dzieci, grafika
© Gstudio Group - Fotolia.com
Wychowanie

Dzieci wiedzą lepiej – czy na pewno?

Świat widziany oczami dzieci jest wyjątkowo prosty. Na przykład wystarczy dobrze zjeść, bo kotlet "daje porządność, a warzywa zdrowe oczy". Posłuchaj, co jeszcze można zrobić, by ludzie byli lepsi. I sprawdź, czy dzieci na pewno mają rację.

"Dzieci wiedzą lepiej" – to jeden z moich ulubionych programów radiowej Trójki. Chętnie słucham tej audycji, w której dzieci szczerze, bez żadnego skrępowania odpowiadają na pytania prowadzącej audycję Katarzyny Stoparczyk.

Odpowiedzi dzieci bawią mnie i moją rodzinę. Jednak, gdy ogólna wesołość minie, zastanawiamy się, na ile dzieci mają rację, a na ile nie. Zróbmy sondę – zabawcie się z nami! Odsłuchajcie, co dzieci mają do powiedzenia i odpowiedzcie, czy to prawda, czy to fałsz.
 


Poniżej publikuję pytania zadania podczas z jednej audycji – chodzi o dobre wychowanie. Napiszcie, czy waszym zdaniem, opinie dzieci są prawdziwe czy fałszywe – zdanie redakcji publikujemy w komentarzu.

Warto przeczytać: Śmieszek? Gburek? Nieśmiałek? Którego krasnala przypomina twoje dziecko

 

Co to znaczy dobre wychowanie?

Odpowiedź dzieci: To znaczy, że rodzice muszą dobrze wychować dzieci, żeby biznes dobrze szedł. A jak nie wychowają to są draniami.

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Prawda. Zastanawiamy się jednak, kto jest większym draniem?! Rodzic, który źle wychowuje, czy źle wychowane dziecko.

 

 

 

W jaki sposób trzeba wychować dziecko, by wyrosło na porządnego człowieka?

Odpowiedzi dzieci:Musi dużo jeść. "Kotlet daje porządność, a sulówka daje zdrowie na oczy". Trzeba dziecku dużo zabraniać, bo mu się po prostu przewraca w głowie."Dziecko trzeba też możno przytulać, porządnie przytulać. Żeby było dzielne, umiało sobie samo podciągać spodnie, zasuwać  rozporeczki".

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Prawda. Człowiek z rozpiętym rozporkiem nie jest dobrze wychowany.

 

 

 

 

A jak wygląda osoba, która jest bardzo dobrze wychowana?

Odpowiedź dzieci: Ma dużo pieniędzy. I tak wychowany człowiek jest piękny. Bo dobrzy ludzie są piękni, a niedobrzy brzydcy. Bo mało na tym zarabiają, że są brzydcy. Są brzydcy bo mają złe miny. Na złość komuś robią. I źle się wychowują. I to wszystko z tej brzydoty.

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Naszym zdaniem prawda. Wszystko, co złe bierze się z brzydoty i... głupoty.

 

 

 

 

Kiedy dobre wychowanie przydaje się najbardziej?

Odpowiedź dzieci: Przydaje się, jak się idzie z dziewczyną na randkę. Ale nie można jej bić, "tylko jej na dobro robić". Na przykład "pocałowywać", przytulać, puszczać oko, jeśli ona tego sobie życzy. I trzeba płacić za jej deser. Bo trzeba trochę się jej podlizać. A za obiad to nie? To zależy, ile wsuwa. Jeśli dużo, to dużo trzeba zapłacić.

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Prawda. Na randkach dziewczynom tylko "doblo trzeba robić", a w związku z tym, jeśli dużo je nie należy płacić za jej obiad!

 

 

 

 

Czy dobre wychowanie może w czymś przeszkadzać?

Odpowiedź dzieci: Tak w normalnym życiu.

Prawda czy fałsz?

Komentarz redakcji: Zdecydowanie prawda. Chciałybyśmy napisać więcej, ale niestety jesteśmy dobrze wychowane.

Polecamy: Śmieszne wyrazy dzieci - zapraszam do pisania póki pamiętamy!

 

 

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

co 10 dziecko w Polsce jest nieszczęśliwe
Adobe Stock
Aktualności
Ile jest wokół nieszczęśliwych dzieci - to pokazał raport UNICEF
Polskie dzieci zmagają się z wieloma problemami, a my dorośli wielu rzeczy nie chcemy widzieć. Zobacz, co czyni twoje dziecko najbardziej szczęśliwym.

Dzieciństwo może przesądzić o całym dalszym życiu. Wieloletnie obserwacje psychologów pokazują, że trudne dzieciństwo, w którym jest przemoc fizyczna, emocjonalna i zaniedbania rodzicielskie sieją spustoszenie w psychice dziecka. Odciskają mocne piętno na jego funkcjonowaniu w dorosłym życiu. Pewnie większość rodziców w założeniu chce zapewnić swojemu dziecku dobre dzieciństwo. Czy to się udaje? Ten raport daje nam na to odpowiedź. Co 10 dziecko jest nieszczęśliwe 10 procent polskich dzieci jest nieszczęśliwych - wynika z raportu „Prawa dziecka z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieli" przeprowadzone przez UNICEF Polska, ABR SESTA i SYNO z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Polska podpisała i ratyfikowała ją w 1991 roku. Raport pokazał, że 75 procent polskich dzieci czuje się szczęśliwymi, a 15 procent ocenia swoje samopoczucie na co dzień jako przeciętne. Według UNICEF Polska są trzy elementy pozwalające na kluczowy rozwój dziecka: odpowiednie warunki życia, edukacja dobrej jakości, wysoki poziom opieki zdrowotnej. Im większe dziecko, tym bardziej smutne Badania wykazały, że to czy dziecko czuje się szczęśliwe, w dużym stopniu zależy od jego wieku. Najlepiej mają maluchy - czują się najbardziej szczęśliwe. Ale z roku na rok, wraz z wiekiem, poziom dobrego samopoczucia zaczyna się u nich obniżać. Co 10 dziecko doświadczyło przemocy Raport pokazał, że co dziesiąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej, co czwarte natomiast - słownej, najczęściej ze strony rówieśników i najbliższych. Przyjaciele najważniejsi Okazuje się, że to relacje z przyjaciółmi oraz koleżankami i kolegami mają największe znaczenie dla dziecka. Gdy układają się dobrze - dziecko jest szczęśliwe. I na odwrót - złe relacje z rówieśnikami bardzo obniżają jego dobre samopoczucie. Jak podkreśliła w rozmowie z...

moje dziecko nie musi się dzielić - post mamy
Fotolia/screen Facebook.com
Wychowanie
Nie chcę by moje dziecko dzieliło się z twoim! Ten apel mamy powinien przeczytać każdy rodzic!
Jedna z mam apeluje, by nie zmuszać jej dziecka do dzielenia się swoimi zabawkami z innymi dziećmi. To niegrzeczne tak się zachowywać, lekka przesada czy 100% racja? Czy zgodzicie się z jej słowami?

No, podziel się! No, daj zabawkę koledze! Musisz nauczyć się dzielić! Czemu nie chcesz dać zabawki dziewczynce? Powinniśmy się dzielić. I to uczucie zakłopotania, które się pojawia nie wiadomo skąd, kiedy twoje dziecko nie chce oddać zabawki innemu… Czy na pewno jestem dobrą matką? Takie i inne hasła słyszymy wciąż dookoła już od najmłodszych lat. Słyszymy je od naszych rodziców, a później sami powtarzamy je jak mantrę i kierujemy do naszych dzieci. Nawet się zbytnio nad nimi nie zastanawiamy, po prostu te słowa są w naszych głowach zakodowane, wypowiadamy je automatycznie, wychodzą z naszych ust niemal bezwiednie. Czy dzielenie się ma rzeczywiście sens? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad sensem dzielenia się? Nad koniecznością uczenia dzieci dzielenia się? Czy to jest rzeczywiście tak niezbędne, by nauczyć takiego zachowania w każdej możliwej sytuacji i na okrągło? Podczas każdego wyjścia na plac zabaw, w przedszkolu, na urodzinach, u rodziny, po prostu wszędzie i to niezależnie od sytuacji? Jedna z mam, Alanya Kolberg, postanowiła to przerwać i zaapelować do rodziców, by odrobinę… pomyśleli i zastanowili się nad sensem tego co robią, co mówią i czego uczą własne dzieci. A wszystko to po jednej z wypraw na plac zabaw, z własnym synem, Carsonem. Co się tam wydarzyło? Zwyczajna codzienna sytuacja jakich rodzice i dzieci doświadczają po raz milionowy. Chłopiec zabrał ze sobą do parku kilka figurek-zabawek typu "transformers", by pobawić się nimi z przyjaciółmi, z którymi tam był umówiony. Jak tylko weszli do parku, do Carsona podeszła grupa obcych, nie znanych mu, chłopców, która zażądała, by dał im się pobawić swoimi zabawkami... I co się stało dalej? Kto tu jest źle wychowany? Moje dziecko czy inni?! Chłopiec spojrzał na swoją mamę wymownie z pytaniem w oczach, a ona po prostu wyjaśniła, że nie musi się...

Maciej Stuhr - tata Tadzika
R. Masłow/Z. Miśko/mat. pras.
Aktualności
Dlaczego Maciej Stuhr chce nauczyć syna dojenia kóz? [WYWIAD z AKTOREM]
Dwa lata temu ponownie został tatą i czuje się w tej roli wyśmienicie. Zwłaszcza że, jak twierdzi, małe dzieci bardzo ocieplają wizerunek faceta. Dzięki synowi z Młodego Stuhra stał się Stuhrem Średnim. Oto Maciej Stuhr w roli taty Tadzika.

Maciej Stuhr – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i kabaretowy. Tata pełnoletniej Matyldy i dwuletniego Tadeusza. Właśnie ukazał się zbiór jego felietonów pt. „Tata Tadzika” publikowanych w „Zwierciadle”, w których dzieli się z czytelnikami refleksjami na temat tacierzyństwa. Książkę zilustrowała Zuza Miśko.   Aleksandra Sobieraj: Czy jest Pan nowoczesnym ojcem? Maciej Stuhr: Czy ja wiem? Lubię różne gadżety i ułatwiacze życia, ale w kwestii wychowania jestem chyba dość staromodny. Ostatnio czytam synowi „Koziołka Matołka” z niemal identycznej książeczki, jaką sam miałem w dzieciństwie. Świat cyfrowy z pewnością go pochłonie prędzej czy później, więc od rodziców może dostać trochę tradycji . Dojenie kóz i takie tam. AS: Tadzik dostał chyba imię po swoim pradziadku? Czy uważa Pan, że imiona przekazywane w rodzinie niosą coś z sobą?  MS: Tak, to miła tradycja. Może to zabrzmi pompatycznie, ale człowiek ma poczucie, że zatacza się jakiś "krąg życia". AS: Co Średni Stuhr najbardziej lubi robić z Młodym Stuhrem? MS: W tej chwili jesteśmy na etapie rozmów, gdyż Tadzik zaczął gadać jak najęty, więc rozmawianie z nim to czysta rozkosz. Muszę go pochwalić, że jest niezwykle sprawny językowo . Bardzo szybko załapał trudne reguły języka polskiego, pięknie odmienia rzeczowniki i czasowniki, mimo że dopiero skończył dwa latka . AS: Niemowlak ociepla wizerunek mężczyzny. Prawda czy fałsz? MS: Och tak, bardzo! Mimo że jako aktor doświadczyłem w życiu dowodów sympatii nie raz, to gdy pojawiam się gdziekolwiek z synkiem, to już jest prawdziwa sensacja! Zwłaszcza panie bywają zachwycone i szeroko się do nas uśmiechają. AS: Bez czego chciałby Pan wychować Tadzika? MS: Na razie próbujemy wychowywać go bez nadmiaru elektroniki , choć mamy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj