GRY
 
 

Jak dobrać stanik do karmienia

Ładne, jędrne piersi po ciąży zawdzięczamy genom i odpowiednio dobranym biustonoszom. Przeczytaj, jak przygotować się do zakupu na ten wyjątkowy czas karmienia.

kobieta, biustonosz, piersi
Kobiety noszą biustonosze od ponad stu lat. Mimo tak długiej historii nadal większość z nich nie zna prawdziwego rozmiaru swego biustu i nie potrafi dobrać stanika. A to niedobrze, bo tylko prawidłowo dobrany biustonosz będzie wygodny i zdrowy dla piersi, zwłaszcza podczas karmienia. Jak go dobrać?

KROK 1 - Wybierz dobry moment

Dobry jest okres między ósmym a dziewiątym miesiącem ciąży. Pod wpływem hormonów obwód pod piersiami zwiększa się i w tym momencie jest już ustabilizowany, ale miseczkę wybierz ciut większą, bo piersi jeszcze urosną. Możesz także wybrać odpowiedni stanik już po narodzinach maleństwa.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

KROK 2 - Zmierz się dokładnie

Zacznij od obwodu pod biustem. Zmierz go centymetrem krawieckim – na wydechu. Pamiętaj, by linia centymetra była dokładnie w poziomie. Swój wynik pomniejsz o pięć i zaokrąglij w dół do najbliższej „piątki”, czyli jeśli wyszło 78, to twój rozmiar wynosi 70 . Teraz zmierz obwód biustu w jego najszerszym miejscu (np. na wysokości sutków). Możesz to zrobić w miękkim biustonoszu. Różnica między zaokrąglonym do „piątki” obwodem pod biustem a obwodem piersi będzie decydowała o rozmiarze miseczek.

KROK 3 - Sprawdź swój rozmiar

Szukaj go w tabeli danego producenta. Poproś w sklepie, by ekspedientka pokazała ci tabelę lub podpowiedziała, który rozmiar będzie odpowiedni do twoich wymiarów.

KROK 4 - Przymierz biustonosz

Każdy producent bielizny ma inne materiały i mogą one różnić się nie tylko fakturą ale i rozciągliwością. U kobiet, które mają dużą różnicę między obwodem pod biustem i w biuście, taki rozciągliwy materiał nie utrzyma prawidłowo dużych piersi. Poza tym każda kobieta ma nieco inny kształt i rozstaw biustu. A w okresie karmienia piersią jest on szczególnie wrażliwy, dlatego ważne jest, byś nosiła wygodny stanik. Zapnij go na najluźniejszą haftkę (gdy się nieco rozciągnie będziesz miała jeszcze kilka w zapasie) i pochyl się, by prawidłowo ułożyć piersi w miseczkach (nagarnij je w kierunku od pachy). Poruszaj rękami i sprawdź, czy podstawa stanika (czyli obwód pod biustem) nadal jest na swoim miejscu, czyli nie podjeżdża ku górze i nie wsuwa się na piersi. Pas powinien być na tyle ciasny, by dało się wsunąć pod niego maksymalnie dwa palce. Jeśli stanik ma fiszbiny, sprawdź, czy ich zewnętrzne końcówki sięgają aż do pachy i nie uciskają kanalików mlecznych. Na koniec załóż bluzkę i zobacz, czy biust dobrze wygląda.

KROK 5 - Obejrzyj szwy i klamerki

Zwróć uwagę czy na wysokości sutka nie przechodzi żaden szew i czy nic nie obciera. W wielu modelach są kieszonki na wkładki laktacyjne (ale to nie jest regułą). Sprawdź, czy klamerki przy obu miseczkach łatwo można odpiąć jedną ręką, bo przecież przy karmieniu drugą będziesz podtrzymywać swojego dzidziusia.

Jaki powinien być idealny stanik do karmienia piersią?

Podczas zakupów wybierz dwa modele staników, żebyś miała je na zmianę. Pamiętaj, że dobry biustonosz:
  1. Nie może uwierać. Włóż stanik i podnieś ręce do góry, pomachaj nimi, wyciągnij przed siebie. Biustonosz nie powinien krępować twoich ruchów.
  2. Fiszbiny nie powinny drapać. Zwróć uwagę na to, jak są obszyte, czy końcówki fiszbin nie przedziurawią materiału i nie zaczną kłuć.
  3. Wykończenia nie mogą podrażniać skóry. Przesuń palec wzdłuż szwów i ozdób stanika, zwłaszcza wewnątrz miseczki. Sprawdź, czy są gładkie.

Polecamy: Akcesoria, które mogą ci się przydać podczas karmienia piersią

Ocena (7 ocen)

4.9
Doładuj
Przeładuj