Święto Zmarłych z dzieckiem
Pierwszego listopada warto pójść na cmentarz z dziećmi. To okazja, by dowiedziały się czegoś ważnego.
Dzień Wszystkich Świętych, Zaduszki – w te wyjątkowe dni, zgodnie z polską tradycją, odwiedzamy miejsca, gdzie spoczywają najbliżsi. Pielęgnując rytuały związane z pamięcią o bliskich, którzy odeszli, sprawisz, że dziecko będzie mieć potrzebę postępowania zgodnie z tym, do czego sama jesteś przywiązana, i przyjmie to jako własne.
Idąc z dzieckiem na groby, warto przywołać wspomnienia, opowiedzieć, kim była i co lubiła bliska osoba, której grób odwiedzamy. Pozwólmy dziecku wybrać kwiaty czy wianek, ułożyć na grobie krzyżyk z kasztanów – poczuje się wtedy ważny i te listopadowe święta staną się mu bliskie. A w domu warto przeczytać dziecku jakiś wiersz o Zaduszkach, np. ten Heleny Bechlerowej:
Ekspert odpowiada: Magdalena Gąssowska, psycholog, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP
Redakcja poleca: 3 eleganckie prezenty gwiazdkowe. Zachwycą każdą mamę!
Czy iść na cmentarz z dzieckiem?
Warto iść na cmentarz całą rodziną i nie bać się, że odwiedzanie grobów może być dla dziecka smutne. Na maluchu z pewnością zrobi wrażenie widok cmentarza, na którym migoczą światełka, a groby obsypane są chryzantemami – ale wywoła raczej pozytywne uczucia, zwłaszcza że dzieci przeżywają wszystko, co się dzieje na cmentarzu, razem z mamą i tatą.Idąc z dzieckiem na groby, warto przywołać wspomnienia, opowiedzieć, kim była i co lubiła bliska osoba, której grób odwiedzamy. Pozwólmy dziecku wybrać kwiaty czy wianek, ułożyć na grobie krzyżyk z kasztanów – poczuje się wtedy ważny i te listopadowe święta staną się mu bliskie. A w domu warto przeczytać dziecku jakiś wiersz o Zaduszkach, np. ten Heleny Bechlerowej:
Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma.
Wspominają drogie imiona,
zasłaniają lampki przed wiatrem,
dla tych bliskich wieńce zielone
i bukiety jesienne pełne kwiatów.
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma.
Wspominają drogie imiona,
zasłaniają lampki przed wiatrem,
dla tych bliskich wieńce zielone
i bukiety jesienne pełne kwiatów.
Ekspert odpowiada: Magdalena Gąssowska, psycholog, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP
Czy wyjaśniać dziecku, co to znaczy, że ktoś umarł? A może unikać tego tematu, by go nie smucić?
– Mówiąc o takich sprawach, najlepiej podążać za zadawanymi przez dziecko pytaniami, biorąc pod uwagę dziecięcą wrażliwość i wyobraźnię. Trzy-, czterolatki nie są w stanie pojąć zjawiska śmierci, nie umieją zrozumieć i zaakceptować jej nieodwracalności. Później przychodzi czas na pytania, np. czy mama umrze, czy ja kiedyś umrę, i konieczność pogodzenia się z tym. Ale nawet małym dzieciom trzeba wyjaśnić, że śmierć jest częścią życia. Najpierw rodzimy się, żyjemy, a potem umieramy i wtedy nasze ciało leży w grobie. Gdy jesteśmy wierzący, dodajmy, że po śmierci dusza przechodzi do innego, szczęśliwego świata, który istnieje zawsze. Jeśli nie wierzymy w Boga, można powiedzieć, że jesteśmy w pamięci i sercach bliskich. Śmierć i pamięć o zmarłych nie powinny być tematem tabu.Jak zaplanować Święto Zmarłych z dzieckiem?
– Ustal wcześniej, które groby odwiedzicie. Wędrówka po cmentarzu nie powinna być dla dziecka zbyt męcząca, bo wtedy dzień Wszystkich Świętych będzie kojarzył się maluchowi z czymś mało przyjemnym.- Wyjaśnij, dlaczego odwiedza się groby. Możesz powiedzieć, że chodzi o pamięć o tych, którzy odeszli, i okazywanie im naszej miłości.
- Pozwól, by dziecko brało udział w porządkowaniu i ozdabianiu grobów. Poczuje się ważnym uczestnikiem tego święta.
- Zachęć, by postawił świeczkę na opuszczonym grobie. Powiedz, że warto dbać o to, by na każdej mogile zabłysło światełko.
- Zaproponuj, by po powrocie do domu dziecko narysowało to, co widziało na cmentarzu. Oczywiście, jeśli nie jest zbyt zmęczone. Rysowanie to dobry sposób na odreagowanie emocjonujących przeżyć.
Wybór prezentu gwiazdkowego dla maluszka to nie lada wyzwanie. Zestawy kreatywne, zabawki edukacyjne… a gdyby tak postawić na elegancję i wygodę, czyli na rozwiązania, które posłużą rodzicom i dziecku przez kilka lat. Co więcej – zachwycą każdego!