Rewolucja w Lego: klocki nie będą już plastikowe!
fot. adobe stock

Rewolucja w Lego: klocki nie będą już plastikowe!

Popularna marka klocków LEGO poinformowała, że rezygnuje z produkowania zabawek z plastiku. Duński koncern zapowiedział, że produkty będą wykonywane z bardziej ekologicznych materiałów.
Katarzyna Gałązkiewicz
Rewolucja w Lego: klocki nie będą już plastikowe!
fot. adobe stock
Przedstawiciele marki LEGO już w 2018 roku zapowiadali, że dążą do ekologicznych zmian w firmie, obiecując wykonywanie produktów z materiałów bardziej przyjaznych środowisku. Po 2030 roku wszystkie produkty mają być ekologiczne.

Lego zrezygnuje z plastiku

Na rynek już trafiły klocki z trzciny cukrowej, imitujące rośliny takie jak drzewa czy krzewy. Takie rozwiązanie ma także na celu rozwój wrażliwości dzieci na przyrodę i dbanie o nią. LEGO tak tłumaczy stopniowy proces odchodzenia od plastiku: 

„[...] Obecnie testujemy wiele różnych materiałów i przed nami jeszcze wiele prób, zanim znajdziemy idealne rozwiązania. Trzcina cukrowa użyta do produkcji plastiku jest pozyskiwana w sposób zrównoważony, zgodnie z wytycznymi naszego partnera, World Wildlife Fund. Posiada również certyfikat Bonsucro Chain of Custody Standard dla trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób odpowiedzialny [...]”
Redakcja poleca: Klocki dla dzieci - film
Dlaczego warto kupić dziecku klocki? Jakie klocki wybierać dla młodszych i starszych dzieci? Zobacz, co radzi psycholog.

Czy trzcina cukrowa jest ekologiczna?

Plastik, który powstaje z trzciny, jest na pewno bardziej przyjazny środowisku niż jego pierwowzór. Niemniej jednak nie jest dostatecznie ekologiczny – wprawdzie szkodzi mniej, ale nie jest biodegradowalny. Pocieszający jest fakt, że przy tak wielkiej skali produkcji, jest to z pewnością zmiana na lepsze. LEGO stale przypomina, że rezygnuje z plastiku stopniowo. Obecnie jedynie 2% z 3,600 rodzajów klocków powstaje z trzciny. Zmiany mają objąć cały asortyment po 2030 roku.

Rezygnacja koncernu LEGO z plastiku jest na pewno dużą zmianą i należy mieć nadzieje, że inne, równe popularne firmy, pójdą w ślad za Duńczykami. Ograniczenie produkcji zabawek z plastiku pomogłoby zminimalizować zanieczyszczenie środowiska, które powoduje i byłoby ważnym krokiem w kierunku zmiany planety na lepsze. 

Źródło: whitemad.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy