mama, niemowlę, zabawa

Rozłąka z dzieckiem

Kiedyś musi przyjść ta chwila, gdy opieką nad dzieckiem zaczniesz dzielić się z babcią, nianią... I dobrze, bo malcowi przyda się taka odmiana. Nie wierzysz? Sprawdź sama!
Joanna Karwat
mama, niemowlę, zabawa
Młodej mamie zwykle wydaje się, że nikt nie może jej zastąpić. Marzy o chwili wytchnienia, a jednocześnie wszystkiego chce dopilnować, nie odstępując dziecka na krok. To błąd, bo rozstania z mamą mogą wspomagać rozwój smyka. Oto, co daje rozłąka:

...uczy czegoś nowego o świecie
Najpierw bobas ma poczucie istnienia tylko tego, co widzi. Kiedy traci opiekuna z pola widzenia, myśli, że ten zniknął na zawsze. Z czasem „zapamięta obraz” i będzie wiedzieć, że opiekun istnieje, choć czasami go nie widać.

...budzi emocje
Przygotuj się na łzy. Płacz smyka przy rozstaniach bywa najtrudniejszym momentem dla rodziców. To naturalne, że dziecku jest smutno – dorośli też czują żal, kiedy na dłużej się z kimś rozstają. Musisz mieć jednak świadomość, że z takiej sytuacji malec bierze bardzo ważną lekcję – zapamiętuje, że było mu źle, gdy mama wychodziła, ale za to skakał z radości, kiedy już wróciła. Wystarczyło poczekać.

...wspomaga samodzielność
Bywa tak, że maluchy trzeba długo karmić, bo... nikt nie dał im szansy na to, by spróbowały same posługiwać się łyżeczką. Niekiedy dopiero zbliżająca się rozłąka sprawia, że mama zaczyna uczyć maluszka samodzielnego jedzenia czy ubierania. W innych przypadkach smyk uczy się tego dopiero od niani czy pani w żłobku. Tak czy owak jest to milowy krok w stronę samodzielności.

...dodaje pewności siebie
Zdaniem psychologów każde dziecko potrzebuje najpierw silnej emocjonalnej więzi z dorosłym, np. z mamą – ona staje się dla niego „stałym lądem”, z którego wyrusza na podbój świata. Potem, w drugim roku życia, trzeba pozwolić dziecku na samodzielność i nawiązywanie więzi z innymi. Aby maluszek był śmiały i otwarty w kontaktach z ludźmi. 

...przyspiesza naukę mowy
Każdy z nas troszkę inaczej mówi do dziecka, np. przy przewijaniu. Dzięki temu smyk ma okazję poznać więcej słówek.


RADY DLA MAMY
Małymi kroczkami

Dziecko nie rozumie, co oznacza słowo „rozstanie”, zwłaszcza jeśli ma się ono odbyć
w przyszłości (pojęcia „jutro”, „za tydzień” są dla niego niezrozumiałe). Zamiast tłumaczyć malcowi, co go czeka, przygotuj go do nowej sytuacji.

1. Nie organizuj maluchowi cały czas zajęć. Pozwól mu pobawić się samemu, zgodnie z własną inwencją.

2. Umożliwiaj dziecku kontakty z rówieśnikami. Chodź z malcem na plac zabaw, pozwalaj na zabawę w piaskownicy, odwiedzajcie razem znajomych, którzy mają dzieci.

3. Podaruj smykowi zabawkę, np. misia, który będzie jego nowym przyjacielem, pocieszycielem i... ochroniarzem.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy