35-miesięczne dziecko z przytulanką
fotolia

35. miesiąc życia dziecka - wyzwania, radości, nowe umiejętności

Twoje dziecko tuż przed trzecimi urodzinami zdaje sobie sprawę z własnych upodobań i antypatii. Zaczyna też rozwijać swoje poczucie humoru. Zobacz, jak możesz wspierać rozwój swojego dziecka w 35. miesiącu życia, zanim skończy 3 lata i pójdzie do przedszkola.

Spis treści:

Rozwój fizyczny

Pomaganie rodzicom w domowych porządkach to znakomity trening sprawności fizycznej trzylatka, dlatego warto zachęcać dziecko do współpracy podczas codziennej krzątaniny. Podlewanie kwiatków, mycie plastikowych talerzy to typowe obowiązki przedszkolaka. Są dobrze dostosowane do umiejętności motorycznych trzylatka. Pierwsze próby z pewnością nie zakończą się pełnym sukcesem, ale już po kilku razach maluch doskonale poradzi sobie z zadaniami, które mu otrzymał.

Twój trzylatek, tak jak miliony innych dzieci w tym wieku, uwielbia wszystko robić samodzielnie. Ma na tyle sprawne rączki, że może rozpinać guziczki przy sweterku i kroić ziemniaczki na talerzu. Może już sam nalewać mleka do płatków, położyć plasterek sera na kanapkę, zetrzeć kurze na niskich powierzchniach czy obsługiwać myszkę komputerową (czytaj też: Maluch i cyberzabawki). 

Rady dla rodziców:

  • Gdy nie możecie wyjść na dwór, zorganizuj dziecku w domu takie zabawy, które pomogą mu rozładować nadmiar energii. Tor przeszkód, stworzony z książek, klocków i innych przedmiotów, jakie znajdują się w każdym domu, to świetna zabawa na deszczowe dni. Ćwiczenia polegające na naprzemiennym przeskakiwaniu, wspinaniu się, czołganiu znakomicie wpływają na koordynację ruchów dziecka. Jeśli brakuje ci pomysłów, wybierz jedną z  9 idealnych zabaw na deszczowe dni.
  • Staraj się uwrażliwiać dziecko na potrzeby innych ludzi. Trzeci rok życia to też dobry czas, by uczyć dziecko pomagania innym.

Rozwój emocjonalny

Tuż przed trzecimi urodzinami dziecko jest już na tyle duże, by zdawać sobie sprawę z własnych upodobań i antypatii. Wie, co lubi, czego woli unikać, a czego nie cierpi z całego serca! Efektem ubocznym tej skądinąd cennej umiejętności są lękowe fobie, jakie mogą pojawić się w tym okresie życia dziecka.  Malec może definitywnie odrzucić kąpiel, spanie w swoim pokoju albo nawet zjeżdżalnię na placu zabaw. To, czego boją się dzieci, czasem stanowi niezła zagadkę dla rodziców, ale przede wszystkim bardzo utrudnia życie maluchowi. 

Trzylatek czuje się już odpowiedzialny za młodsze dzieci. W kontaktach z nimi jest opiekuńczy i delikatny. Z czułością opiekuje się niemowlakami lub plastykowymi bobasami, dokładnie nakrywa kołderką misia i utula w ramionach płaczącą lalkę.

Rady dla rodziców:
Trzylatek ma silną potrzebą bycia potrzebnym i kompetentnym. Pomoc rodzicom w przygotowaniu posiłku lub samodzielne podanie im owoców na talerzu wzmocni jego poczucie własnej wartości i napełni dumą z siebie. (zobacz, jak przebiega nauka pewności siebie).

Rozwój intelektualny

U trzylatka rozwój abstrakcyjnego myślenia idzie w parze z narodzinami poczucia humoru. Oczywiście dziecko nie zrozumie jeszcze wyrafinowanego żartu ani ukrytej ironii, ale żarty sytuacyjne z pewnością rozbawią go do łez. Pod koniec trzeciego roku życia dziecka lubi scenki oparte na absurdzie, a znajomość mowy pozwala trzylatkowi na chwytanie w lot żartów słownych. Czytaj też: jak rozbudzić poczucie humoru.

Trzylatek sam prowokuje śmieszne sytuacje, mówiąc np. niskim głosem lub naumyślnie przewracając się na równej drodze. Przechowuje w pamięci zabawne sytuacje i często je odtwarza w ten sam sposób, oczekując tej samej co za pierwszym razem reakcji. Możesz wykorzystać skłonność do śmiechu dziecka i jeśli ma jakieś problemy z wymową zaproponować mu śmieszne zabawy logopedyczne.

Twoje dziecko zna już wiele piosenek i chętnie podśpiewuje je podczas zabawy. „Ojciec Wirgiliusz", „Jestem sobie przedszkolaczek", czy „Poszła Ola..." to niekwestionowane przeboje trzylatka. Maluch potrafi szybko nauczyć się prostego, kilkuwersowego wierszyka, a nawet fragmentu ulubionej bajeczki. Wymyśla również fantastyczne historyjki, w których bohaterami są znajomi z przedszkola lub wymyślone postaci. To wszystko przyda mu się, gdy dziecko rozpocznie naukę w przedszkolu (sprawdź: co naprawdę musi umieć przyszły przedszkolak).

Rady dla rodziców: 

  • Ogranicz oglądanie telewizji przez dziecko i powstrzymaj się od włączania telewizora w obecności malucha. Trzylatek doskonale zauważa, co migocze na szklanym ekranie. Niezrozumiałe obrazy pełne przemocy (których pełno w wiadomościach telewizyjnych) mogą generować lęki i fobie (poznaj prawdy i mity o oglądaniu telewizji przez dziecko).
  • Jeśli trzylatek przejawia zainteresowanie wczesną edukacją, możesz podczas zabawy pokazywać mu cyferki (od 1 do 9) i pierwsze, mało skomplikowane wzory graficzne (ślimaczki, słoneczka itd.). 

Pamięć dziecka w tym wieku sprzyja nauce, maluch może rozpocząć swoją przygodę z literkami. Warto jednak wiedzieć, jak uczyć dziecko czytania.

Obejrzyj film: Gry dla przedszkolaków

Co cię może niepokoić?

  • Nie przyjmuje pomocy. Głośno protestuje, gdy ktoś ośmieli się go karmić. I bardzo dobrze. Rozwój fizyczny dziecka wymaga cierpliwości rodziców, dlatego warto czasami zacisnąć zęby i pozwolić maluszkowi na setną, z góry skazaną na porażkę, próbę samodzielnego zawiązania sznurówek.
  • Jest nieśmiałe. Niektóre trzylatki w grupie rówieśniczej mogą być jeszcze nieśmiałe i zamiast aktywnie uczestniczyć w zabawie, jedynie uważnie obserwują, co robią inne dzieci. Wykorzystuj różne okazje, by pokonać nieśmiałość dziecka, do niczego go jednak nie zmuszaj.
  • Śmieje się z mamy. Od pewnego czasu dziecko może żartować z pomyłek i błędów rodziców – także tych nie zamierzonych. Z łatwością zauważa wszystkie lapsusy językowe mamy i taty i wybucha śmiechem, słysząc ich przejęzyczenia i zabawne słowa. To naturalny etap rozwoju poczucia humoru. Śmiej się razem z dzieckiem, twój autorytet na tym nie ucierpi.

Co cię może zainteresować?

Sposoby na wieczorne usypianie 
Przestańcie się kłócić 
6 metod wychowawczych, które nie działają 
Jak nauczyć dziecko przegrywać 
ADHD czy złe zachowanie
Jak rozwijać pasje dziecka 
42 rady na dziecięce kryzysy
Rady na poranne humory 
6 irytujących zachowań dziecka
Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko

Redakcja poleca

REKLAMA