Jak rośnie superdziecko

W ciąży nie palisz, unikasz alkoholu, dbasz o dietę... Powiemy ci, co jeszcze możesz zrobić dla dziecka, które w tobie rośnie.
Często słuchasz Mozarta, bo chcesz, by dziecko było tak mądre jak Einstein. Jesz szpinak i codziennie łykasz witaminy, by było okazem zdrowia.

To rzeczywiście wpływa na jego rozwój. Ale możesz zadbać o nie jeszcze lepiej! Będzie szczęśliwsze i – jak twierdzą niektórzy – bardziej inteligentne.

Jak uśmiech wpływa na rozwój dziecka w ciąży?

To poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Kiedy się śmiejesz, twoje maleństwo traktuje to jako dobrą zabawę i... również się uśmiecha. A emocje, jakich doświadcza w życiu płodowym, mają wpływ na kształtowanie się jego osobowości.

Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Dlaczego ćwiczenia wpływają na rozwój dziecka w ciąży?

Po około dwudziestu minutach gimnastyki twój organizm zaczyna produkować endorfiny – hormony szczęścia (zobacz, jakie hormony produkuje twój organizm w ciąży). Poza tym twoja krew krąży wtedy znacznie szybciej, więc maluch dostaje dodatkową porcję składników odżywczych i tlenu. Dzięki temu poprawia się jego metabolizm i mózg lepiej funkcjonuje. To właśnie dlatego ćwicząc regularnie podczas ciąży, masz szansę pozytywnie wpłynąć na tempo, w jakim malec będzie kiedyś uczył się mówić. Nie dość, że może szybciej opanować tę umiejętność, to jako przedszkolak będzie bardziej dojrzały od rówieśników.

Obejrzyj film: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży

Jak głaskanie brzucha wpływa na rozwój dziecka w ciąży?

Dziecko to uwielbia – pod wpływem dotyku budzi się, staje się ruchliwe lub przeciwnie – uspokaja się. Masowane, dotykane z czułością przed i po urodzeniu lepiej się rozwija i fizycznie, i psychicznie (czytaj też: jak dotyk wpływa na noworodka).

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę