Spirale domaciczne zaklada się raz na kilka lat.
fot. Fotolia

Wkładka domaciczna: rodzaje, działanie, cena

Dzięki wkładce domacicznej, zwanej potocznie spiralą, można zapomnieć o antykoncepcji na parę lat. Właśnie dlatego chętnie sięgają po nią kobiety, które już mają dzieci.
Spirale domaciczne zaklada się raz na kilka lat.
fot. Fotolia
Wkładka domaciczna, potocznie zwana spiralą, wyglądem przypomina kotwicę lub dużą literę T (nazwa spirala, bo może być owinięta drucikiem). Najczęściej wykonana jest z plastiku z dodatkiem metalu – srebra lub miedzi. Niektóre wkładni domaciczne uwalniają hormony zapobiegające ciąży.

Wkładka domaciczna:

Rodzaje wkładek domacicznych i ich działanie

Zwykła wkładka nie zawiera hormonów. Spirale uwalniające hormony mają podwójne działanie. Spirala zapobiega poczęciu na kilka sposobów:
  • powoduje zagęszczenie śluzu wytwarzanego przez szyjkę macicy, a co za tym idzie, utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej
  • ramiona spiralki zasłaniają plemnikom wejścia do jajowodów
  • obecność wkładki w macicy sprawia, że organizm stara się pozbyć ciał obcych – niszczy więc wirusy, baterie, a także plemniki.

Wkładka domaciczna z miedzią, czyli tradycyjna. Może dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej, ale nie pozwoli się jej zagnieździć w macicy. Ponieważ może nasilać krwawienia i bóle menstruacyjne, nie powinny się na nią decydować kobiety, które mają obfite miesiączki.

Spirala z hormonami – nie dopuszcza do zapłodnienia, bo uwalniające się z niej hormony powstrzymują jajeczkowanie. Poza tym hamują wzrost wyściełającej macicę błony. W efekcie okres jest skąpy i nie tak bolesny.
UWAGA! Jeśli mimo spirali, zajdziesz w ciążę, wkładka nie uszkodzi płodu. W takiej sytuacji może dojść do poronienia albo wrośnięcia wkładki w łożysko lub błony płodowe (zostanie z nimi wydalona podczas porodu). Wkładka na pewno jednak nie wrośnie w embrion!
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Wkładka domaciczna – zakładanie

Przed zastosowaniem wkładki domacicznej konieczne są badania ginekologiczne. Trzeba bowiem wykluczyć:
W tym celu wykonuje się rutynowe badanie ginekologiczne, cytologię oraz USG narządu rodnego.

Gdy wszystko jest w porządku, trzeba umówić się na ponowną wizytę u ginekologa w trzecim–czwartym dniu miesiączki. To najlepszy termin, bo łatwo wtedy włożyć spiralkę przez kanał szyjki do macicy.

Po włożeniu spirali przez kanał szyjki do macicy lekarz przytnie na odpowiednią długość wystające z wkładki domacicznej nitki. Będziesz mogła potem palcami wyczuć je w pochwie – po to, by móc sprawdzać, czy wkładka domaciczna jest na swoim miejscu. Jeśli nie – trzeba czym prędzej iść do lekarza, a w międzyczasie stosować inne metody antykoncepcji.

Skutki uboczne założenia wkładki domacicznej

Po założeniu spirali u około 10–15 proc. kobiet, które stosują wkładkę domaciczną z hormonami, może zniknąć miesiączka. Ale miesiączki wracają samoistnie po wyjęciu wkładki domacicznej.

Przez pierwsze dwa–trzy miesiące po założeniu spirali mogą występować:
  • obfitsze miesiączki
  • plamienia
  • bóle podbrzusza i krzyża
     
Ale spokojnie, objawy te z czasem mijają. Jeśli nie miną, zgłoś się do swojego ginekologa na konsultację.

Ceny wkładek domacicznych

Zwykła z miedzią, np. Nova T kosztuje ok. 500 zł. Cena wkładki uwalniającej hormony jest wyższa i wynosi ok. 1000 zł. Choć koszt wydaje się wysoki, to podzielona przez liczbę miesięcy, jaką można z niej korzystać (do 5 lat), okazuje się być niższa od antykoncepcji hormonalnej.

Warto wiedzieć, że wkładkę można bezpłatnie założyć na NFZ. Koszt samej wkładki ponosi pacjentka, ale w ramach NFZ jej założenie jest bezpłatne, choć część lekarzy wzbrania się przed jej zakładaniem. Jednak obiekcje te wynikają ze światopoglądu niektórych lekarzy, gdyż stosowanie wkładki jest sprzeczne z zasadami Kościoła.

Więcej a o antykoncepcji:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy