zrelaksowana mama
fot. Adobe Stock

Spokojny umysł w macierzyństwie – co robić, by zredukować stres?

Bycie mamą to wiele radości, ale i wiele stresu w codziennych sytuacjach. Co zrobić, by mniej się denerwować, spokojniej żyć i mieć więcej cierpliwości dla malucha? Kluczem do sukcesu jest spokojny umysł, który można osiągnąć dzięki praktyce Mindfulness.
zrelaksowana mama
fot. Adobe Stock
Jesteśmy tylko ludźmi i każdego dnia borykamy się z różnymi emocjami. Mamy także bywają rozdrażnione, przemęczone i rozkojarzone, choć utrwalił się wzorzec, że powinny być zawsze radosne, czułe i pełne empatii.

Tylko spokój Cię uratuje

Jak zachować zimną krew, nie denerwować się i nie podnosić głosu, gdy sytuacja wymyka się z rąk, dziecko nie chce nas słuchać? W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, że podniesiony głos i podenerwowanie działa bardzo negatywnie na dziecko. Nasz stres może wywołać u dziecka nie tylko rozdrażnienie, ale nawet strach przed nami. Jak więc nie działać impulsywnie, gdy coś nas wyprowadzi z równowagi?

zezłoszczona mama

Wyjdź ze schematów

Wiele rzeczy robimy automatycznie. Dotyczy to również reakcji na sytuacje, które nas spotykają. Coś nas zirytuje, dlatego się denerwujemy. Nie podejmujemy jednak refleksji, dlaczego coś takiego miało miejsce i dlaczego nas to wyprowadziło z równowagi. Akcja, reakcja.

W takim momencie należałoby zatrzymać się i zastanowić się nad tym, co się wydarzyło. Jeśli nauczymy się robić taką pauzę w naszym umyśle, uda nam się wyjść ze schematów i w nawet bardzo stresującej sytuacji zachować inaczej, nie podnosić głosu na dziecko, nie reagować impulsywnie.

O co chodzi w Mindfulness?

Kluczem do redukcji stresu jest spokojny umysł i bycie świadomym swoich uczuć i emocji, ale także tego, co czuje dziecko. Narzędziem do tego jest Mindfulness. O co w tym chodzi? Aby by być tu i teraz, nie tylko ciałem, ale przede wszystkim umysłem. Zazwyczaj wybiegamy myślami w przyszłość lub rozpamiętujemy przeszłość, działamy automatycznie. Rozwijanie uważności sprawi, że będziemy, bardziej świadomi tego, co się dzieje. Pozwoli nam to reagować na wydarzenia z o wiele bardziej spokojnym umysłem. Praktykować możemy na 2 sposoby poprzez medytację i rozwijanie uważności w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Ćwiczenie – jedna mała rzecz: rób ją uważnie

Wybierz jedną czynność wykonywaną codziennie – mycie zębów, wyprowadzanie psa lub prysznic – i nie rób w tym czasie nic innego. Skup się na doznaniach, na dotyku szczoteczki, obserwowaniu psa czy przyjemności, jaką daje ciepła woda pod prysznicem. To nie tylko zrelaksuje umysł, który stale narażony jest na dużą ilość bodźców, ale przestawi umysł na nieco inne działanie – bardziej spokojne i świadome.

rodzinny spacer

Kurs pomoże Ci uspokoić umysł

Praktyka Mindfulness może być wyzwaniem na początku. By poznać wskazówki dotyczące medytacji i wykonywanych ćwiczeń, warto udać się na kurs. Oddycham.pl prowadzi warsztaty w Krakowie oraz online. W trakcie 8-tygodniowego kursu można zdobyć narzędzia do pracy z umysłem i rozwijania uważności.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.oddycham.pl

mindfulness


Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak być idealną mamą
Psycholog Adriana Klos radzi jak być mamą idealną, nie tracąc przy tym możliwości spełniania swoich marzeń.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy