syrop przeciwkaszlowy
fot. Adobe Stock

Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci: czy można podawać na noc? [RANKING syropów na kaszel suchy]

Syrop przeciwkaszlowy podaje się dzieciom tylko wtedy, gdy kaszel rzeczywiście trzeba hamować: nie powoduje odkrztuszania wydzieliny, a do tego nie pozwala spać. Syrop przeciwkaszlowy zadziała więc na kaszel suchy, ale nie jest wskazany na kaszel mokry (którego hamować nie wolno).
Katarzyna Pinkosz
syrop przeciwkaszlowy
fot. Adobe Stock
Syrop przeciwkaszlowy trzeba podawać dziecku z rozwagą. Małe dzieci i niemowlęta nie powinny w ogóle przyjmować syropów przeciwkaszlowych bez wyraźnego zalecenia lekarza! Nie zawsze kaszel należy hamować, czasem syrop przeciwkaszlowy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wiele zależy od rodzaju kaszlu: inny syrop zadziała na kaszel mokry, a inny na kaszel suchy. Niektóre syropy przeciwkaszlowe można podawać na noc, ale absolutnie nie zaleca się ich niemowlętom. Podanie syropu na kaszel rocznemu dziecku koniecznie skonsultuj z lekarzem. Polecamy dobre syropy przeciwkaszlowe dla dzieci, także bez recepty.

Kiedy stosować syrop przeciwkaszlowy dla dzieci?

Syrop hamujący kaszel jest potrzebny, gdy dziecko męczy suchy, uciążliwy i nieproduktywny kaszel. Syrop przeciwkaszlowy zwykle podaje się na noc, aby ułatwić zasypianie i umożliwić spokojny sen. Czasem lekarz może zdecydować o zastosowaniu syropu w ciągu dnia, aby wyciszyć męczący kaszel.

Syrop przeciwkaszlowy można stosować:

  • przy kaszlu suchym, nieproduktywnym, gdy infekcja rozwija się,
  • pod koniec i po infekcji, gdy dziecko kaszle na sucho, bo podrażniona śluzówka dróg oddechowych jest bardzo wrażliwa na wszystkie szkodliwe czynniki, np. smog.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Syropu przeciwkaszlowego nie można stosować, gdy dziecko:

  • ma kaszel mokry,
  • ma zapalenie oskrzeli, płuc.
Uwaga, jeśli nie wiesz, jaki kaszel ma dziecko i jaki syrop zastosować, poradź się lekarza. Nigdy nie podawaj syropu przeciwkaszlowego na własną rękę, zwłaszcza niemowlętom i dzieciom poniżej 2 lat.

Syrop przeciwkaszlowy na kaszel suchy

Kaszel suchy jest też nazywany nieproduktywnym. Dziecko kaszle, ale nie odkrztusza żadnej wydzieliny. Jest męczący, a nie pomaga w pokonaniu infekcji. Taki kaszel trzeba hamować, podając syrop przeciwkaszlowy.

Syrop przeciwkaszlowy na kaszel mokry: tylko po konsultacji z lekarzem

Kaszel wilgotny (mokry) to taki, gdy dziecko odkrztusza wydzielinę, która spływa z nosa i zatok. Gdyby dziecko jej nie odkasływało, wydzielina zalegałaby w dolnych drogach oddechowych i była pożywką dla bakterii. Dlatego taki kaszel jest bardzo korzystny. Nie można go hamować, podając syrop przeciwkaszlowy. Można to zrobić tylko na wyraźne zalecenie lekarza: gdy kaszel jest bardzo silny wieczorem i nie pozwala dziecku zasnąć lub gdy dziecko budzi się w nocy z powodu silnego kaszlu. Jednak w takim przypadku najlepiej najpierw pomóc mu odkrztusić zalegającą wydzielinę, a dopiero potem podać syrop przeciwkaszlowy.

Syrop przeciwkaszlowy bez recepty

Jeśli kaszel suchy u dziecka nie jest silny, można go łagodzić ziołowymi syropami przeciwkaszlowymi. To syropy, które kupisz bez recepty i które zawierają takie zioła, jak:
  • babka lancetowata: wyciąg z liści babki lancetowatej działa przeciwzapalnie, zmniejsza przekrwienie śluzówek,
  • cebula: ma właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne, działa też wspomagająco na odporność,
  • podbiał: powleka śluzówkę jamy ustnej i gardła, zmniejsza jej podrażnienie i łagodzi kaszel,
  • prawoślaz: łagodzi kaszel oraz osłania śluzówkę jamy ustnej i gardła,
  • tymol: ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.

Warto też wypróbować przepis na domowy syrop z cebuli bezpieczny i dla dzieci, i dla kobiet w ciąży. Syrop z cebuli podziała łagodząco na kaszel, zmniejszy ból gardła i pomoże na przeziębienie.
 
 

Syrop przeciwkaszlowy dla niemowląt i rocznego dziecka?

Leki przeciwkaszlowe nie zawsze nadają się dla niemowląt i rocznych dzieci. Syrop przeciwkaszlowy silnie hamuje odruch kaszlu. To lek, który działa na ośrodek kaszlu zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym. Zawiera kodeinę, dekstrometorfan i butamirat. Można go podawać tylko przez krótki czas, najlepiej na zlecenie lekarza. Dzieci poniżej 1. roku życia mogą przyjmować syropy przeciwkaszlowe wyłącznie na zlecenie lekarza.
Uwaga: niektóre syropy przeciwkaszlowe, które są powszechnie uznawane za ziołowe, również mogą zawierać kodeinę, dlatego przed podaniem leku dziecku trzeba przeczytać dokładnie ulotkę.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy