7 dni Eve Ainsworth
mat. prasowe
Wychowanie

"Agresja dzieci to problem naszych czasów" – mówi Eve Ainsworth, autorka książki "7 dni"

Kiedy nasze dzieci są małe, wydaje się nam, że zawsze będą takie słodkie, niewinne i dobre. Temu przekonaniu przeczą jednak opinie ekspertów, według których agresja w szkołach jest coraz częstsza i coraz wcześniej się zaczyna. Skądsię bierze? Jak można jej zapobiec? Dlaczego jest jej coraz więcej? Odpowiada Eve Ainsworth, autorka bestsellera dla młodzieży pt. "7 dni".

Eve Ainsworth (na zdjęciu po lewej) jest angielską nauczycielką i pisarką. W swojej książce "7 dni" (wyd. Zielona Sowa) opisuje mechanizmy agresji wśród nastolatków i pokazuje, że często jej źródła znajdują się... w rodzinie. Spotkałyśmy się podczas Targów Książki w Warszawie – rozmawiałyśmy o tym, dlaczego dziewczynki w naszych czasach są coraz bardziej agresywne i skąd bierze się ich agresja.

Jako mama dwóch dziewczynek nieźle się wystraszyłam po przeczytaniu Pani książki. Naprawdę dzisiejsze kilkunastolatki są aż tak agresywne?

– Często mamy błędne przekonanie, że przemoc w szkole dotyczy tylko chłopców. Przemoc wśród dziewczynek jest równie częsta, choć może wyglądać inaczej. Często opiera się na manipulacji emocjonalnej, może odbywać się w internecie. Częste są takie zachowania jak izolowanie, złośliwe komentowanie wyglądu i zachowania, po to, żeby poniżyć albo wprawić w zakłopotanie. Ale to również będzie agresja fizyczna. Kiedy pracowałam w szkole przekonałam się też, że bójki i innego rodzaju przemoc fizyczna także ma miejsce wśród dziewczynek. One naprawdę są świetne w szarpaniu się za włosy, szczypaniu, drapaniu.

W Pani książce bohaterami są dwie dziewczynki, ale też mamy ukazane ich rodziny, chociaż różne, to obie dysfunkcyjne. W jednej samotna matka, w drugiej agresywny ojciec. Czy to są rodziny typowe dla naszych czasów?

– Wydaje mi się, że tak. Bardzo dużo rodzin w naszych czasach zmaga się z takimi problemami jak ubóstwo, presja społeczna, samotne rodzicielstwo i przemoc. W przeszłości częściej nasze rodziny były wielopokoleniowe, wtedy te obciążenia – finansowe, ale nie tylko – rozkładały się na więcej osób, teraz często wszystko spada na samotną matkę.

W książce pokazuje Pani, że bycia sprawcą – albo ofiarą przemocy – często dzieci uczą się w domu.

– Rzeczywiście wzorce przemocowe bardzo często dzieci wynoszą z własnych rodzin. Tak samo mogą w domach nabywać cech typowych dla ofiar szkolnej przemocy: uległości, poczucia gorszości. Jeśli matka jest np. ofiarą domowej przemocy i na domiar złego usprawiedliwia przemocowe zachowania innego członka rodziny: ojca czy ojczyma, dzieci mogą zacząć takie zachowania postrzegać jako uprawnione. Myślę, że my, jako rodzice musimy pamiętać, że nasze działania i nasze doświadczenia mają duży wpływ na nasze dzieci.

Jakie sygnały pokazują nam, że u naszego dziecka w szkole dzieje się coś niepokojącego?

– Powinny nas zastanawiać wszystkie nagłe zmiany zachowania naszego dziecka. Apatia, gniew, agresja, trudności w złapaniu kontaktu, ale też ciągłe przesiadywanie przy komputerze – te wszystkie zachowania powinny skłonić nas do namysłu.

Pani książka jest o nastolatkach, ale wydaje mi się, że w naszych czasach przemoc wśród dzieci zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

– Tak, zwłaszcza u dziewczynek. Być może ich przemocowe zachowania są mniej świadome, ale dlatego też tak ważne jest, aby tego typu zachowania starać się wyłapać na możliwie najwcześniejszym etapie. Jeżeli pozwolimy takim "niewinnym" zachowaniom się rozwijać, to gdy będziemy mieli już w domu nastolatkę czy nastolatka będą one już mocno utrwalone. Agresja i przemoc ma to do siebie, że cały czas narasta, dlatego nie można lekceważyć nawet niewielkich jej przejawów.

Skąd bierze się agresja już u dzieci z 1. czy 2. klasy podstawówki?

– Małe dziecko często w ten sposób testuje, kim jest, gdzie przynależy i na ile może sobie pozwolić. Zadaniem jego rodziców jest je troszeczkę ukierunkować, przekierować na właściwą ścieżkę, z której ono wyskoczyło. Kilka razy porozmawiać z nim, pokazywać, że jego zachowanie jest nieprzyjazne dla innych, że może poprzez swoje działania kogoś skrzywdzić.

Powiedziała Pani, że agresywne zachowania u dziewczynek zaczynają się wcześniej niż u chłopców. Dlaczego?

– Dziewczynki w coraz wcześniejszym wieku zaczynają odczuwać społeczną presję, nakierowaną nie tylko na ich zachowanie, lecz także na wygląd. Cały świat daje im do zrozumienia, że powinny wyglądać ładnie, że muszą mieć modne ubrania, buty, fryzury. To się zaczyna już naprawdę bardzo wcześnie! Mam córkę, która ma 8 lat i na tle swoich rówieśniczek zachowuje się bardzo dziecinnie, bo w przeciwieństwie do nich nie skupia się jeszcze na tym, jak ułożyć włosy, jaką bluzkę założyć... Większość 8-latek przywiązuje do swojego wyglądu bardzo dużą wagę, większość 10-latek ma swoje telefony komórkowe i dobrze wie, jak zrobić sobie ładne selfie, a z kolei mnóstwo 12-latek ma swoje konta w mediach społecznościowych! Tak wygląda dzieciństwo współczesnych dzieci!

Jaką radę miałaby pani dla rodziców zarówno dzieci doświadczających przemocy rówieśniczej, jak i dzieci, którzy są autorami takiej przemocy?

– W obu przypadkach ważne jest wzmacnianie pewności siebie u dzieci. Bardzo często zachowania przemocowe wynikają z niskiej pewności siebie albo jeszcze innych problemów, jakie dziecko ma w domu. Często na spotkaniach autorskich opowiadam, że sama byłam ofiarą przemocy rówieśniczej w szkole średniej, ale teraz, kiedy rozmawiamy, przypomniałam sobie, że gdy byłam w szkole podstawowej sama byłam sprawcą przemocy wobec jednej z moich koleżanek. Bardzo często, szczególnie u młodszych dzieci, sprawcą przemocy jest dziecko bardzo niepewne siebie, które próbuje poprzez swoje przemocowe działania zadbać o siebie. Sprawca czy ofiara – to nie są stałe role, dzieci wchodzą raz w jedną, raz w drugą.

Jak w takim razie tę pewność siebie budować u naszych dzieci?

–  Nie pocieszę tutaj nikogo: to naprawdę trudne zadanie. Warto pokazywać, że ładna buzia czy ładne ubranie nie są najważniejsze, warto opowiadać o kobietach, które odniosły sukces w życiu, warto swoim zachowaniem pokazywać, że naprawdę dużo zależy od nas samych. Bądźmy dumne z naszych dzieci, okazujmy im czułość i miłość, bez względu na to, jakie są. I jeszcze jedno: starajmy się je odciągać od komputera i zachęcajmy do uprawiania sportu, szczególnie dziewczynki. To ważniejsze dla ich poczucia własnej wartości niż myślimy.

Dziękuję za rozmowę.

Czytaj także: Agresja słowna: jak ją rozpoznać? 

Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]

Dzieci doświadczające przemocy w dzieciństwie częściej jako dorośli popełniają samobójstwo
AdobeStock
Aktualności
Dzieci z trudnym dzieciństwem o wiele częściej popełniają samobójstwa
Młodzi Polacy są w absolutnej europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o udane próby samobójcze zakończone śmiercią. Przyczyna tkwi w ich dzieciństwie - prawie 80 proc. młodzieży doświadcza w dzieciństwie krzywdy.

Badania przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że wystarczy przeżyć kilka negatywnych zdarzeń w dzieciństwie, aby aż 17-krotnie! częściej podjąć próbę samobójczą, w porównaniu do osób bez takich obciążeń. Największe spustoszenie w psychice dziecka czyni przemoc fizyczna. Polska w fatalnej czołówce "Polska jest dziś drugim po Niemczech krajem w Europie z największym odsetkiem zakończonych zgonem samobójstw wśród młodych ludzi. To bardzo niepokojące" – podkreśla prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dr Monika Sajkowska. Badania przeprowadzono wśród 1772 studentów z pięciu uczelni w Polsce, w wieku 18-25 lat, na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Ministerstwa Zdrowia. Prawie 80 proc. z badanych przyznało się, że doświadczyło w dzieciństwie co najmniej jednej formy krzywdzenia lub dysfunkcji w rodzinie. Badania pokazują, że ci z nich, którzy doświadczyli kilku negatywnych zdarzeń w dzieciństwie , wielokrotnie częściej podejmują próby samobójcze. Ale nie tylko. Częściej też okaleczają się i nie mają bliskiej osoby. Negatywne doświadczenia w dzieciństwie Co to znaczy negatywne doświadczenia w dzieciństwie? W języku angielskim są one określane jako ACE, czyli Adverse Child Experiences i są to silnie stresujące wydarzenia, powtarzające się we wczesnym okresie życia. Należą do nich m.in.: przemoc fizyczna, przemoc emocjonalna, wykorzystywanie seksualne, zaniedbanie, rozwód lub separacja rodziców, uzależnienia, choroby psychiczne, bycie świadkiem przemocy domowej, zachowania przestępcze członków rodziny. Zdaniem naukowców, mają one długofalowe konsekwencje i wywierają negatywny wpływ na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w późniejszym życiu. Ponad trzy czwarte studentów - 77 proc. - doświadczyło co najmniej jednej formy krzywdzenia lub dysfunkcji w...

lalka Barbie, Lammily
Fotolia
Wychowanie
Być jak Barbie czy jak Lammily?
Lalka Barbie od lat jest jedną z najlepiej sprzedających się zabawek. Coraz częściej jednak zarzuca się jej, że ma negatywny wpływ na dziewczynki. Czy nowa lalka Lammily będzie dobrą alternatywą dla Barbie?

Piękna, długonoga, z idealną figurą, nieskazitelną cerą i śnieżnobiałym uśmiechem, zawsze ubrana w najmodniejsze ciuchy – oto lalka Barbie , obiekt pożądania milionów dziewczynek na całym świecie. Jedni ją uwielbiają, inni nienawidzą i podają coraz to nowe przykłady niekorzystnego wpływu Barbie na małe dziewczynki. Ale czy niewinna lalka naprawdę może być powodem zaburzeń rozwojowych u dzieci i spadku poczucia własnej wartości? I czy Lammily , nowa, bardziej ludzka Barbie, stanie się lekiem na całe zło? Zgubny wpływ Barbie Lalka Barbie ma już ponad pół wieku. Zabawka została stworzona przez Ruth Handler, współzałożycielkę firmy Mattel, i po raz pierwszy zaprezentowana w 1959 roku na targach zabawek w Nowym Jorku. Od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Barbie jest bohaterką filmów, książek, kolorowanek i gier dla dzieci, ma też swój profil na Facebooku , a nawet na Instagramie, gdzie prezentuje stylizacje w duchu Barbie style . Jej wizerunek można znaleźć niemalże na każdym produkcie przeznaczonym dla dzieci – plecakach, piórnikach, zeszytach, ubraniach, a nawet artykułach spożywczych i higienicznych. Piękna, szczupła, wysoka, modna chce być przyjaciółką każdej dziewczynki. Jednak mimo że jedno z haseł reklamowych firmy produkującej znane lalki brzmi: „Barbie może być kim zechce”, to okazuje się, że dziewczynki, które są fankami Barbie wcale tak o sobie nie myślą. Badania eksperymentalne przeprowadzone przez dr Aurorę Sherman z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie i dr Eileen Zurbriggen z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że zabawa lalkami Barbie może wpływać na preferencje zawodowe dziewczynek i utrwalać zgubne stereotypy płciowe . Okazało się bowiem, że dziewczynki, które bawiły się tą najbardziej znaną lalką świata, widzą dla siebie mniej możliwości rozwoju niż ich rówieśnicy płci przeciwnej i...

Niemowlę doświadcza przemocy domowej
Fotolia
Aktualności
Pięciomiesięczne niemowlę trafiło do szpitala po rodzinnej awanturze!
Niemowlę trafiło do szpitala w Legnicy. Podczas szarpaniny kobieta trzymająca dziecko upadła na podłogę. Kiedy przemoc wobec dzieci się skończy?!

Po rodzinnej kłótni pięciomiesięczne niemowlę trafiło do szpitala w Legnicy na Dolnym Śląsku. Mama dziewczynki upadła trzymając córeczkę na rękach. Dziewczynka przebywa na oddziale chirurgii dziecięcej legnickiego szpitala, lekarze oceniają jej stan na doby. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do zdarzenia doszło podczas awantury matki dziecka i jej partnera. Pijany mężczyzna zaczął szarpać kobietę, w wyniku czego upadła z dzieckiem na podłogę. Kobieta przyznała, że mężczyzna znęcał się nad nią od roku. Przemoc domowa jest tematem tabu. Kobiety (choć przemoc w domu dotyczy także mężczyzn!) boją się prosić o pomoc, często przez lata pozostają ofiarami. Ta historia jest tego najlepszym przykładem. Jeśli jesteś świadkiem przemocy, reaguj. Jeśli jesteś ofiarą – nie bój się prosić o pomoc! Czytaj także: Nie żyje 4-latek spod Gniezna – nie dawajcie się lekarzom odsyłać ze szpitala! Pomóż uratować "Niebieską Linię"! Co robić, gdy padłaś ofiarą przemocy domowej? Źródło: RMF FM/wp.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta