jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki jednorazowe?
fot. AdobeStock

Rękawiczki jednorazowe – jak je bezpiecznie zdjąć. To musisz wiedzieć!

W czasach koronawirusa z rękawiczek jednorazowych zaczynają korzystać niemal wszyscy. Zanim je nałożysz, zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Małgorzata Wódz
jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki jednorazowe?
fot. AdobeStock
Rękawiczki jednorazowe zakłada coraz więcej osób w różnych sytuacjach. Ale samo założenie ich na dłonie nie ochroni nas przed zagrożeniem w postaci choroby COVID-19. Dlatego warto wiedzieć, jak się nimi posługiwać i w jaki sposób je zdejmować, żeby nie ulec złudnemu poczuciu bezpieczeństwa.

Czy rękawiczki jednorazowe ochronią przed koronawirusem?

Rękawice jednorazowe mogą być dodatkowym środkiem ochrony, który pozwala zmniejszać ryzyko zakażenia się koronawirusem. Dodatkowym, ale nie podstawowym, bo koronawirus SARS-CoV-2 nie wnika do organizmu przez skórę, jeśli nie jest uszkodzona. 

Jeśli wirus znajdzie się na dłoniach, staranne umycie rąk wodą z mydłem pozwala się go pozbyć. Jeśli założymy rękawiczki i zetkniemy się ze skażoną powierzchnią, a potem dotkniemy oczu, nosa lub ust, możemy zarazić się koronawirusem tak samo, jak gdybyśmy mieli gołe dłonie.
Nie dmuchaj w rękawiczki jednorazowe, żeby ułatwić sobie ich założenie. Jeśli jesteś nosicielem SARS-CoV-S-2, wirus bez problemu znajdzie się w ten sposób na twoich dłoniach.
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Dlaczego trzeba odpowiednio zdejmować rękawiczki jednorazowe?

Lekarze, pielęgniarki, kosmetyczki, pedikurzystki mają opanowaną specjalną technikę zdejmowania rękawiczek jednorazowych. Dzięki niej zarazki, które mogły znaleźć się na rękawiczkach, nie przenoszą się na dłonie. Wystarczy jeden nieodpowiedni ruch, a cała ochrona może okazać się daremna. Przeczytaj instrukcję i obejrzyj krótki film.
  • Chwyć rękawiczkę w połowie dłoni i zsuń ją z ręki (nie możesz wkładać palca do środka)
  • Zwiń zdjętą rękawiczkę w drugiej dłoni (tej, na której masz jeszcze rękawiczkę)
  • Palce gołej dłoni wsuń pod pozostającą na ręce rękawiczkę i wywiń ją na zewnątrz tak, aby zakryła obie rękawiczki (podobnie jak wywija się skarpetki po praniu, nie możesz dotknąć jej zewnętrznej powierzchni).
  • Rób to powoli, pilnuj by guma (lateks lub nitryl) nie naprężał się i nie strzelił. Wtedy zarazki mogłyby się rozprysnąć dookoła. 
  • Po zdjęciu rękawiczek umyj ręce
  • Jeśli jest to możliwe, przed zdjęciem rękawiczki możesz też na wszelki wypadek spryskać płynem odkażającym.

Prosta instrukcja zdejmowania rękawiczek jednorazowych

Specjalny film instruktażowy przygotowany przez WOŚP:


Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy