GRY
 
 

Co należy sprawdzić w aucie przed podróżą z dzieckiem?

Przed rodzinnym wyjazdem warto pomyśleć o paru bardzo ważnych sprawach. Oprócz pakowania, ubezpieczeniu itp. trzeba sprawdzić auto. O czy, jeszcze warto pamiętać, zanim ruszycie w drogę?

rodzinna majówka, wyjazdy z dzieckiem,
fot. Fotolia

Przed rodzinnym wyjazdem warto pomyśleć o paru bardzo ważnych sprawach. Dzięki temu podróż z dzieckiem stanie się początkiem wielkiej wakacyjnej przygody, a nie pasmem kłopotów i nieszczęść.

Przygotuj auto do drogi – jedź do serwisu

Minimum dwa–trzy tygodnie przed podróżą zajmij się stanem technicznym swojego samochodu. Oddaj go do serwisu na przegląd. Niech mechanicy sprawdzą najważniejsze części auta, które decydują o tym, czy twoja jazda będzie bezpieczna:
 • układ hamulcowy (klocki, tarcze, płyn hamulcowy)
 • amortyzatory – te wysłużone mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo, bo wydłużają drogę hamowania
 • ogumienie (czy przypadkiem nie jeździsz od dłuższego czasu na łysych oponach, czy jest w nich odpowiednie ciśnienie?)
 • oświetlenie – warto mieć zawsze w aucie (zresztą nie tylko na wakacyjny wyjazd) komplet żarówek.
Oprócz spraw związanych z bezpieczeństwem istotna jest też ogólna sprawność auta. Poproś więc serwisantów, by zbadali, czy poziom oleju jest dobry, czy nie ma ubytków w chłodnicy, czy pasek rozrządu nie nadaje się przypadkiem do wymiany. Warto o tym pamiętać, bo awaria samochodu w środku kilkusetkilometrowej trasy to nic miłego.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Sprawdź wyposażenie...

Co bezwarunkowo trzeba mieć?
 • trójkąt ostrzegawczy – upewnij się, że nie jest pęknięty i da się go rozstawić na drodze
 • kamizelkę odblaskową – warto ją założyć, gdy na poboczu naprawiasz samochód, bo dzięki temu jesteś widoczny dla innych kierowców
 • gaśnica – sprawdź, czy nie minął jej termin ważności.
 • koło zapasowe – sprawdź, czy jest sprawne. Upewnij się, że w bagażniku jest lewarek i podnośnik
 • robocze rękawiczki i latarkę – każe się niezbędna, gdy awaria przytrafi się po zmroku
 • małe pojemniki z olejem silnikowym, płynem do chłodnicy i płynem do spryskiwania szyb.
To sporo rzeczy, ale przecież lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność, niż dopiero po fakcie wyrzucać sobie, że można było wziąć to czy tamto. Każda awaria i przymusowy postój w trakcie podróży to niepotrzebny stres dla ciebie i bliskich. Po co go jeszcze powiększać?

... i apteczkę

W apteczce powinny się znajdować bandaże, plastry, opaski elastyczne, gaza do opatrunków, małe opakowanie wody utlenionej, jednorazowa maska do sztucznego oddychania, chusteczki nasączone płynem dezynfekującym (np. spirytusem), nożyczki do rozcinania ubrań. Czasem niezbędny (oby nie!) okazuje się specjalny nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa. Na wszelki wypadek też go ze sobą zabierz.

Zadbaj o bezpieczną jazdę

Każde dziecko musi podróżować w foteliku. Upewnij się, że jest on stabilnie przymocowany pasami bezpieczeństwa. Sprawdź wcześniej, czy nie trzeba wyregulować wewnętrznych pasów fotelika (dziecko przecież rośnie), jeśli od dawna tego nie robiłeś.
 • Weź małą poduszkę pod głowę i kocyk dla malucha.
 • Zainwestuj również w rolety przyklejane do szyby za pomocą specjalnych przyssawek. Świetnie chronią one przed słońcem, pomagają też dziecku, które miewa nudności. Są znacznie lepsze niż zasłony przyczepiane na stałe, bo zawsze można je zwinąć, tak by maluch mógł podziwiać zmieniający się za oknem krajobraz.
Jeśli jedziesz z dwu-, trzylatkiem, zabezpiecz drzwi, tak by dziecko samo nie mogło ich otworzyć. Nieświadomy zagrożenia malec lubi czasem pociągnąć za klamkę. W większości samochodów jest przełącznik, który sprawi, że drzwi będzie można otworzyć tylko z zewnątrz.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

Doładuj
Przeładuj