niemowlę płacze
materiały prasowe
Patronaty

Dlaczego moje dziecko ciągle płacze?

To pytanie zadaje sobie wiele młodych mam. Co oznacza płacz dziecka, jak na niego reagować i co zrobić, gdy dziecko płacze? – poradnik dla świeżo upieczonych rodziców.

Jeśli dopiero co zostałaś mamą, rzeczywiście może ci się wydawać, że twoje dziecko płacze bez ustanku i – co gorsza – bez powodu. Tymczasem maluch reaguje płaczem zawsze na jakiś konkretny bodziec, a od tego, jak szybko, my dorośli go rozpoznamy i zareagujemy, zależy to, jak długo brzdąc będzie kwilił. Dlaczego zatem twoje dziecko płacze i co powinnaś zrobić?
Oto kilka najpopularniejszych przyczyn płaczu niemowlęcia.

Dziecko płacze gdy…

  • jest głodne – gdy mały brzuszek jest pusty, brzdąc chce jak najszybciej poinformować o tym otoczenie, a jak inaczej mógłby to zrobić niż poprzez płacz? Jeśli od ostatniego karmienia minęło już kilka godzin, a maluch krzyczy w niebogłosy i wkłada rączki do buzi, jest duże prawdopodobieństwo, że powodem płaczu jest właśnie głód. Być może też podczas ostatniego posiłku maluch zjadł nieco mniej niż zazwyczaj i ssanie w brzuszku poczuł nieco wcześniej. Przystaw malucha do piersi lub podaj mu butelkę, a jeśli brzdąc zacznie ochoczo ssać – brawo dla ciebie – udało ci się bezbłędnie rozpoznać przyczynę płaczu dziecka.
  • ma mokrą pieluszkę – wyobraź sobie, że leżysz w mokrym, zimnym łóżku. Niezbyt przyjemnie, prawda? Tak samo czuje się malec, który ma mokrą pieluszkę i na pewno nie omieszka cię o tym poinformować. Jeśli brzdąc płacze, sprawdź, czy ma suchą pupę. Aby zapewnić dziecku komfort, wybieraj pieluszki, które – tak jak pieluszki Dada – nie przeciekają i utrzymują skórę dziecka idealnie suchą przez wiele godzin. Dzięki temu będziesz mogła wyeliminować przynajmniej jedną przyczynę płaczu maluszka. 
  • jest mu za gorąco albo za zimno – gdy maluch płacze i ma chłodne rączki i nóżki, oznacza to, że jest mu za zimno. Jeśli natomiast jest spocony, rozkopuje się z warstw kocyków i kołderek, z pewnością jest mu zbyt ciepło. Pamiętaj, by nie przegrzewać dziecka, a jednocześnie dbać o to, by nie zmarzło. Jak to zrobić? Najlepiej ubierać malucha „na cebulkę” – wtedy możesz łatwo kontrolować odczuwalną przez dziecko temperaturę poprzez zdjęcie lub założenie jednej warstwy ubrania.
  • nudzi mu się lub za tobą tęskni – tak, tak, taki mały człowiek też czasem odczuwa nudę. Pomyśl, czy ty nie nudziłabyś się, cały dzień leżąc i patrząc w sufit? Na pewno! Tak samo nudzi się maluszek, gdy przez dłuższy czas przebywa sam. Jeśli więc brzdąc na twój widok przestaje kwilić, bez wątpienia po prostu się nudził lub za tobą stęsknił. 
  • ma kolkę – płacz spowodowany kolką rozpoznasz bez trudu. Maluch, który cierpi z powodu kolki, pręży całe ciałko, płacze i krzyczy. Co wtedy zrobić? Wykonaj delikatny masaż brzuszka dziecka, rozgrzej go, przykładając do niego ciepły termofor lub podaj maluchowi herbatkę z kopru włoskiego. 
  • ząbkuje – wyrastające ząbki mogą powodować spory dyskomfort u dziecka. Zatem jeśli zauważysz, że maluch jest marudny, popłakuje, a przy tym mocno się ślini i wkłada do buzi rączki lub zabawki, prawdopodobnie już niedługo zobaczysz jego pierwszy ząbek. Aby ulżyć dziecku, możesz podać mu schłodzony w lodówce gryzak oraz posmarować obolałe dziąsła specjalnym żelem, który kupisz w aptece bez recepty. 
  • źle się czuje lub coś go boli – jeśli zazwyczaj pogodny maluch popłakuje i jest marudny, może to oznaczać, że coś go boli lub że „bierze go” jakieś przeziębienie. Obserwuj uważnie brzdąca, sprawdź, czy nie ma temperatury i czy do ogólnego złego samopoczucia nie dołączyły inne objawy jak np. katar czy kaszel. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u lekarza. 
  • jest zmęczone – brzdąc może być marudny także w czasie zbliżającej się pory drzemki lub gdy ma zbyt dużo wrażeń. Jeśli zauważysz, że maluch odwraca głowę od źródła bodźców i trze oczka, to znak, że pora na wyciszenie i drzemkę. 


Choć na razie może ci się wydawać, że płacz dziecka jest zawsze taki sam i zastanawiasz się, skąd masz wiedzieć, co akurat w danej sytuacji twoja pociecha chce ci powiedzieć, to szybko nauczysz się rozpoznawać potrzeby dziecka i gdy tylko zakwili, będziesz wiedziała, czego potrzebuje. 

Zajrzyj też na: www.dada.pl

niemowlę, zmysły
fotolia
Zdrowie
17 powodów do płaczu
Chciałabyś, aby Twoje dziecko spało, jadło i nigdy, ale to nigdy nie płakało? Nic z tego, dzieci mają mnóstwo powodów, by to robić. Oto najważniejsze...

Chciałabyś, aby Twoje cudowne dziecko spało, jadło i nigdy, ale to nigdy nie płakało? Nic z tego, tak już jest, że wszystkie zdrowe maluszki płaczą, choć nie tyle samo. Mają mnóstwo powodów, by to robić. Oto najważniejsze: Jestem głodny jak wilk. To właśnie z tego powodu maleństwo płacze najczęściej. Uczucie głodu trudno znieść nawet dorosłemu. Maleństwo jest wobec niego bezradne: nie potrafi czekać ani zrozumieć, że mama musi dokończyć wyparzanie butelek . „Podręcznikowe” dziecko chce jeść mniej więcej co trzy godziny, z prawdziwymi bywa różnie. Niektóre domagają się mleka nawet co godzinę albo częściej. Przytulcie mnie! Maleństwo potrzebuje bliskości jeszcze bardziej niż pokarmu. Karmiłaś je przed kwadransem, a ono znów płacze? Przytul je i pokołysz , może po prostu chce pobyć blisko ciebie. Nie daj sobie wmówić, że nosząc maluszka na rękach, wychowasz małego tyrana. Mam brudną pieluszkę. Tkwienie w zapaskudzonej pieluszce to żadna przyjemność. W dodatku skóra niemowlęcia łatwo się odparza . Malec chroni się przed kłopotami, włączając "syrenę alarmową”. Przewiń szkraba, by znajdujące się w kupce bakterie nie zdążyły zawędrować do cewki moczowej. Auć, coś mnie uwiera. Niektóre bobaski są wrażliwsze niż inne. Takim malcom może przeszkadzać niemal wszystko: fałdka na prześcieradle, drapiąca metka, falbanka przy koszulce. Nakarmiony i przewinięty brzdąc płacze wniebogłosy, nie pomaga przytulanie ani szeptanie na uszko, że jest bardzo fajny? Pobaw się w detektywa, może uda ci się odnaleźć "ziarenko”. Gorąco mi! Zdaniem pediatrów młode mamy często przegrzewają swoje pociechy. Bywa, że w mieszkaniach jest gorąco, a czerwony jak pomidor malec poci się w dwóch koszulkach i śpioszkach. Gdy zaczyna płakać, robi mu się jeszcze cieplej! Jeśli chcesz sprawdzić, czy w tym rzecz, dotknij...

płacz noworodka
Fotolia
Zdrowie
Dlaczego noworodek płacze
Płacz to jedyny sposób, w jaki dziecko komunikuje się ze światem i z tobą. Jak nauczyć się rozpoznawać, dlaczego noworodek płacze? Jak mu pomóc?

Dlaczego noworodek płacze? Płacz to język noworodka. Płacząc, noworodek doskonale potrafi informować o swoich uczuciach. Jego płacz ma wiele odmian, każda z nich oznacza coś innego. Na początku wydaje ci się bardzo trudne rozpoznanie, dlaczego noworodek płacze, rozróżnienie rodzajów płaczu, a przede wszystkim właściwe zareagowanie na płacz noworodka. Nie martw się tym. Wkrótce zaczniesz rozumieć przyczynę płaczu noworodka (psychologowie nazywają ten fakt dostrojeniem się do siebie.  Noworodek płacze, bo jest głodny Jeśli dziecko po obudzeniu się marudzi, wkłada piąstkę do buzi, próbuje ją ssać, możesz usłyszeć mlaskanie, a zaraz potem zaczyna płakać, to najprawdopodobniej płacze dlatego że dziecko jest głodne . Płacz spowodowany głodem jest wysoki, krótki, krzykliwy; dźwięk rytmicznie unosi się i opada, słychać w nim "błagalny" ton. Im młodsze dziecko, tym częściej jest głodne. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio szybko zareagujesz na pierwsze sygnały głodu, uda ci się uniknąć płaczu. Płacz z powodu bólu brzucha Płacz spowodowany bólem brzuszka jest inny. Pojawia się nagle, jest przenikliwy, rozpaczliwy. Dziecko może płakać długo, z przerwami, pręży się, zaciska piąstki. Tylko na chwilę udaje ci się je uspokoić, gdy przystawisz dziecko do piersi lub delikatnie pogłaszczesz jego plecki. Noworodek jest chory Płacz sygnalizujący chorobę jest dość słaby, nosowy, "smutny", ma niższy toni niż ten informujący o bólu czy zmęczeniu. Dziecko jest rozpalone, nie patrzy ci w oczy ( zmierz temperaturę , jeśli przekracza 37,5 stopni Celsjusza u noworodka, zadzwoń do lekarza ), z płaczem przerywa ssanie (może mieć katar). Czasem w ogóle odmawia jedzenia. Tym objawom towarzyszyć może biegunka. Gdy dziecko pociera główką o materacyk, upewnij się, czy to nie zapalenie ucha . Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do lekarza....

noworodek płacze, płacz dziecka, co oznacza płacz noworodka, głodny noworodek, uspokajanie dziecka
Fotolia
Zdrowie
7 rzeczy, które musisz wiedzieć o płaczu noworodka
Dziecko płacze, a ty nie wiesz o co chodzi. To naturalne uczucie dla świeżo upieczonego rodzica. Choć na początku nie łatwo domyślić się, co jest przyczyną płaczu noworodka i w jaki sposób można mu pomóc, z każdym dniem będziesz radzić sobie coraz lepiej. Co w tym pomoże?

Noworodek nie umie powiedzieć, że czegoś potrzebuje, nie umie zmienić pozycji, gdy jest mu niewygodnie. Może tylko płakać, aby ogłosić całemu światu: „Halo, potrzebuję pomocy”. Sprawdź, co warto wiedzieć, o dziecięcym płaczu , który jest źródłem największego rodzicielskiego stresu. Tylko na początku, oczywiście. 1. To nie twoja wina, że dziecko płacze „Nie umiem się nim zająć, nie wiem, czego ono chce, co ze mnie za matka" – płacz noworodka wzbudza w młodych rodzicach ogromne poczucie winy . Niepotrzebnie. To swoisty paradoks – dziecko płacze, ponieważ wie, że może na kogoś liczyć. Noworodki, które nie płaczą, być może już przekonały się, że nikt nie zareaguje na ich wołanie.  2. Głośny krzyk nie oznacza tragedii  Dramatycznie płacząc, noworodek obwieszcza światu, że jest głodny. Pusty brzuszek to dla niego bolesne doznanie. Głodne dziecko sprawia wrażenie, jakby przeżywało atak złości. Wystarczy podać pierś, by ucichło.  Polecamy: Salwy armatnie na cześć noworodków 3. Ma wiele znaczeń  Na początku trzeba trochę się nagłowić. Płacze, bo: ma mokro? Chce jeść? Jest mu za zimno? Za gorąco? Choć powodów, dla których dziecko wszczyna alarm, może być wiele, to z każdym dniem odgadywanie przyczyny będzie łatwiejsze. W każdym przypadku dziecko zachowuje się trochę inaczej, nauczysz się wyciągać wnioski zarówno z dźwięków, jakie wydaje (marudzenie czy tylko krzyk), sposobu, w jaki się porusza (pręży się czy tylko wkłada piąstki do buzi), pory dnia, gdy zaczyna być niespokojne (np.  każdego dnia wieczorem). Czytaj też: Co znaczy płacz noworodka? 4. Wymaga reakcji Kiedy maluch płacze, chce, by pomoc nadeszła szybko. Nie znaczy to jednak, że masz wszystko rzucić i natychmiast stawić się przy nim. Podejdź tak prędko, jak to możliwe. Kiedyś istniała teoria, że biorąc...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj