GRY
 
 

Spirala to antykoncepcja dla mamy

Dzięki wkładce domacicznej, zwanej potocznie spiralą, można zapomnieć o antykoncepcji na parę lat. Właśnie dlatego chętnie sięgają po nią kobiety, które już mają dzieci.

Spirale domaciczne zaklada się raz na kilka lat.
fot. Fotolia
Spirala, czyli poprawnie wkładka domaciczna, przypomina kotwicę lub dużą literę T (nazwa spirala, bo może być owinięta miedzianym drucikiem).

Spirala – zanim założysz

Przed zastosowaniem wkładki domacicznej konieczne są badania ginekologiczne. Trzeba bowiem wykluczyć: Gdy wszystko jest w porządku, trzeba umówić się na ponowną wizytę u ginekologa w trzecim–czwartym dniu miesiączki (sprawdź, od którego dnia liczyć cykl miesiączkowy). To najlepszy termin, bo łatwo wtedy włożyć spiralkę przez kanał szyjki do macicy.

Redakcja poleca: Czy podczas okresu mogę zajść w ciążę? Film
Czy miesiączka chroni przed zajściem w ciążę? Jak szybko po miesiączce można zajść w ciążę? Sprawdź!

Jakie są rodzaje spirali

 • spirala z miedzią, czyli tradycyjna. Może dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej, ale nie pozwoli się jej zagnieździć w macicy. Ponieważ może nasilać krwawienia i bóle menstruacyjne, nie powinny się na nią decydować kobiety, które mają trudne miesiączki.
   
 • spirala z hormonami – nie dopuszcza do zapłodnienia, bo uwalniające się z niej hormony powstrzymują jajeczkowanie. Poza tym hamują wzrost wyściełającej macicę błony. W efekcie okres jest skąpy i nie tak bolesny.
   

Jak działa spirala domaciczna

Spirala zapobiega poczęciu na kilka sposobów:
 • powoduje zagęszczenie śluzu wytwarzanego przez szyjkę macicy, a co za tym idzie, utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej
 • ramiona spiralki zasłaniają plemnikom wejścia do jajowodów
 • obecność wkładki w macicy sprawia, że organizm stara się pozbyć ciał obcych – niszczy więc wirusy, baterie, a także plemniki.
Po włożeniu spirali przez kanał szyjki do macicy lekarz przytnie na odpowiednią długość wystające z wkładki domacicznej nitki. Będziesz mogła potem palcami wyczuć je w pochwie – po to, by móc sprawdzać (najlepiej po każdym okresie), czy wkładka domaciczna jest na swoim miejscu. Jeśli nie – trzeba czym prędzej iść do lekarza, a w międzyczasie stosować inne metody antykoncepcji.

Po założeniu spirali u około 10–15 proc. kobiet, które stosują wkładkę domaciczną z hormonami, może zniknąć miesiączka. Ale miesiączki wracają samoistnie po wyjęciu wkładki domacicznej.

UWAGA! Jeśli mimo spirali, zajdziesz w ciążę, wkładka nie uszkodzi płodu. W takiej sytuacji może dojść do poronienia albo wrośnięcia wkładki w łożysko lub błony płodowe (zostanie z nimi wydalona podczas porodu). Wkładka na pewno jednak nie wrośnie w embrion!

Spirala a dolegliwości

Przez pierwsze dwa–trzy miesiące mogą występować:
 • obfitsze miesiączki
 • plamienia
 • bóle podbrzusza i krzyża
Ale spokojnie, objawy te z czasem mijają.

Jak często trzeba wymieniać wkładkę domaciczną?

Spiralę, zależnie od jej rodzaju, wymienia się raz na dwa do pięciu lat.


Sprawdź, czy wkładka domaciczna ma wpływ na płodność i kiedy zajdziesz w ciążę po wyjęciu spirali.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci