Rozdwojenie języczka podniebiennego u dziecka

Wada języczka podniebiennego. Sprawdź na czym polega i czy wymaga leczenia.
dzieci, badanie, gardło, lekarz
fot. Panthermedia
Martwię się, bo mój trzymiesięczny synek urodził się z  rozszczepem języczka podniebiennego. Boguś rozwija się dobrze, jest karmiony piersią, dużo się śmieje i nie jest kłopotliwym dzieckiem. Zastanawiam się, co spowodowało tę nieprawidłowość. Czy to poważna wada? Jak się ją leczy?
Aldona ze Słupska


Samo rozdwojenie języczka podniebiennego to drobna wada anatomiczna, zazwyczaj niewymagająca interwencji medycznej. Widoczna jest jedynie (i to nie zawsze) przy płaczu, ziewaniu i podczas oglądania gardła.
Z Pani listu wynika, że Boguś bez problemu ssie pierś i nie ma kłopotów z połykaniem pokarmu, a zatem nie dzieje się nic, czego można by się spodziewać w przypadku istnienia głębszej wady podniebienia. Niełatwo jest wskazać przyczynę takiego kształtu języczka – często powody drobnych wad wrodzonych pozostają nieustalone. Żeby rozwiać wątpliwości, warto udać się z synkiem do doświadczonego laryngologa dziecięcego.


Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra. Emerytowany kierownik Kliniki Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył w Warszawie pracownię zaburzeń oddychania w czasie snu.
Redakcja poleca: Stop robakom! Doktor Ozimek podpowiada, jak uniknąć pasożytów
W przedszkolu co chwila ktoś ma owsiki, tasiemca czy lamblie? Robaki to częsty problem kilkulatków. Dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych tłumaczy, jak zapobiegać zbyt bogatemu życiu wewnętrznemu dziecka.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu