przewożenie dziecka w samochodzie
Adobe Stock
Czas wolny

Przewożenie dziecka w samochodzie – najważniejsze zasady 2021

Przewożenie dziecka w samochodzie musi odbywać się w bezpieczny, określony przepisami sposób. W tym temacie nie ma miejsca na improwizację. Sprawdź, jak bezpiecznie przewozić dziecko, do kiedy sadzać je w foteliku i w jakim miejscu przypinać w aucie. Oto najważniejsze zasady dotyczące przewożenia dzieci.
Troska o bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy powinna być dla rodzica bezwzględnym priorytetem. Prezentujemy zasady przewożenia dzieci w samochodach, które pomogą uchronić malucha przed tragicznymi skutkami kolizji lub niebezpiecznych manewrów w trakcie jazdy. 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Jak przewozić dziecko w samochodzie: przepisy 2021

To, do kiedy dziecko powinno być wożone w foteliku, jeszcze niedawno regulował wiek dziecka. Rodzice byli wtedy zobligowani, by maluch jeździł w foteliku do ukończenia 12. roku życia. Teraz obowiązek wożenia dzieci w fotelikach jest związany ze wzrostem dziecka.

Do kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku?

W foteliku musi być przewożone dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy maluch nie mieści się w fotelikach dostępnych na rynku. Wtedy można zaprzestać użytkowania fotelika, jeśli dziecko osiągnęło już 135 cm wzrostu. 
Przewożenie dziecka w foteliku jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeżeli dziecko nie mieści się w fotelikach dostępnych na rynkach europejskich – warto poszukać w internecie fotelika produkowanego w USA. Amerykanie produkują foteliki, w których dzieci mogą być przewożone aż do osiągnięcia przez nie wagi 50 kilogramów. 

Obowiązek wożenia dzieci w foteliku nie dotyczy karetki pogotowia, radiowozu i taksówki (niektóre korporacje taksówkowe oferują taką możliwość swoim klientom, warto pytać o nią podczas zamawiania usługi).

W którym miejscu w aucie należy przewozić dziecko?

Dziecko może być przewożone na tylnej kanapie lub przednim fotelu obok kierowcy. Za najbezpieczniejsze miejsce uważane jest środkowe siedzenie na tylnej kanapie.

Jeżeli na tylnym siedzeniu nie ma możliwości przewożenia dziecka w foteliku (kanapa zajęta jest przez dwójkę innych dzieci w fotelikach), dziecko może jechać przypięte jedynie pasami, pod warunkiem że skończyło już 3 lata.

Trzeci rok życia to również moment, kiedy dziecko może zacząć jeździć na podstawce – należy jednak pamiętać, że nie zapewnia ona dziecku bezpieczeństwa!

Jak zamontować fotelik w samochodzie?

Fotelik w samochodzie można zamontować na 3 sposoby:
 • przodem do kierunku jazdy,
 • tyłem do kierunku jazdy (najbezpieczniejsze rozwiązanie polecane przez ekspertów),
 • bokiem do kierunku jazdy (gondole samochodowe oraz foteliki dla wcześniaków z pozycją boczną).
Jeżeli rodzic narazi dziecko na niebezpieczeństwo podczas jazdy samochodem – może zostać ukarany mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi. Taka kara grozi nie tylko rodzicom, którzy przewożą dziecko bez fotelika, ale także w sytuacji, gdy jest on nieprawidłowo przymocowany.

Najważniejsze zasady przewożenia dzieci w samochodach

Przedstawiamy podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy rodzic przewożący dziecko w samochodzie: 
 1. Dobierz odpowiedni fotelika dla dziecka
 2. Przed zakupem przymierz go we własnym aucie,
 3. Przed podróżą sprawdź mocowanie fotelika i dopasuj pasy bezpieczeństwa,
 4. Pasy muszą szczelnie trzymać dziecko (zimą warto też pamiętać, by ściągnąć dziecku kurtkę i przykryć je kocykiem),
 5. Blokuj drzwi w aucie od strony dziecka,
 6. Woź dziecko na środku tylnej kanapy, to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie),
 7. Przewoź dziecko tyłem do kierunku jazdy (zabezpiecza to przed ryzykiem urazów kręgosłupa, szyi i głowy),
 8. Jeśli sadzasz dziecko w foteliku z przodu, wyłącz poduszkę powietrzną, ,
 9. Nie kładź luzem w samochodzie niezabezpieczonych przedmiotów (np. tabletu, butelki), podczas hamowania działają one jak pocisk, 
 10. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w aucie (nawet na chwilę),
 11. Nie wyjmuj dziecka z samochodu od strony jezdni, 
 12. Jedź bezpiecznie (nie spiesz się).
Jeśli wybierasz się w trasę z dzieckiem, wcześniej się przygotuj – zadbaj o odpowiednie zabawki do samochodu i przekąski na czas jazdy. Podczas długiej podróży rób przystanki (odrobina ruchu i świeżego powietrze przyda się też kierowcy).


Zobacz także: 

fotelik samochodowy
Adobe Stock
Zakupy
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? [WIDEO]
Żeby dobrze zapiąć dziecko w foteliku samochodowym, trzeba odpowiednio napiąć i ustawić pasy. Można to sprawdzić „testem szczypnięcia”. Gdy dziecko będzie źle zapięte, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni go podczas wypadku – dlatego tak ważne jest odpowiednie wykonywanie tej czynności i upewnienie się, że zarówno pasy biodrowe, jak i te na ramionach były odpowiednio zapięte.

Prawidłowe zapinanie pasów w foteliku samochodowym jest równie ważne dla bezpieczeństwa dziecka w podróży, co odpowiedni montaż fotelika. Jeśli dziecko będzie źle zapięte w foteliku, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni dziecka podczas wypadku. Pasy muszą być dobrze napięte, zagłówek na odpowiedniej wysokości. Obejrzyj film i zobacz czy dobrze zapinasz pasy w foteliku samochodowym swojej pociechy. Jak zapinać dziecko w foteliku samochodwym? Instrukcja zapinania pasów  Aby zapinanie dziecka w foteliku  pasami było właściwe, stosuj się do tych zasad: odepnij pasy w foteliku i maksymalnie je wyciągnij . Niektóre foteliki wyposażone są w automatyczną blokadę pasów; wkładając dziecko do fotelika, ustal optymalną wysokość pasów i zagłówka. Pasy w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy powinny być ustawione równo z barkiem dziecka lub nieco powyżej barku, tak żeby dziecko nie było wciskane w fotelik podczas zderzenia czołowego. po włożeniu dziecka do prawidłowo zamontowanego fotelika zepnij pasy razem, włóż je w zamek i napnij pas barkowy; po delikatnym napięciu pasu barkowego ściągnij mocno pasy biodrowe , ciągnąc za pasy barkowe i wyciągnij jeszcze raz pas barkowy. Kiedy pasy będą już napięte, sprawdź testem "szczypnięcia" , czy są napięte odpowiednio. W tym celu włóż palec pod pas, między pas barkowy a klatkę piersiową dziecka, i spróbuj pozostałymi palcami uszczypnąć pas. Jeśli uda ci się to zrobić, to znaczy, że pas jest jeszcze za luźny. Aby uniknąć tego częstego błędu przy zapinaniu dziecka w foteliku , dociągnij pas mocniej i jeszcze raz sprawdź. Jeśli będzie się wyślizgiwał z palców, oznacza to, że jest już odpowiednio napięty , a dziecko jest prawidłowo zapięte w foteliku. Pamiętaj, żeby zawsze zdejmować dziecku kurtkę w foteliku ! W przeciwnym razie pasy nie...

Czas wolny
Bezpieczna samochodowa podróż z maluchem [LIVECZAT Z EKSPERTAMI]
Jakie są zasady przewożenia dzieci samochodem? Co robić, aby rodzinne podróże były bezpieczne i wygodne? I wreszcie – jak wybrać najlepszy fotelik? Na te i inne pytania młodych rodziców odpowiadali podczas liveczatu na profilu fb „Mamo To Ja” eksperci: Kamil Kasiak, ratownik medyczny oraz Tomasz Świergolik, przedstawiciel firmy Marko, doradca w zakresie fotelików samochodowych. Obejrzyjcie nasz film!

Odpowiadając na pytania rodziców zadawane podczas liveczatu zorganizowanego w ramach Internetowej Szkoły Rodzenia, eksperci podkreślili, że nawet najdroższy fotelik dla dziecka, jeśli nie jest dobrany do modelu samochodu, a przede wszystkim do wagi i wzrostu malucha, nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Mówili również o tym jak podczas jazdy dbać o bezpieczeństwo kobiet w ciąży. Z maluchem w aucie – Od urodzenia do osiągnięcia 150 cm wzrostu dziecko powinno być przewożone zawsze i bez wyjątku w foteliku samochodowym – podkreśla Tomasz Świergolik i dodaje, że to przekłada się na bezpieczeństwo malucha. Wzrost jest kluczowy. Dlaczego? Jak tłumaczy ekspert – wszystkie urządzenia zabezpieczające, które są zamontowane w samochodach, działają prawidłowo dopiero po osiągnięciu 150 cm wzrostu. Do tego momentu jedynym urządzeniem, które zabezpiecza dziecko w samochodzie jest fotelik. Tomasz Świergolik podkreślił, że przepisy pozwalają na odejście zasady przewozu dzieci w fotelikach, stanowiąc wyjątek np. w przypadku środkowej, tylnej kanapy. Zaznaczył jednak, że eksperci zajmujący się bezpieczeństwem jazdy nie do końca się z tym zgadzają, albowiem pas nigdy w takiej sytuacji nie będzie prawidłowo zapięty, co może prowadzić do przykrych konsekwencji w przypadku zdarzenia. Fotelik – jak go wybrać? Uczestniczący w live czacie rodzice pytali o foteliki z tzw. drugiej ręki. Eksperci zgodnie podkreślili, że aby w ogóle brać pod uwagę fotelik używany, musimy mieć stuprocentową gwarancję, że nie brał on udziału w stłuczce, kolizji czy wypadku. Jak podkreślił Tomasz Świergolik nigdy nie mamy pewności, że fotelik nadal będzie bezpieczny – on nie musi nosić żadnych zewnętrznych śladów takiego zdarzenia, a podczas ewentualnego kolejnego, stanie się śmiertelnym zagrożeniem dla dziecka. Dlatego zachęcamy, by nie kupować fotelików używanych,...

Otulacz do fotelika samochodowego
AdobeStock
Zakupy
Otulacz do fotelika samochodowego: kocyki minky i otulacze z kapturkiem [CIEPŁE MODELE]
Otulacz do fotelika to ciepły kocyk, który zapewni dziecku nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Otulacz zastępuje kurtkę, którą trzeba zdjąć dziecku w aucie! Taki kocyk powinien mieć otwory na 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, by pasował do fotelika samochodowego. Szczególnie polecamy otulacze z tkaniny minky oraz kocyki z kapturem.

Otulacz do fotelika samochodowego jest niezbędny zimą, bo dziecku trzeba koniecznie zdjąć kurtkę przed przypięciem go pasami w foteliku. Otulacz może mieć formę kocyka, a gdy posiada odpowiednie wymiary i otwory na 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, gwarantuje wygodę i ciepło. Dzięki otulaczowi dziecko nie zmarznie, a fotelik samochodowy będzie właściwie spełniał swoją rolę. Otulacz do fotelika samochodowego: po co go kupować? Otulacz do fotelika samochodowego to niezbędny gadżet, mimo że wielu rodzicom wydaje się, że dobrze przypinają pasy , nawet gdy dziecko ma na sobie grubą kurtkę. To błąd! Kurtkę koniecznie trzeba zdjąć, a ciepło zapewnić dziecku, owijając go otulaczem do fotelika.  Pamiętaj, że w czasie zderzenia samochodowego działają ogromne siły, o wiele większe niż siła naszych rąk przy dociąganiu pasów. Materiał bluzy czy puch z kurtki  całkowicie traci swoją objętość , tworząc luz na uprzęży pasa. To z kolei może spowodować wyślizgnięcie się dziecka z fotelika górą. Odzież wierzchnia, często wykonana jest ze śliskich materiałów wiatro- i wodoodpornych, które to dodatkowo ułatwiają. Otulacz samochodowy zamiast kurtki i szalika Otulacz zimowy do fotelika samochodowego z powodzeniem zastępuje też kaptur kurtki oraz szalik. Kaptur sprawia, że głowa dziecka wystaje poza obrys zagłówka, który w razie zderzenia bocznego  nie będzie w stanie wystarczająco zabezpieczyć odcinka szyjnego kręgosłupa przed niekontrolowanymi ruchami na boki. Szaliki z kolei tworzą znaczne zgrubienie wokół szyi, sprawiając, że pasy naramienne, zamiast schodzić prosto w dół, równolegle do siebie, i przechodzić nad obojczykami, zjeżdżają na ramiona. Tworzą wtedy pośrodku pustą przestrzeń i torują drogę dla opadającej klatki piersiowej. Otulacz do fotelika z otworami na 5-punktowe pasy Uwaga, dla niemowlęcia warto kupić specjalny otulacz-kocyk z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj