nieszczepione dzieci wypadną z kolejki do żłobka
fot. Adobe Stock

Ratusz nie wpuści nieszczepionych dzieci do żłobka

W Warszawie w kolejce na przyjęcie do miejskiego żłobka czeka 13 tysięcy dzieci. 2,6 tysiąca może z niej wypaść z powodu braku obowiązkowych szczepień.
Ewa Janczak-Cwil
nieszczepione dzieci wypadną z kolejki do żłobka
fot. Adobe Stock
Gdy urzędnicy w Warszawie podejmowali decyzję o zniesieniu opłat dla rodziców za miejsce w miejskim żłobku, postanowili dodatkowo punktować dzieci, które odbyły obowiązkowe szczepienia. Obecnie podejście Ratusza radykalnie się zmieniło – urzędnicy chcą zablokować nieszczepionym dzieciom dostęp do miejskich żłobków.

Punktacja nie wystarczy, aby dostać się do żłobka

Obecnie w Warszawie są wolne miejsca w miejskich żłobkach. Wszystkich bezpłatnych miejsc jest 3,1 tysiąca, a do końca roku ma być ich 5 tysięcy. Dlatego mogłaby zdarzyć się sytuacja, że mimo tego, że nieszczepione dziecko ma mniej punktów niż szczepione i tak mogłoby znaleźć się w placówce. Urzędnicy chcą do tego nie dopuścić. Podobnego zdania są rodzice dzieci, które już w żłobkach są – uważają oni, że żłobki powinny przyjmować wyłącznie dzieci szczepione.

Sprawdź: Szczepienia obowiązujące w 2019 roku
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.

Nowe przepisy zablokują dostęp do żłobków nieszczepionym dzieciom

Obecnie w kolejce do żłobka czeka 13 tysięcy dzieci. Urzędnicy policzyli, ile z nich jest nieszczepionych. Okazało się, że aż 2,6 tysiąca dzieci, czyli 20 proc. oczekujących maluchów, nie odbyło obowiązkowych szczepień. Biuro Pomocy i Projektów Społecznych wraz z Zespołem Żłobków planuje uchwalić przepisy, które pozwolą usunąć nieszczepione dzieci z kolejki do stołecznego żłobka. 

Plany są takie, aby do placówek przyjmowano dzieci spełniające jednocześnie dwa warunki:
  • mieszkają w Warszawie,
  • zostały zaszczepione (albo ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie mogą być zaszczepione).

Zobacz koniecznie: Kalendarz obowiązkowych szczepień na 2020 rok

Brak usprawiedliwienia oznacza utratę miejsca w żłobku

Urzędnicy postanowili powalczyć też z rodzicami, którzy zajmują miejsce w żłobku, ale z niego nie korzystają. Frekwencja w stołecznych placówkach tego typu wynosi tylko 60 proc. Brak opłat za pobyt dziecka w żłobku może jeszcze problem nasilić. 

Urzędnicy planują wprowadzić przepisy umożliwiające rozwiązanie umowy z rodzicami ze skutkiem natychmiastowym w dwóch przypadkach:
  • gdy po podpisaniu umowy dziecko przez 5 kolejnych dni nie pojawi się żłobku, a rodzice nie powiadomią o nieobecności dziecka kierownika placówki,
  • gdy nieusprawiedliwiona nieobecność dziecka w żłobku będzie trwać przez kolejnych 15 dni roboczych.

Nowe przepisy, o ile zostaną uchwalone, zaczną obowiązywać od stycznia 2020 r.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy