GRY
 
 

Po tych objawach rozpoznasz ospę wietrzną

Ospa wietrzna nie ma opinii ciężkiej choroby, ale gdy zachoruje na nią jedno dziecko – zaraża się większość niezaszczepionych maluchów z jego otoczenia. Sprawdź, jak objawia się ta choroba.

Objawy ospy u dziecka
Objawy ospy wietrznej na początku trudno rozpoznać. Dopiero, kiedy pojawi się wysypka, możemy sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tą zakaźną chorobą. O tym, jak bardzo jest zaraźliwa, niech świadczy fakt, że zdarzały się przypadki przeniesienia wirusa ospy z mieszkania piętro wyżej przez uchylone okno. Stąd wzięła się nazwa choroby – ospa wietrzna, w skrócie zwana wiatrówką, bo może rozprzestrzeniać się nie tylko przez bezpośredni kontakt, ale także drogą powietrzną i to na odległość kilkudziesięciu metrów. Jeśli twoje dziecko nie miało kontaktu z chorym na ospę, ale pojawiła się u niego wysypka, można podejrzewać, że złapało wiatrówkę.

Jak objawia się ospa wietrzna?

Początek ospy wietrznej przypomina infekcję grypopodobną. Chorobie może towarzyszyć (ale nie musi) podwyższona temperatura. Rozpoznanie jest łatwiejsze, gdy na ciele dziecka zobaczysz charakterystyczną wysypkę. Zwykle obserwujemy ją w drugim dniu od pojawienia się gorączki. Oto wszystkie objawy, które mogą świadczyć o ospie.
  • wysoka gorączka (ok. 40 st. C)
  • złe samopoczucie
  • osłabienie
  • ból głowy
  • wysypka (plamki, grudki, pęcherzyki, strupki)
  • świąd
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Wysypka przy ospie wietrznej – jak wygląda?

Na ciele dziecka najpierw pojawiają się czerwone plamki. Potem w ich miejscu powstają grudki, które przechodzą w charakterystyczne wypełnione przezroczystym płynem pęcherzyki. Gdy pęcherzyki zaczynają przysychać, tworzą się strupki. Zmiany mocno swędzą. Mogą występować na całym ciele, ale głównie widać je na tułowiu i we włosach. Zdarzają się też w buzi i na narządach płciowych – w tych miejscach są szczególnie bolesne. 

Ospa wietrzna zdjęcie wysypki

Skąd biorą się blizny po ospie?

Ospa wietrzna może zostawić po sobie pamiątkę w postaci drobnych blizn. Jeśli blizny utworzą się na twarzy, mogą sprawiać spory kłopot, np. w wieku nastoletnim, gdy dziecko będzie przeczulone na swoim punkcie, albo później – gdy skóra na twarzy stanie się mniej jędrna i wszelkie defekty staną się bardziej widoczne. Blizny po ospie są jaśniejsze od reszty ciała, szczególnie widać je latem, gdy skóra się opali. Nie pojawiają się zawsze. Co je powoduje?
  • zdrapanie strupka – im więcej zdrapywania, tym większa blizna
  • odpadnięcie strupka – np. w czasie snu, gdy dziecko potrze buzią o poduszkę, albo podczas zakładania ubranka
  • dłuższe kąpiele – sprzyjają zbyt wczesnemu odpadaniu strupków. Podczas choroby lepiej zastąpić mycie w wannie prysznicem
  • bakteryjne zakażenie skóry – jest powikłaniem ospy wietrznej. Gdy nie ma strupka, bakterie mogą łatwiej wniknąć do otwartej ranki, infekując ją.

Jak pielęgnuje się dziecko z ospą?

Pęcherzyki, które pojawiają się na skórze, bardzo swędzą. Rodzice muszą pilnować, by dziecko ich nie drapało. Aby do tego nie dopuścić, niemowlętom zakłada się na rączki rękawiczki. U starszych dzieci ochrona przed zdrapywaniem jest trudniejsza. Obecnie nie zaleca się stosowania na pęcherzyki pudrów oraz maści – mogą zatamować dostęp powietrza (znacznie zwiększa to ryzyko ropni skórnych), a także spowodować przedwczesne odpadanie strupków (skutek smarowania) i zwiększyć ryzyko zakażenia. Za najlepszy środek odkażający uważa się 1-procentowy roztwór wodny gencjany, którym można smarować widoczne na skórze pęcherzyki.  

Zobacz też:
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!