Do urlopu macierzyńskiego ma prawo każda kobieta, która urodziła dziecko lub adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej ( z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej) dziecko w wieku do 7. roku życia - w szczególnych sytuacjach do 10. roku życia. Kobieta musi obowiązkowo wykorzystać 14 z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że ojciec dziecka (zatrudniony w ramach umowy o pracę) wykorzysta pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Reklama

Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Do urlopu macierzyńskiego, rozumianego jako przerwa w pracy na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem, teoretycznie ma prawo tylko kobieta zatrudniona w ramach umowy o pracę lub opłacająca dobrowolne składki chorobowe (np. w ramach własnej działalności gospodarczej lub umowy zlecenia), bez względu na staż i wymiar godzinowy zatrudnienia.

W praktyce jednak zasiłek macierzyński – czyli świadczenie pieniężne w wysokości 1 tys. zł – od 2016 roku otrzymują także kobiety, które nie odprowadzają składek na chorobowe – zatrudnione na umowę o dzieło, bezrobotne, studentki. Wysokość zasiłku macierzyńskiego w przypadku kobiet pracujących w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia i prowadzące własną działalność gospodarczą (w dwóch ostatnich przypadkach tylko jeśli odprowadzają składki chorobowe), wylicza się na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia przez rok przed przejściem na urlop macierzyński.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama