To głos taty, blogera podpisującego się Przebojowy tata. Ma kilkuletniego synka, spędza z nim sporo czasu na "byciu tatą". I zachodzi w głowę, jak to jest możliwe, że jakiś ojciec nie ma na to ochoty. Zostawia rodzinę i odchodzi. Dla przebojowego taty, taki ktoś nie ma prawa być nawet nazywany facetem i nie ma dla niego ani krztyny szacunku. Słusznie!?

Reklama

"Trzeba być potworem, żeby to zrobić"

Przebojowy tata napisał w swoim poście na Facebooku, że nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego "osobnicy płci męskiej" (wyjaśnił, że określenie "facet", a tym bardziej "mężczyzna" są jak najmniej właściwe w tej sytuacji) odchodzą od swoich dzieci i kobiet "zostawiając je często ze wszystkim na głowie".

Dla blogera to dowód ogromnego egoizmu, aby zostawić dziecko i jego matkę w sytuacji, w której nie ma dokąd iść, nie ma za co kupić jedzenia, gdzie spać. "Trzeba być potworem, żeby to zrobić... " - stwierdził.

Jesteś gotowy na seks to jesteś gotów zostać ojcem

Przebojowy tata zdaje sobie sprawę, że może nie układać się w związku i dochodzi do rozwodu. Ale wtedy tata powinien starać się utrzymywać kontakt z dzieckiem.

Nie przyjmuje do wiadomości, że można zerwać kontakty z dzieckiem. I tłumaczyć to tym, że nie jest się gotowym na "bycie ojcem". "To jest przegięcie pały, skoro jesteś gotowy na seks, to też musisz być gotowy na to, że możesz zostać ojcem" - stwierdził.

Zobacz także

Oto cała treść postu:

Tato, jesteś taki ważny!

Mama od urodzenia zapewnia dziecku jedzenie, opiekę, bliskość fizyczną. Ale to ojciec, jak podkreślają psycholodzy - ma dużą rolę do odegrania w rozbudzeniu ciekawości dziecka, chęci poznawania świata.

Dzięki kontaktowi z tatą dziecko uczy się:

  • pokonywać trudności;
  • spełniać wymagania;
  • samodzielności i wytrwałości - tata w mniejszym stopniu wyręcza malucha;
  • szybszego mówienia i wyraźniejszego sygnalizowania potrzeb;
  • wiary w siebie - tata potrafi być szczerze dumny z osiągnięć malucha, wzmacniając w ten sposób jego wiarę we własne siły.

Co traci dziecko, które wyrasta bez ojca?

Jak mówi Dawid Blankenhorn, założyciel i prezes Institute for American Values, autor głośnej książki "Fatherless America" (Ameryka bez ojców), dziecko takie traci poczucie bezpieczeństwa, szansę na łatwiejszy życiowy start, możliwość lepszej edukacji. Szczególnie poważne są konsekwencje psychologiczne.

"Takie dziecko jest pozbawione fundamentu swojej tożsamości - czegoś bardzo podstawowego. Kim jestem? Skąd się wziąłem? - powiedział Blankenhorn. Podkreślił, że to jest głęboka potrzeba dziecka - chcieć wiedzieć, kim jest jego drugi rodzic. Jeżeli więc pozbawia się dziecko ojca, uszczupla się o połowę nie tylko podstawowe źródło jego ludzkiej tożsamości, ale i źródło miłości.

W USA 40 proc. dzieci dorasta w domach bez ojców. Wiele dzisiejszych problemów społecznych - od przemocy domowej, zaniedbywania dzieci, ich seksualnego wykorzystywania, po ciążę u nastolatek i przestępczość młodocianych - wiąże się z nieobecnością ojców w życiu dzieci.

Szacuje się, że w Polsce około 25 proc. dzieci wychowuje się bez taty. Wielu z nich nie poczuwa się do najmniejszej odpowiedzialności za ich rozwój. Także w sensie materialnym. W setkach tysięcy liczone są już sprawy o uzyskanie od ojców alimentów na dzieci.

Zbyt wiele dzieci w Polsce cierpi z powodu swoich ojców. Także ich mamy płacą ogromne koszta rozstania z partnerem. Jak można to zmienić? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Reklama

Źródło: Facebook, psychologia.edu.pl

Reklama
Reklama
Reklama