Rekordowa liczba zakażeń może przyspieszyć wprowadzenie nowych obostrzeń
fot. AdobeStock

Rzecznik MZ: Rekordowa liczba zakażeń może przyspieszyć wprowadzenie nowych obostrzeń

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, zapowiedział, że na skutek rosnącej liczby ognisk koronawirusa planowane kolejne obostrzenia mogą być wprowadzone jeszcze przed 15 października. Ostrzegł też, że coraz więcej powiatów trafia do strefy żółtej i czerwonej.
Milena Oszczepalińska
Rekordowa liczba zakażeń może przyspieszyć wprowadzenie nowych obostrzeń
fot. AdobeStock
Wojciech Andrusiewicz przyznał, że obecnie nie ma w Polsce dużych ognisk koronawirusa. Przypadki zakażeń, które są odnotowywane, są rozproszone po całym kraju. Jednak stale rosnąca liczba zakażeń może zmusić rząd do podjęcia decyzji o przyspieszeniu wprowadzenia nowych obostrzeń. Wcześniej planowano, że będą obowiązywać od 15 października.

Trzeba pamiętać o dystansie, dezynfekcji i maseczek

Rzecznik MZ podkreślił, że przestrzeganie zasad DDM (dystansu, dezynfekcji i maseczek) w przestrzeni publicznej jest bardzo uważne z uwagi na to, że zakażenia koronawirusem są rozproszone i łatwo jest zarazić się od drugiej osoby np. w komunikacji miejskiej czy na ulicy.

Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że od 15 października mają obowiązywać nowe obostrzenia, takie jak zasłanianie ust w przestrzeni publicznej w strefie żółtej i czerwonej, zmniejszenie dozwolonej liczby osób na zgromadzeniach do 100 w strefie zielonej, 75 w żółtej i 50 w czerwonej oraz skrócenie czasu pracy lokali gastronomicznych do godz. 22 w strefie czerwonej. Ostrzegł jednocześnie, że „jeśli w najbliższych dniach utrzymają się duże wzrosty, nie wykluczamy, że ograniczenia zostaną wprowadzone wcześniej”.

Coraz więcej powiatów w strefie żółtej i czerwonej

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował też o tym, że coraz więcej dużych miast jest już na granicy wejścia do żółtej lub czerwonej strefy. „Warszawa ma wydane ostrzeżenie, podobnie Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra. Widzimy też, np. w Krakowie, wzrost liczby zakażonych. Możliwe, że te miasta niebawem też zostaną objęte strefą z dodatkowymi obostrzeniami” – powiedział. Z kolei od soboty, 3 października, aż 34 powiaty znajdują się w strefie żółtej, a 17 w strefie czerwonej.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy