Dom, książka dla dzieci
Gry i zabawy

Dom

Zwykle najpierw powstaje tekst, a dopiero później ilustracje. W wypadku "Domu" było odwrotnie. Najpierw Roberto Innocenti, znany włoski rysownik, namalował historię pewnego domu, a J. Patrick Lewis, amerykański poeta i pisarz, dopisał jej poetycka wersję. Ale od słów ważniejsze są tu ilustracje.

Dom
J. Patrick Lewis
Ilustracje: Roberto Innocenti
Wydawnictwo Bona
Od 5. roku życia
Cena: 44,90 zł

 


Oryginalne, realistyczne, narysowane z niezwykła dbałością o szczegóły (przydałoby się szkło powiększające). Do oglądania z każdej strony i - jak przystało na książkę obrazkową (ang. picture book) – przez wiele godzin. Polecam skupić się na jakimś fragmencie krajobrazu, np. polu za domem, studni, placu przed domem, i obserwować, jak się zmienia kartka za kartką.

O czym jest "Dom"? Krótko mówiąc, o przemijaniu. Ale też o wszystkim, co składa się na ludzką egzystencję: trudach dnia codziennego, ale i odpoczynku, zabawie i smutkach, strachu i uldze, pożegnaniach i powitaniach, narodzinach i śmierci. To historia domu i jego mieszkańców, którzy przez sto lat żyli w nim, ale też jest to rzecz o wieku dwudziestym opowiedziana właśnie z perspektywy jednego miejsca. To dlatego obok dat, które Innocenti wybrał do zilustrowania, związanych z zaślubinami, śmiercią ojca, wyjazdu syna (to 1958 rok, w tym czasie Innocenti opuścił dom rodzinny, by pojechać do Rzymu), ostatniego pożegnania wdowy, pojawiły się daty mówiące o pierwszej i drugiej wojny.
Niektórych wydarzeń się domyślamy, szukając podpowiedzi raz tekście, a innym razem w samej ilustracji. I to właśnie daje wyobraźni olbrzymie pole do popisu. Przygotujcie się na zakończenie, zaskakujące i skłaniające do refleksji. Powiem tylko, że stary dom zniknął, ale jego miejsce zajął inny. Tylko jaki!
To książka dla młodszych i starszych, każdy znajdzie coś dla siebie. Fantastyczna!







 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, mama, jedzenie
Panthermedia
Mama
6 wymówek, by nie mieć czasu dla siebie
Każda mama marzy o czasie wyłącznie dla siebie, ale kiedy już uda się go zorganizować, ma mnóstwo wymówek, by zostać w domu z dzieckiem.

1. Nie potrzebuję wolnego Często mamy mają poczucie winy, jeśli zostawiają dziecko z opiekunką/babcią/mężem i idą z koleżanką do kina. Tymczasem to wcale nie znaczy, że nie lubisz być mamą albo że nie chcesz spędzać czasu z dzieckiem! Każdy potrzebuje czasem odpoczynku i rozmowy o czymś innym niż śpioszki i kupki. Pamiętaj! Jeśli robisz coś dla siebie, to tym samym robisz coś dla swojego dziecka. Uwierz, że lepiej będzie wam obu, kiedy będziesz wypoczęta i odprężona. 2. Dzieci będą płakać i tęsknić, jeśli je zostawię I jeszcze: i na pewno beze mnie nie zasną. Oczywiście byłoby tak, gdybyś miała zamiar zniknąć na zawsze z powierzchni Ziemi, ale mówimy tylko o jednym dniu lub wieczorze. Dzieci często marudzą czy popłakują, kiedy wychodzisz, bo bardzo cię kochają i są do ciebie przywiązane, ale po tym, jak zamykasz drzwi mieszkania, świat nie rozpada się na kawałki. Pamiętaj! Dzieciom dobrze robi spędzenie jakiegoś czasu z kimś innym niż tylko mamą – naturalnie ważne, żeby była to zaufana osoba, najlepiej taka, którą dzieci już znają i lubią. 3. Niania/mąż na pewno o czymś zapomną O tym, że na wieczór jest specjalna kaszka, nie ta sama, co rano, o tym, że maluch lubi spać w śpiochach w króliki albo o tym, że masujesz mu brzuszek przed zaśnięciem. Nawet jeśli wszystko zapiszesz na kartce i przeprowadzisz skrupulatny test z wiedzy o twoim dziecku :) Ale spójrzmy prawdzie w oczy - czy to naprawdę będzie tragedia? Jeśli zwykle maluch nie ogląda telewizji i raz obejrzy bajkę na dobranoc, nic się nie stanie. Jeśli zasnął w innych śpiochach albo mąż zapomniał natrzeć go oliwką i wszystko jest w porządku – nie ma się co denerwować. Pamiętaj! Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas dziecko nie zaliczy wszystkich punktów harmonogramu dnia. Jutro wrócicie do obowiązującego planu. 4. Pracuję cały...

bałagan
fotolia.com
Wychowanie
Nie chcę wychować lenia! Domowe obowiązki dla rocznego i 2-letniego dziecka
Znasz to powiedzenie "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał"? Jest prawdziwe! Warto uczyć dzieci pomagania w domu już od 1. roku życia. Zobacz, jakie zadania możesz powierzyć rocznemu i 2-letniemu dziecku.

Od kiedy dziecko może pomagać w domu?  Wydaje ci się, że rok lub dwa to za wcześnie na pierwsze domowe obowiązki ? Wszyscy eksperci są zgodni, że dzieciom należy pozwalać włączać się w zajęcia, jakie wykonuje mama czy tata. Może z początku nie warto nazywać ich "obowiązkami domowymi", tylko np. "pomaganiem rodzicom".  Dziecko naprawdę  widzi i zapamiętuje, co robią jego rodzice i rodzeństwo i... chce robić to samo. Dla takiego malucha zamiatanie czy podlewanie kwiatków to nie są przykre "obowiązki", tylko nowa, świetna zabawa.  Jeżeli właśnie tak potraktujesz kwestię dbania o dom razem z dzieckiem, znacznie ułatwisz sobie sprawę. Na początku dziecko rzeczywiście będzie bardziej przeszkadzać i brudzić niż pomagać, ale z czasem nauczy się wykonywać zadania jak należy. Na początku nie oczekuj od dziecka, że zawsze wykona swoje zadanie na tip-top. W tym wieku ważniejsze jest, żeby po prostu zaczęło się uczyć.  Przede wszystkim, dziecko od samego początku będzie uczyć się, że dom to ważne miejsce, o które należy dbać i to wspólnie. Nauczy się też, że to także jego miejsce. Dlatego nie zniechęcaj dziecka i pozwól mu włączyć się w obowiązki.  Przykładowe zadania, które można powierzyć rocznemu dziecku W przypadku rocznego dziecka powinny to być naprawdę bardzo proste rzeczy. Nawet jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi lub chodzi słabo, na pewno dobrze już chwyta i przestawia rzeczy w mieszkaniu. Niech do jego obowiązków należą zadania spod znaku "odkładania na miejsce": Odstawianie na miejsce bucików Odkładanie na miejsce książeczek Sprzątanie zabawek wieczorem - wrzucanie ich np. do pudła, wkładanie do szafki Wyrzucanie pieluchy do kosza (dzieci, które już chodzą; jeżeli jest łatwy i bezpieczny dostęp do kosza na śmieci) Najpierw pokaż dziecku, jak powinno...

święta, boże narodzenie
Fotolia
Święta i uroczystości
W tym roku będzie inaczej
Kto powiedział, że święta trzeba spędzać w domu za suto zastawionym stołem i przy akompaniamencie głośno włączonego telewizora? Możliwości masz naprawdę znacznie więcej!

Kochasz tę świąteczną atmosferę : lampiony, zapach choinki, buzie dzieciaków otwierających prezenty. Ale zżymasz się, bo słuchasz po raz kolejny tych samych opowieści i żartów, oglądasz te same filmy, a spódnica pęka w szwach, bo tak się objadłaś. Łapiesz się na myśli, że tak naprawdę to chciałabyś, aby wreszcie było inaczej. No, właśnie, co zrobić, by tak było? Pojedź gdzieś z rodziną Pomysł, aby spędzić święta w jakimś egzotycznym miejscu, jest niezwykle kuszący. Ale może zamiast palm wybierzesz swojskie świerki? I górskie schronisko zamiast drogiego pensjonatu? Pomyśl, jak piękna będzie choinka bez bombek i łańcuchów – taka uginająca się od śniegu. Plus skromna kolacja i wyprawa przez las do wiejskiego kościółka. Zorganizuj jasełka To może być hit waszych świąt. Jeśli wśród znajomych jest kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym, przygotujcie domowe jasełka . Ale uwaga! Takie przedsięwzięcie wymaga czasu. Najpierw trzeba napisać scenariusz (szukaj też w internecie, np. www.profesor.pl, Skauting.pl) i wyznaczyć role. Wspólnie z koleżankami przygotujcie stroje dla małych aktorów. Wyobraź sobie, jak wspaniałym przeżyciem będzie oglądanie dzieciaków w jasełkowych rolach. Może nawet znajdzie się niemowlak, który zagra rolę Jezuska? Na koniec nagrodźcie aktorów brawami i słodyczami. A potem – zaplanuj wspólne śpiewanie kolęd . Wyłącz wreszcie telewizor Jeśli masz już dosyć odgrzewanych kotletów serwowanych podczas świąt przez telewizję, "skasuj" odbiornik na święta, np. odłącz kable, przykryj obrusem i postaw na nim doniczkę z gwiazdą betlejemską lub wynieś do piwnicy albo na strych. Zamiast oglądać telewizję, pośpiewajcie razem kolędy (może nawet przyda się konkurs pt. "Kto zaśpiewa najwięcej, lub najdłuższą, kolędę?"). Wybierając prezenty dla dzieci , pomyśl – może zamiast...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak