Mama spędza czas razem z dzieckiem
fot. Fotolia

Przytulanie i... 7 innych sposobów, żeby być opanowaną mamą

Starasz się ze wszystkich sił, żeby być najlepszą mamą dla swojego dziecka. Czasem jednak łatwo się pogubić.
Hanna Szczesiak
Mama spędza czas razem z dzieckiem
fot. Fotolia
Robisz wszystko, żeby twoje dzieci były szczęśliwe. Czasem trudno zachować spokój, kiedy brudne naczynia stoją w zlewie od dwóch dni, mąż wraca coraz później z pracy, a dzieci biegają po całym domu i krzyczą, choć prosiłaś (co najmniej kilka razy), żeby przez 15 minut poukładały puzzle. Dzięki tym kilku radom, będziesz mogła dać swoim dzieciom jeszcze więcej.

1. Przytul malca i nie puszczaj przez 2 minuty

Chociaż to może wydawać się zabawne, dotyk ma magiczną moc. Kiedy jesteś zła, a twoje dziecko wyprowadza cię z równowagi, usiądź obok niego i mocno obejmij. Złe emocji szybką odejdą.
Redakcja poleca: Jak być idealną mamą
Psycholog Adriana Klos radzi jak być mamą idealną, nie tracąc przy tym możliwości spełniania swoich marzeń.

2. Weź głęboki oddech

Czasem zapominamy o oddechu. Zamiast krzyczeć, ugryź się w język, policz do 10 i głęboko oddychaj. To pomaga!

3. Poproś malca, by poszedł do swojego pokoju na 10 minut

W złości można powiedzieć wiele przykrych słów. Jeśli twoje dziecko cię nie posłuchało, potrzebujesz chwili dla siebie, by się uspokoić. Możesz być pewna, że po kilku minutach będziesz przytulać swojego urwisa.

4. Śmiej się

Napięcie najlepiej rozładować śmiechem. Zacznij tańczyć, włącz ulubioną komedię, powygłupiaj się z dzieckiem. Szybko zapomnicie o nieporozumieniach.

5. Bądź przygotowana

Dzieci są dziećmi, ty jesteś dorosła. Maluchy uczą się wszystkiego od ciebie, więc przygotuj się, że są pewne rzeczy, których nie są świadome. Rozmawiaj z nimi, tłumacz, ale przygotuj się, że niejednokrotnie zaskoczą cię swoim zachowaniem.

6. Wypracuj własny porządek dnia

Kiedy każdy zna swoje obowiązki i wie, jak wygląda dzień, dużo trudniej stracić głowę. Planując kolejne dni tygodnia będziesz mniej zestresowana.

7. Myśl o uczuciach dziecka

Zanim coś zrobisz lub powiesz, zastanów się, jakie uczucia wywoła w dziecku twoja reakcja. Przecież chcesz uniknąć łez, obrażania i kłótni.

8. Myśl o sobie

Mamy o sobie zawsze myślą na końcu. Jeśli nie będziesz szczęśliwa, twoje dzieci też nie będą szczęśliwe. Zrób czasem dla siebie coś miłego, zrelaksuj się i pomyśl, że chociaż czasem jest trudno, nie chciałabyś innego życia.

Czytaj także: Nie trzeba być idealną matką!

źródło: today.com

 

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy