ospa u dziecka
fot. AdobeStock

Ospa u dziecka: objawy, ile trwa, kiedy zaraża [jak wygląda ospa u dziecka]

Ospa u dziecka objawia się charakterystyczną wysypką. Ta choroba zakaźna bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Czasami pozostawia po sobie ślad w postaci trwałych blizn. Sprawdź, jak wygląda ospa u dziecka, ile trwa, a także jakie są jej objawy.
Małgorzata Wódz
ospa u dziecka
fot. AdobeStock
Ospa wietrzna u dziecka jest początkowo trudna do rozpoznania. Dopiero kiedy pojawi się wysypka, możemy sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tą zakaźną chorobą. Ospa wietrzna, w skrócie zwana wiatrówką, może rozprzestrzeniać się nie tylko przez bezpośredni kontakt, ale także drogą powietrzną i to na odległość kilkudziesięciu metrów (stąd nazwa ospa wietrzna). Jeśli twoje dziecko nie miało kontaktu z chorym na ospę, ale pojawiła się u niego wysypka, można podejrzewać, że złapało wiatrówkę. 

Spis treści: 
 1. Objawy ospy u dziecka
 2. Ospa: wysypka
 3. Co na ospę u dziecka?
 4. Ospa u dziecka: blizny
 5. Ospa: ile trwa
 6. Ospa: kiedy zaraża
 7. Kaszel w przebiegu ospy
 8. Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór

Objawy ospy u dziecka

Początek ospy wietrznej przypomina infekcję grypopodobną. Chorobie może towarzyszyć (ale nie musi) podwyższona temperatura. Rozpoznanie jest łatwiejsze, gdy na ciele dziecka zobaczysz charakterystyczną wysypkę. Zwykle można ją zaobserwować w drugim dniu od pojawienia się gorączki. Oto wszystkie objawy, które mogą świadczyć o ospie.
 • wysoka gorączka (ok. 40 st. C),
 • złe samopoczucie,
 • osłabienie,
 • ból głowy,
 • wysypka (plamki, grudki, pęcherzyki, strupki),
 • świąd.

Ospa: wysypka

Na ciele dziecka najpierw pojawiają się czerwone plamki. Potem w ich miejscu powstają grudki, które przechodzą w charakterystyczne wypełnione przezroczystym płynem pęcherzyki. Gdy pęcherzyki zaczynają przysychać, tworzą się strupki. Zmiany mocno swędzą. Mogą występować na całym ciele, ale głównie widać je na tułowiu i we włosach. Zdarzają się też w buzi i na narządach płciowych – w tych miejscach są szczególnie bolesne. 

Na poniższym zdjęciu zobaczysz, jak wygląda ospa u dziecka

ospa u dziecka

Co na ospę u dziecka?

Pęcherzyki, które pojawiają się na skórze, bardzo swędzą. Rodzice muszą pilnować, by dziecko ich nie drapało. Aby do tego nie dopuścić, niemowlętom zakłada się na rączki rękawiczki. U starszych dzieci ochrona przed zdrapywaniem jest trudniejsza. Obecnie nie zaleca się stosowania pudrów oraz maści na pęcherzyki  – mogą zatamować dostęp powietrza (znacznie zwiększa to ryzyko ropni skórnych), a także spowodować przedwczesne odpadanie strupków (skutek smarowania) i zwiększyć ryzyko zakażenia skóry. Za najlepszy środek odkażający uważa się 1-procentowy roztwór wodny gencjany, którym można smarować widoczne na skórze pęcherzyki.  

Leczenie ospy polega głównie na podawaniu leków przeciwgorączkowych i łagodzących świąd. 

Ospa u dziecka: blizny

Ospa u dziecka może zostawić po sobie pamiątkę w postaci drobnych blizn. Jeśli blizny utworzą się na twarzy, mogą sprawiać spory kłopot, np. w wieku nastoletnim, gdy dziecko będzie przeczulone na swoim punkcie, albo później – gdy skóra na twarzy stanie się mniej jędrna i wszelkie defekty staną się bardziej widoczne. Blizny po ospiejaśniejsze od reszty ciała, szczególnie widać je latem, gdy skóra się opali. Nie pojawiają się zawsze. Co je powoduje?
 • zdrapanie strupka – im więcej zdrapywania, tym większa blizna;
 • odpadnięcie strupka – np. w czasie snu, gdy dziecko potrze buzią o poduszkę, albo podczas zakładania ubranka;
 • dłuższe kąpiele – sprzyjają zbyt wczesnemu odpadaniu strupków. Podczas choroby lepiej zastąpić mycie w wannie prysznicem;
 • bakteryjne zakażenie skóry – jest powikłaniem ospy wietrznej. Gdy nie ma strupka, bakterie mogą łatwiej wniknąć do otwartej ranki, infekując ją.

Ospa: ile trwa

Ospa u dzieci utrzymuje się przez około dwa tygodnie. Od zetknięcia się z wirusem do pierwszych objawów tej choroby mija zazwyczaj od 10 do 21 dni.

Ospa: kiedy zaraża

Czy ospa jest zaraźliwa? Owszem, a osoba chora na ospę zaraża nawet 2 dni przed ukazaniem się pierwszych objawów (wykwitów na ciele). Dopiero w momencie, gdy przyschną wszystkie pęcherzyki – chory przestaje rozsiewać wirusy.

Kaszel w przebiegu ospy

Kaszel oraz duszności w przebiegu ospy są wyjątkowo niebezpiecznym objawem. Może wystąpić ospowe zapalenie płuc. Ta dolegliwość może świadczyć o powikłaniach związanych z układem oddechowym i konieczna jest konsultacja lekarska.

Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór

Unikaj wychodzenia na dwór z dzieckiem chorym na ospę. Przez około 14 dni maluch musi zostać w domu. Dziecko nie powinno wychodzić wtedy na dwór ze względu na możliwość powikłań, a także fakt, że może zainfekować w tym czasie inne osoby.

Gdy po chorobie udacie się już na pierwszy spacer – dziecko powinno unikać ostrego słońca, ponieważ w miejscu śladów po ospie mogą pojawić się przebarwienia.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy