przedszkole, przedszkolaki, dzień otwarty w przedszkolu
Fotolia
Wychowanie

Cenne wartości: koleżeństwo

Podpowiemy ci, jak wychować malucha, by umiał być dobrym kolegą i prawdziwym przyjacielem. Życzliwym, pomocnym, lojalnym. Oto pierwsza część cyklu Cenne wartości w „Przedszkolaku”.

Pamiętasz najlepszą koleżankę z przedszkola? Tę, która dała ci się pobawić nową Barbie i jako jedyna nie śmiała się, gdy sama obcięłaś sobie grzywkę? Masz nadzieję, że także twoje dziecko taką spotka. I wierzysz głęboko, że ono też stanie się dla kogoś najlepszym kolegą. Nie ma w życiu nic ważniejszego od udanej relacji z drugim człowiekiem. Chciałabyś, aby twojemu smykowi dobrze żyło się z ludźmi, by inni lubili go i szanowali, żeby znalazł prawdziwych przyjaciół i zbudował dobry związek? Musi być taki jak twoi kumple z przedszkola – koleżeński. Tylko co to znaczy? I jak rozwijać w dziecku tę cechę?

Koleżeński maluch, czyli jaki?

Co było takiego wyjątkowego w twoich kumplach z dzieciństwa, że chciałaś z nimi spędzać czas? Być może potrafili wymyślać fajne zabawy, umieli ciekawie opowiadać. Ale skoro uśmiechasz się na myśl o nich, musiałaś czuć, że jesteś dla nich kimś wyjątkowym. Że w razie problemów pomogą ci, nawet gdyby mieli sprzeciwić się grupie. Z nimi czułaś się dobrze, bezpiecznie. Czułaś, że jesteś akceptowana i oni zwyczajnie cię lubią. Nie ma wątpliwości – twoi kumple z przedszkola byli koleżeńscy. Chciałabyś, żeby twoje dziecko również potrafiło w taki sposób traktować innych? To cudowne uczucie wiedzieć, że nasz malec potrafi być pomocny, lojalny, otwarty na drugiego człowieka. Nie ma syropu ani witamin, od których dziecko takie się staje. Na szczęście, jako rodzic, masz w ręku magiczną moc, aby zaszczepić w dziecku koleżeństwo (a nie tylko posłuszeństwo, jak robi niestety wielu rodziców – bo posłuszne dziecko, to nie znaczy szczęśliwe), musisz jedynie z niej skorzystać.

Dziecko takie jak mama

Dzieci naśladują nie to, co im mówimy, ale to, co robimy. Czyli wychowują się, patrząc na nas, w myśl zasady: nie wykład, a przykład. Możemy snuć długie opowieści, jakie to ważne, by być koleżeńskim. I nasze dziecko nic z tego nie wyniesie. Możemy też sami żyć dobrze z ludźmi i smyk, nawet bez względu na to, jaki ma charakter, przejmie nieświadomie nasze zachowania. A żeby być koleżeńskim, trzeba mieć kolegów. Dlatego zamiast opracowywać strategię, jak wtłoczyć koleżeństwo w malucha, zastanów się przez chwilkę, jak wyglądają twoje relacje z ludźmi? Czy są ludzie, z którymi chętnie spędzasz czas, szukasz ich towarzystwa, tęsknisz za nimi i zwyczajnie ich lubisz? Czy masz wokół siebie osoby, do których możesz zadzwonić, kiedy masz zły dzień i potrzebujesz wsparcia? Czy jest ktoś, kto pomoże ci w przeprowadzce lub odholuje ci samochód, gdy padnie kilka kilometrów za miastem? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, twoje dziecko z pewnością już wie, co to znaczy być koleżeńskim. Jeżeli jednak uświadamiasz sobie, że poza rodziną nie ma w twoim życiu ludzi, którzy są ci bliscy, których lubisz i o których dbasz, to pora rozwinąć w sobie koleżeństwo. Możecie to robić razem, z dzieckiem. Zatem do pracy!

Zrób krok do ludzi

Związek z drugim człowiekiem potrzebuje pielęgnacji, tak samo jak ogród. To zdanie brzmi sztampowo, ale jest niezwykle prawdziwe. Nie ma bowiem innego sposobu na utrzymanie i rozwijanie kontaktu (tak by od znajomości przejść do koleżeństwa, a potem może przyjaźni), jak nieustanne dbanie o niego. A dbanie o relację to nic innego, jak bycie koleżeńskim na co dzień. Zatem:

  • Otwórz się na innych. Zacznij od tej chwili i już nie przestawaj. Niezależnie, czy rozmawiasz z panią na poczcie, czy z koleżanką z pracy, staraj się uśmiechać i podchodzić do nich z życzliwością. Powiedz kilka miłych słów, postaraj się sprawić, by ten dzień był lepszy dla spotkanej osoby. Pokażesz dziecku, że tak się buduje międzyludzkie więzi.
  • Wspieraj bliskich. Gdy ktoś ze znajomych ma kłopoty, bądź obok. Nie trzeba od razu rzucać się na ratunek. Czasem wystarczy być i wysłuchać, wesprzeć dobrym słowem. Często ludzie będący w trudnej sytuacji potrzebują opowiedzieć o swoim problemie, nie oczekując jednocześnie, że go za nich rozwiążesz. Widząc cię, jak rozmawiasz z koleżanką, która straciła pracę, dziecko uczy się, co to znaczy dawać wsparcie.

 

Przepis na przyjaciela

Oto, co pomoże dziecku być dobrym kolegą:

 

  1. Dzielenie się z innymi. Robiłaś pączki? Zanieście kilka ulubionemu koledze smyka. Niech dziecko wie, że ludzi można obdarowywać bez okazji.
  2. Okazywanie uczuć. Warto mówić, że się kogoś lubi. Pamiętać o jego urodzinach itp. To sygnał: "Jesteś dla mnie ważny".
  3. Wybaczanie błędów. Kolega smyka niechcący mu zepsuł zabawkę?  Uśmiechnij się, rozchmurz malca. Przypomnij mu, że też niedawno np. stłukł wazon i mu to wybaczyłaś.  

 

 

 

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

mama, dziecko
Wychowanie
Czy pozwalasz dziecku na zbyt wiele - test
Zastanawiasz się, czy zanadto nie pobłażasz malcowi, albo na odwrót – czy nie stawiasz mu wygórowanych wymagań? Odpowiedz na pytania i sprawdź, jakim typem rodzica jesteś.

    var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var points = new Array(0); var answers = new Array(0); answers[1] = 'Zastanów się, czy nie udałoby ci się spędzać więcej czasu z dzieckiem na rozmowie albo wspólnej zabawie (ale bez ciągłego zerkania na telewizor albo jednoczesnego wysyłania SMS-ów). Kiedy uda ci się lepiej je poznać i zrozumieć, łatwiej nauczysz się reagować na prawdziwe potrzeby dziecka.'; answers[2] = 'Twój malec żyje jak pączek w maśle – bez większych zmartwień i kłopotów. Jednak takie bezstresowe wychowanie może obrócić się przeciwko niemu i wam, dlatego nie staraj się na siłę oszczędzić dziecku każdego rozczarowania. Zamiast roztaczać nad maluchem szczelny klosz, naucz go, jak radzić sobie z trudnościami.'; answers[3] = 'Dziecko czuje się przy tobie bezpiecznie, bo wie, że może na ciebie liczyć. Stawiasz malcowi zrozumiałe granice, nie boisz się jego złości, ale też z uwagą słuchasz jego zdania i zdarza ci się mu ustąpić. Tak trzymać!'; points[1] = 0; points[2] = 0; points[3] = 0; pyt[0]='Twój roczny synek znowu awanturuje się przy jedzeniu. chce, by go karmić, podawać mu picie, najlepiej z butelki. Ty:'; odp[0] = new Array(0) pkt[0] = new Array(0) odp[0][0]='Odwracasz się i czekasz, aż złość mu minie. Już czas, żeby uczył się zachowania przy stole.'; pkt[0][0]=1; odp[0][1]='Karmisz synka, bo jeszcze będzie miał czas na naukę samodzielności.'; pkt[0][1]=2; odp[0][2]='Kupujesz dziecku kolorowy talerzyk i wygodny kubek-niekapek, żeby mogło samo jeść i pić. Dopingujesz i pomagasz.'; pkt[0][2]=3; pyt[1]='Na spacerze twoja trzylatka pokazuje język przechodniom. Ty:'; odp[1] = new Array(0) pkt[1] = new Array(0) odp[1][0]='Rozmawiasz właśnie przez komórkę z koleżanką. Postanawiasz, że upomnisz córkę, ale za chwilę – kiedy skończysz.'; pkt[1][0]=2; odp[1][1]='Szarpiesz małą za rękę i zawracasz...

Wychowanie
Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?
Tak bardzo chcemy, aby nasze maluszki wyrosły na zadowolonych z życia ludzi, że czasem możemy przesadzić z ich uszczęśliwianiem. A ty do jakich mam się zaliczasz?

Staramy się rozwijać talenty dziecka, dbamy o jego edukację, pomagamy zdobywać mnóstwo, naszym zdaniem, niezbędnych umiejętności... Nie zawsze łatwo zachować rozsądek w wychowaniu, kiedy w grę wchodzi szczęście największego skarbu pod słońcem – naszego malucha.   Odpowiedz szczerze na nasze pytania i sprawdź, czy przypadkiem nie grozi ci mamina nadopiekuńczość. A jeśli tak, to podpowiemy, co trzeba zrobić, by ją trochę złagodzić. 1. Twoje dziecko po przedszkolu chodzi na zajęcia dodatkowe: A dwa, trzy razy w tygodniu B wcale C każdego dnia, nawet w weekendy 2. Usłyszałaś o nowych zajęciach dodatkowych organizowanych w przedszkolu: A z góry zakładasz, że te, na które chodzi, w zupełności mu wystarczą, maluch powinien się przecież jeszcze bawić, a nie pracować tak ciężko B zastanawiasz się, czy kolejne zajęcia będą dla smyka dobre, ale decyzję podejmiesz dopiero po rozmowie z samym zainteresowanym, to znaczy z dzieckiem, i po konsultacji z mężem C bez namysłu zapisujesz malca, w końcu musisz dbać o jego rozwój 3. Twoja praca zawodowa (lub nauka) zajmuje ci codziennie: A jesteś na urlopie wychowawczym i pracujesz tylko w domu B od czterech do ośmiu godzin, a resztę czasu poświęcasz na zajęcia domowe i kontakt z rodziną C ponad dziesięć godzin dziennie, a czasami zajmuje także weekendy 4. Gdy maluch wraca z przedszkola, zajmuje się nim: A babcia, opiekunka B rodzice C każdy, kto w danym momencie może go dostarczyć na planowe zajęcia 5. Wasz smyk jest waszym: A kolejnym dzieckiem B pierwszym maluszkiem, ale wkrótce chcecie powiększyć rodzinę C pierwszym i ostatnim dzieckiem 6. Swoje dzieciństwo pamiętasz jako: A pasmo nieustającej uciechy i zabawy w domu i na podwórku B raz było lepiej, raz gorzej: miałaś jakieś obowiązki, ale niezbyt dużo C nie miałaś chwili wytchnienia w pogoni z jednych zajęć dodatkowych na...

Edipresse
Mama
Macierzyńskie rozterki - jak zrozumieć siebie?
Niezależnie od tego, jak bardzo chciałaś zostać mamą i jak wspaniale wyobrażałaś sobie pierwsze kroki w nowej roli, na początku może nie być różowo. Ale pomyśl, ile już wiesz, ile potrafisz. I nie denerwuj się, nikt nas przecież nie uczył jak być dobrym rodzicem.

Już nie jesteś tą samą osobą, którą byłaś wcześniej. Przekonałaś się, jakie to piękne: być mamą , ale też czasami bardzo trudne, zwłaszcza gdy chcąc pomóc dziecku, szukasz wskazówek w natłoku różnych, nierzadko sprzecznych informacji. Pomożemy ci poruszać w zawiłym gąszczu zaleceń . Będziesz spokojniejsza i pewniejsza siebie. Instynkt kontra instrukcja Odkąd zostałaś mamą, wiele razy próbowałaś kierować się głosem serca, jednak brakowało ci pomysłów i doświadczenia. Nie wiedziałaś, jak szybko zbić gorączkę , poradzić sobie z kolką malucha, sprawić, że spokojnie zaśnie... Gdy uporałaś się z jednym problemem, pojawiał się następny. W dodatku pediatra podkreśla, że masz być odpowiedzialna, zasypuje cię zaleceniami. Trochę dużo, jak na twoją głowę. A chciałabyś jeszcze mieć czas, by bawić się z dzieckiem i pomóc mu wyrosnąć na mądrego człowieka. Jak to zrobić, skoro każdy podpowiada inne rozwiązanie? Dawniej mamy bardziej ufały swojej intuicji, ale to nie ona była najważniejszym źródłem wiedzy o dzieciach. Przede wszystkim korzystały z doświadczenia starszych kobiet. Dziś, mimo kłopotów mieszkaniowych, większość młodych rodzin mieszka osobno, więc wiedzę czerpią z poradników. Od nadmiaru głowa boli Gazety, książki, portale internetowe to wygodne źródło informacji – możesz je przeglądać o każdej porze dnia i nocy. Jednak gdy szukasz wskazówek, trudno ci się w tym połapać. Masz mętlik w głowie, wszystko wydaje ci się równie istotne i nadal nie wiesz, jak postępować. Nie chodzi o to, by stosować się ściśle do książkowych rad . Jeśli coś się nie sprawdza w twoim przypadku lub po prostu ci nie odpowiada (bo np. masz inne poglądy na daną sprawę), odwagi – nie stosuj się do tego. Poszukaj innego sposobu lub po prostu sama go wymyśl. To, co zostało napisane, to nie wyrocznia. To rada. Przecież tak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz