinę po zjedzeniu, kminku - przez dwie,  a mentolu nawet przez osiem godzin. Nie ma w tym nic złego:  badacze, którzy przeprowadzili ten eksperyment uważają, że wyczuwalne przez maluszka różnice w smaku mleka matki przygotowują go do poznawania nowych smaków , gdy już będzie jadło coś poza mlekiem. 3. Ile smaków potrafi rozróżnić dziecko? Kiedyś uważano, że ludzie (w tym dzieci) potrafią wyczuwać cztery podstawowe  smaki : słodki, słony, kwaśny i gorzki. Potem doszedł piąty smak - umami (mają go produkty bogate w białka), a ostatnio australijscy  naukowcy ogłosili, że wyczuwamy jeszcze jeden rodzaj: „tłusty." Niewiele? To prawda, jednak kombinacje...

co smakuje dziecku, apetyt, niejadek
Żywienie
Co smakuje dziecku?
Co smakuje mojemu dziecku – zastanawiasz się i jednocześnie boisz, że nie będzie lubiło warzyw, jajek, mięsa... Nie musi tak być! Sprawdź tylko, co lubi jeść dziecko na danym etapie rozwoju i karm je zgodnie z naszymi radami. Wychowasz smakosza!

Co smakuje dziecku? Na początek to, co słodkie, bo ten smak dziecko poznało już w brzuszku mamy, łykając wody płodowe. Po narodzinach nadchodzi pora na kolejne smaki. Oto, co smakuje albo (przy twojej pomocy) może mu smakować. Dziecku smakuje to, co słodkie Mniej więcej trzy miesiące przed narodzinami dziecko zaczyna rozróżniać smak wód płodowych, zmieniający się w zależności od tego, co zjadłaś. Twój gust kulinarny już wtedy pozwala mu zapewne zapamiętać określone smaki. Połykanie wód płodowych wyrabia też wrażliwość kubków smakowych, znajdujących się na języku. Nienarodzone dziecko prawdopodobnie nie tylko rozpoznaje, ale też lubi słodkości. Takie też upodobania ma po narodzinach (słodki jest twój pokarm). A gdy noworodek dostanie coś kwaśnego lub gorzkiego, krzywi buzię, a niemal nie reaguje na smak słony. Prawdopodobnie przyczyniają się do tego słone substancje w wodach płodowych, z którymi wcześniej się oswoiło. Dziecku smakuje mleko mamy Z chwilą, gdy po raz pierwszy przystawisz maluszka do piersi, wprowadzisz go w jeszcze bogatszy świat doznań. Twój pokarm nie zawsze jest taki sam. Dopasowuje się do potrzeb dziecka – zmienia się podczas jednego karmienia: na początku jest wodnisty, by maluch dostatecznie się napił, pod koniec tłustszy, by się nasycił. Na smak mleka wpływa dieta karmiącej mamy . Jeśli czasem nie wiesz, dlaczego głodne dziecko nie chce ssać piersi, pomyśl, czy nie jadłaś jakiejś nowej potrawy poprzedniego dnia. Może dodałaś za dużo ostrych przypraw, czosnku? To właśnie dlatego dziecko może nie chcieć ssać piersi. Dziecku smakuje to, co w odpowiednim czasie podane Gdy twoje dziecko ma około pół roku, przychodzi czas na nowe posiłki. Możesz zacząć od gotowanych zmiksowanych owoców, warzyw albo soczków. Potem przychodzi czas na kleik ryżowy lub kaszkę. Następne w kolejce jest mięso (najpierw gotowane...

dziecko, jabłko, owoc, kuchnia, karmienie
Dieta
Nie chcesz wychować niejadka? Kształtuj smak dziecka od początku!
Smak słodki i słony dziecko poznało, będąc jeszcze u ciebie w brzuchu i połykając wody płodowe. Teraz pora zacząć ucztowanie, które w pełni rozwinie wrażliwość podniebienia dziecka. Jak wychować smakosza zamiast niejadka?

Chciałabyś, by twój maluch nie krzywił się na widok marchewki , lubił ryby , owoce i inne zdrowe produkty. Możesz mu w tym pomóc właśnie teraz, gdy zaczyna poznawać wiele nowych smaków. Sprawdź jak. Ważny trening przed narodzinami Dziecko, które przychodzi na świat, ma już pewne doświadczenia w tej dziedzinie. Mniej więcej trzy miesiące przed narodzinami zaczyna rozróżniać smak wód płodowych , zmieniający się w zależności od tego, co zjadłaś. Twój gust kulinarny już wtedy pozwala mu zapewne zapamiętać określone smaki. Połykanie wód płodowych kształtuje również wrażliwość kubków smakowych , znajdujących się na języku (więcej o tym znajdziesz w ramce). Nienarodzone maleństwo prawdopodobnie nie tylko rozpoznaje, ale także lubi „słodkości”. Takie też upodobania ma po narodzinach ( słodki jest twój pokarm ). A gdy dostanie coś kwaśnego lub gorzkiego, krzywi buzię, a niemal nie reaguje na smak słony. Prawdopodobnie przyczyniają się do tego słone substancje w  wodach płodowych , z którymi wcześniej się oswoił. Mleko smakuje słodko Z chwilą, gdy po raz pierwszy przystawisz maluszka do piersi, wprowadzisz go w jeszcze bogatszy świat doznań. Twój pokarm nie zawsze jest taki sam. Dopasowuje się do potrzeb malca – zmienia się podczas jednego karmienia (na początku jest wodnisty, by maluch dostatecznie się napił, pod koniec tłustszy, by się nasycił), w zależności od pory dnia i z tygodnia na tydzień. Na smak mleczka (podobnie jak w przypadku wód płodowych) wpływa twoja dieta . Jeśli czasem nie wiesz, dlaczego głodny maluch nie chce ssać piersi, pomyśl, czy nie jadłaś jakiejś nowej potrawy poprzedniego dnia. Może dodałaś za dużo ostrych przypraw, czosnku? To właśnie dlatego dziecko może nie chcieć ssać piersi. [CMS_PAGE_BREAK] Odkrywanie nowych smaków Mimo grymaszenia maluch chce próbować nowych smaków ....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj