Plebiscyt na najgłupsze zdanie na temat macierzyństwa i wychowania dzieci
AdobeStock
Mama

Najgłupsze zdanie na temat macierzyństwa i wychowania to... Zagłosuj!

Słyszałaś pewnie wiele „dobrych rad” i mądrości o wychowaniu dzieci, które przyprawiały cię o dreszcze. Która z nich denerwuje cię najbardziej i jest, nie owijając w bawełnę, po prostu najgłupsza? Wybierz zwycięzcę!

Będąc rodzicami, musimy mierzyć się z różnymi mniej lub bardziej dziwnymi uwagami ze strony rodziny, przyjaciół, znajomych, a nawet nieznajomych. Są czujni, obserwują i, kiedy tylko nadarzy się okazja, wypalają to swoje: „nie noś go tak ciągle, bo się przyzwyczai” albo „zostaw, niech się wypłacze” i inne tym podobne. Nie lubicie tych zdań, prawda? My też nie! Dlatego zebrałyśmy tu kilka tych najbardziej popularnych i jednocześnie najgorszych głupot, jakie słyszy się na temat rodzicielstwa. Które drażnią was szczególnie mocno? Zagłosujcie!

Najgłupsze wypowiedzi na temat wychowania i macierzyństwa

W naszym plebiscycie zawarłyśmy 9 zdań, które są wyjątkowo głupie, a niestety wciąż używane jako „prawdy objawione” o rodzicielstwie. Jest coś o nocnikowaniu, noszeniu na rękach, kobiecym mleku, rodzeństwie, klapsach i nie tylko. Zagłosujcie na tę wypowiedź, która według was zasługuje na miano najgłupszej. Oto nasze propozycje!

Aby zagłosować, wystarczy najechać na wybrany obrazek i kliknąć „głosuję”:

Porodówka to nie miejsce dla faceta

„Widok, który tam zobaczy, może utkwić mu w pamięci i sprawić, że całkowicie straci ochotę na seks z matką jego dziecka”. Czy jest tak naprawdę? Wielu ojców, którzy uczestniczyli w narodzinach dziecka, ma zupełnie odmienne zdanie. Mówią, że są bardzo wdzięczni za to, że nie przegapili najważniejszego momentu w ich życiu. Owszem, może nie jest to miejsce dla każdego mężczyzny, ale nie ma co generalizować. 

Dziecko musi się wypłakać

„Kiedy dziecko płacze, nie można reagować od razu, trzeba dać mu się wypłakać (poza tym płacząc, oczyszcza sobie płuca)”. To nauki, które (niestety) wciąż powtarzają nam babcie, a czasem nawet mamy. Z badań naukowych jednoznacznie wynika, że przytulanie i szybkie reagowanie na płacz dziecka jest ważne, bo daje mu poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo potrzebuje. 

Noszenie przyzwyczaja

Nie wolno nosić ciągle niemowlaka, bo się przyzwyczai”. Po pierwsze, jeśli dziecko jest noszone w brzuchu matki przez 9 miesięcy, to jest to wystarczający czas, żeby się przyzwyczaiło do kołysania, więc noszenie go po narodzinach jest jedynie kontynuacją tego, co już zna (i owszem, lubi!), a po drugie naprawdę, czy widział ktoś, żeby nastolatek chciał być ciągle noszony na rękach, bo się do tego przyzwyczaił? Odpowiedź nasuwa się sama, a tę „prawdę objawioną” o przyzwyczajaniu się dziecka do noszenia można włożyć między bajki.

Nie można zwlekać z odpieluchowaniem

„Im wcześniej zacznie się sadzać dziecko na nocnik, tym lepiej. Roczne dziecko jest już gotowe na korzystanie z nocnika i chodzenie w dzień bez pieluszki”. Owszem, niektóre dzieci są na to gotowe, ale WIĘKSZOŚĆ NIE JEST. Z badań naukowych wynika, że z reguły dzieci są gotowe na pożegnanie z pieluszką ok. 3. roku życia (chłopcy nawet nieco później). Można próbować odpieluchować dziecko szybciej, ale jeśli chce się zrobić to sprawnie i bez „wpadek”, nie ma się co spieszyć.

Czerwona wstążka chroni przed urokiem

„Przy wózku dziecka koniecznie trzeba zawiesić czerwoną wstążeczkę, inaczej ktoś je zauroczy”. Cóż, to zabobon jak wiele innych. Aż dziwne, że wciąż tak popularny!

Drugie dziecko odciąża rodziców

„Z dwójką dzieci jest o wiele łatwiej niż z jednym. Bawią się razem, a rodzice mają czas dla siebie”. Pewnie to zależy od osobowości danego rodzeństwa, ale zazwyczaj jest jednak tak, że dzieci razem się bawią i razem się kłócą (a te wojny bywają częste i zażarte). W ogóle nie ma co porównywać, z jaką liczbą dzieci jest łatwiej, a z jaką trudniej. Na każdym etapie rodzicielstwa trzeba się mierzyć z innymi wyzwaniami i tyle, nie ma co tu się mądrzyć. 

Mleko z piersi jest jak woda

„Jeśli dziecko jest na piersi i jest bardzo płaczliwe, to na pewno się nie najada, bo matka ma za chude mleko”. Zanim wyciągnie się tak dalekie wnioski, warto poczytać więcej na temat składu kobiecego mleka. Poza tym jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze i jest pod kontrolą pediatry, raczej nie ma obawy, że jest przegłodzone. Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można też udać się do doradcy laktacyjnego po poradę. Jednak jedno jest pewne, mleko matki nigdy nie jest jak woda, zawsze dostosowuje się ono do aktualnych potrzeb żywieniowych dziecka.

Pieprz pomaga na ssanie kciuka

„Jeśli dziecko ssie kciuk, można posypać mu go pieprzem. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tego złego nawyku”. A może by tak ciocia jedna z drugą, które takich rad udzielają, same sobie posypały palce pieprzem? Wtedy na pewno się przekonają, że jednak nie jest to najlepszy sposób na ssanie kciuka, a raczej jeden z najgorszych. Ten, kto go wymyślił, chyba był bezdzietny...

Klapsy to nie bicie

„Nie wolno bić dziecka, to oczywiste, ale klapsy to co innego. Klapsy są konieczne do dobrego wychowania”. Hmm, jakby to powiedzieć, klapsy nie są żadną metodą wychowawczą, chyba że chcemy nauczyć dziecko, że silniejszy zawsze wygrywa i że poniżanie i przemoc fizyczna są normą. NIE SĄ! Chyba nie trzeba tego nikomu tłumaczyć. 

Zobacz także:

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

Olga Frycz stosuje zabobony w wychowaniu
ONS.pl
Wychowanie
Oldze Frycz w wychowaniu córki pomagają... zabobony! Też je stosujecie?
Znana aktorka postanowiła opowiedzieć fanom, jak poradziła sobie z marudną i płaczącą córką. Tę metodę podpowiedziała jej inna gwiazda. Czy wypada w ogóle wierzyć w takie rzeczy?

Olga Frycz należy do tych gwiazd, które lubią dzielić się z fanami swoim życiem  prywatnym. Aktorka jakiś czas temu przyznała, że rozstała się z ojcem córki i teraz sama ją wychowuje (choć pozostaje z byłym partnerem w dobrych relacjach. Mężczyzna był obecny m.in. na przyjęciu Helenki z okazji jej pierwszych urodzin). Jak jej idzie? Jak każda mama kocha córkę całym sercem i chce dla niej jak najlepiej, co nie zmienia faktu, że małe dzieci bywają… nieznośne. Gwiazda zdradziła na swoim profilu na Instagramie, jak poradziła sobie w jednej z takich kryzysowych sytuacji. Będziecie zdziwieni! Gdy lizak już nie wystarcza Wyobrażacie sobie sytuację, gdy stoicie w kolejce w sklepie lub w innym miejscu pełnym ludzi, a wasze dziecko marudzi, płacze, krzyczy i nie chce przestać? Prawdopodobnie nerwowo szukacie wtedy w torebce choćby jakiejś drobnej przekąski, która zamknęłaby (dosłownie!) buzię malca choć na moment. Olga Frycz przytoczyła sytuację, która miała miejsce w ostatnich dniach, i w której nawet słodki lizak nie okazał się pomocny. Aktorka napisała na Instagramie: „W drodze na dworzec w moje dziecko wstąpił demon. Była „marudna” (delikatnie mówiąc). W kolejce po bilet ludzie patrzyli na mnie z politowaniem. Sytuacja była na tyle poważna, że już nawet czupaczups truskawkowy nie dawał rady. Na peronie tłum ludzi, ja z wózkiem i drącym się dzieckiem stałam w krótkim rękawku wyrozbierana, bo zły nastrój córki sprawił, że zimne poty mnie oblały. Byłam zawstydzona i zażenowana, że ni w ząb ni w oko nie umiałam sobie poradzić z moim bąbąbąbelkiem. Wstyd na cały centralny”. Miałyście kiedyś podobnie? Jesteśmy pewne, że każdej mamie choć raz (albo milion razy) się to przydarzyło. Co zrobiła aktorka? Sama nie znalazła pomysłu, jak w tej sytuacji uspokoić dziecię, ale z odsieczą przybyła jej inna gwiazda. Jej patent na...

Maciej Zakościelny i Paulina Wyka są wyluzowanymi rodzicami
ONS.pl
Wychowanie
Wyluzowanie czy brak wychowania? Maciej Zakościelny pozwala synom mazać po ścianach
Partnerka aktora, Paulina Wyka, pokazała zdjęcia, na których widać, jak chłopcy szaleli przy ścianach. Mali artyści działali z rozmachem!

Aktor Maciej Zakościelny i modelka Paulina Wyka są parą od 2014 roku. Przez długi czas starali się trzymać swoją relację w tajemnicy, jednak kiedy modelka zaszła w pierwszą ciążę, wyjawili prawdę o sobie. Obecnie są rodzicami dwóch synów, prawie 3,5-letniego Borysa i 1,5-rocznego chłopca, którego imienia nie zdradzili. Jak wychowują malców? Na pewno słowo „kreatywność” jest im o wiele bliższe niż „dyscyplina”. Świadczą o tym ostatnie zdjęcia, jakimi Paulina pochwaliła się w sieci. Maciej Zakościelny i Paulina Wyka pozwalają dzieciom na wiele Modelka pokazała ostatnio na swoim Instastory dość nietypowe zdjęcia synów. Widać na nich, jak chłopcy z zapałem zamalowują różnymi kolorami… ściany! Partnerka Macieja Zakościelnego nie zdaje się tym jednak przejmować i zamiast w pośpiechu zacząć ścierać mazgaje, postanowiła sfotografować dziecięcą twórczość i pochwalić się dziełem synów w internecie. Albo para przezornie pokryła ściany zmywalną farbą , albo ma bardzo dużo wyrozumiałości do swoich smyków. Maciej Zakościelny przyznał kiedyś na swoim profilu na Instagramie: „Ojcostwo bywa wyjątkowo piękne. Zazwyczaj jednak to czas bardzo intensywny i niełatwy. Szczególnie teraz gdy ta rola wymaga na nowo zdefiniowania. Pozdrawiam wszystkich ojców. Życzę Wam dużo spokoju, cierpliwości, akceptacji i miłości - naprawdę warto”. Patrząc na to, jak para reaguje na pomazane ściany, zdaje się, że właśnie te cechy są dla nich absolutnie kluczowe w rodzicielstwie.         Wyświetl ten post na Instagramie.                   Ojcostwo bywa wyjątkowo piękne. Zazwyczaj jednak to czas bardzo intensywny i niełatwy. Szczególnie teraz gdy ta rola wymaga na nowo zdefiniowania....

Całowanie dziecka
AdobeStock
Święta i uroczystości
"Daj buziaczka! Cioci nie dasz? No coś ty taki niewychowany!"
Wielkimi krokami zbliżają się święta i czas rodzinnych spotkań. Dla niektórych dzieci te "bardzo bliskie spotkania" wcale nie będą przyjemne.

Już niebawem święta i czas wyjątkowych spotkań. Wiele osób zobaczy się z dawno niewidzianymi krewnymi. W tej całej radości, uprzejmości i serdeczności często jednak rodzice zapominają, że ciocia czy wujek dla naszych dzieci są   zupełnie obcymi ludźmi - osobami widzianymi po raz pierwszy w życiu. Takie spotkania mogą być bardzo stresujące.  Kim jest ta pani? Choć dla ciebie to stryjeczna ciotka, kuzynka i wujenka, dla twojego dziecka to zupełnie obcy ludzie, którzy niespodziewanie nawiedzili wasz dom. Maluchy dopiero uczą się, czym są święta i tradycja, dlaczego ten czas jest wyjątkowy. Z biegiem lat zaczynają coraz więcej kojarzyć i pamiętać. Jednak zazwyczaj to  Mikołaj jest wyznacznikiem świąt . Rzadko widziana rodzina niełatwo zapada w pamięć dziecka, dlatego musisz być nie tylko wyrozumiała, ale i pomóc maluchowi przejść przez te dni.  Mały dzikus Członkowie rodziny zazwyczaj bardzo emocjonalnie reagują na małe dzieci. Oczekują uścisków, całowania i przytulania. Dosłownie rzucają się zarówno na rozkoszne bobaski, jak i na przedszkolaki. Dziecko reaguje wstydem, bo nie zna człowieka, który chce go dotykać i przytulać. Malec może płakać, wstydzić się lub nawet mówić wprost, że nie ma ochoty na czułości. Niektórzy dorośli odbierają to jako niegrzeczne zachowanie , krytykują malca i przymuszają, by poszło na kolana do wujka, dało buziaczka babci. A zastanów się, czy ty byłabyś taka chętna, by całować obcego na ulicy? Dla dziecka dokładnie w ten sposób wygląda ta sytuacja. To jest moje ciało Według psychologów, jeśli dziecko nie ma ochoty na czułość, nie wolno nalegać. Nawet małe dziecko ma już poczucie pewnych granic, które trzeba uszanować i których nie wolno przekraczać. Maluch ma takie samo prawo jak dorosły do intymności i decyzji, kto może je dotykać i w jaki sposób. Dlaczego to takie ważne? To jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj