Syrop na kaszel wycofany ze sprzedaży
fot. Fotolia

Syrop przeciwkaszlowy: który najlepszy? Kiedy trzeba go stosować, a kiedy nie wolno?

Nie przy każdym kaszlu podaje się syrop przeciwkaszlowy. Jest on konieczny tylko w przypadku, gdy kaszel trzeba hamować, bo jest męczący i nie pozwala spać. Zwykle podaje się go wtedy, gdy kaszel nie powoduje odksztuszania wydzieliny.
Katarzyna Pinkosz
Syrop na kaszel wycofany ze sprzedaży
fot. Fotolia
Zanim podasz dziecku syrop przeciwkaszlowy, zastanów się, czy kaszel rzeczywiście trzeba hamować. Wiele zależy od rodzaju kaszlu.

Kaszel mokry i kaszel suchy

Kaszel wilgotny (mokry) to taki, gdy dziecko odkrztusza wydzielinę, która spływa z nosa i zatok. Gdyby dziecko jej nie odkasływało, wydzielina zalegałaby w dolnych drogach oddechowych i była pożywką dla bakterii. Dlatego taki kaszel jest bardzo korzystny. Nie można go hamować, podając syrop przeciwkaszlowy. Można to zrobić tylko na wyraźne zalecenie lekarza: gdy kaszel jest bardzo silny wieczorem i nie pozwala dziecku zasnąć lub gdy dziecko budzi się w nocy z powodu silnego kaszlu. Jednak w takim przypadku najlepiej najpierw pomóc mu odkrztusić zalegającą wydzielinę, a dopiero potem podać syrop przeciwkaszlowy.
Kaszel suchy jest też nazywany nieproduktywnym. Dziecko kaszle, ale nie odksztusza żadnej wydzieliny. Jest męczący, a nie pomaga w pokonaniu infekcji. Taki kaszel trzeba hamować, podając syrop przeciwkaszlowy.
Zobacz też: Jaki kaszel, taki syrop, czyli jaki syrop przy kaszlu mokrym, a jaki przy suchym
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Syrop przeciwkaszlowy: kiedy stosować, a kiedy nie

Syrop przeciwkaszlowy można stosować:
  • przy kaszlu suchym, nieproduktywnym, gdy infekcja rozwija się,
  • pod koniec i po infekcji, gdy dziecko kaszle na sucho, bo podrażniona śluzówka dróg oddechowych jest bardzo wrażliwa na wszystkie szkodliwe czynniki, np. smog.
Syropu przeciwkaszlowego nie można stosować, gdy:
  • dziecko kaszle na mokro, ma zapalenie oskrzeli, płuc.
W razie wątpliwości, jeśli nie wiesz, jaki dziecko ma kaszel i jaki syrop zastosować, poradź się lekarza.
Ziołowe syrop przeciwkaszlowe
Jeśli kaszel u dziecka nie jest silny, można go łagodzić ziołowymi syropami łagodzącymi kaszel, zawierającymi takie zioła, jak:
  • babka lancetowata - wyciąg z liści babki lancetowatej działa przeciwzapalnie, zmniejsza przekrwienie śluzówek,
  • cebula - ma właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne, działa też wspomagająco na odporność,
  • podbiał - powleka śluzówkę jamy ustnej i gardła, zmniejsza jej podrażnienie i łagodzi kaszel,
  • prawoślaz - łagodzi kaszel oraz osłania śluzówkę jamy ustnej i gardła,
  • tymol - ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.

Syropy przeciwkaszlowe hamujące odruch kaszlu

Leki przeciwkaszlowe silnie hamują odruch kaszlu. Można je podawać tylko przez krótki okres, najlepiej za zlecenie lekarza. Dzieciom poniżej 1. roku życia leki przeciwkaszlowe podawaj wyłącznie na zlecenie lekarza. Są to leki działające na ośrodek kaszlu zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym. Zawierają kodeinę, dekstrometorfan i butamirat.
Uwaga: niektóre syropy, które są powszechnie uznawane za ziołowe, również mogą zawierać kodeinę, dlatego przed podaniem leku dziecku trzeba przeczytać dokładnie ulotkę.
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy