Pregnant listening to music
fot. fotolia.com

Spotify ujawnia idealną playlistę do porodu

Ta playlista to zestaw muzyczny zaprojektowany specjalnie do porodu... pod kątem naukowym. W jego tworzeniu wziął udział słynny nowojorski ginekolog dr Jacques Moritz. Na liście znalazły się utwory m.in. Johna Lennona, Pearl Jam, J. S. Bacha.
Adela Prochyra
Pregnant listening to music
fot. fotolia.com
Jak wynika z danych Spotify, w serwisie znajduje się ponad 90 tysięcy playlist związanych właśnie z rodzeniem! Znany nowojorski ginekolog, dr Jacques Moritz, ujawnił, że aż 70% jego pacjentów spodziewających się dziecka przygotowuje playlisty specjalnie na poród. 

Spotify nawiązało współpracę z dr Moritzem, by stworzyć idealny zestaw muzyczny dla rodzących kobiet. Ten zestaw jest nie tylko zaprojektowany naukowo, ale także sprawdzony na sali porodowej. Playlista rozwija się podobnie, jak poród. Na początku zestawu są utwory łagodne, spokojne. Na czas parcia wybrano muzykę rytmiczną. Zestaw kończy się suitą Jana Sebastiana Bacha, idealną na pierwsze spotkanie mamy i nowo narodzonego dziecka- "Unaccompanied Cello Suite #1" w aranżacji wiolonczelisty Yo-Yo Ma.

Dr Moritz tłumaczy: "to naprawdę ma sens, żeby kobieta podczas porodu słuchała muzyki, która ją uspokoi i doda sił. Szpitalne sale porodowe potrafią być bardzo głośne, rozpraszające. Dobra playlista pomoże mamie lepiej znieść ból i strach i sprawi,  że poród stanie się dla niej pozytywnym doświadczeniem". Jeżeli nie podoba ci się playlista dra Moritza, stwórz własną. Oto kilka wskazówek: 
  • Muzyka znana i poprawiająca samopoczucie – nie eksperymentuj na sali porodowej. Wybierz utwory, które znasz i lubisz.
  •  Muzyka instrumentalna lepsza niż muzyka z tekstem – ludzki mózg przetwarza ją intuicyjnie. Tekst potrafi rozpraszać. Jeżeli koniecznie chcesz słuchać muzyki z tekstem, wybierz utwory w języku, którego nie znasz. 
  • Czas trwania playlisty– czas porodu może być bardzo różny. Lepiej przygotuj dłuższą playlistę. Dr Moritz poleca min. 5-godzinną, a dla kobiet rodzących pierwsze dziecko nawet 10-godzinną. 
  • Piękna muzyka – moment rodzenia się dziecka jest bardzo emocjonalny. Niech mama i noworodek mają z niego jak najpiękniejsze wspomnienia!
Czytaj też:
Redakcja poleca: Aktywność fizyczna w ciąży sprawia, że będziesz miała łatwiejszy poród. Zobacz porady ginekologa
Czy w ciąży powinnaś leżeć na kanapie i spełniać swoje żywieniowe zachcianki, czy jednak być aktywną fizycznie? Zobacz, co radzi ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy