dziewczynka, maluch, muzyka, pianino

Jak odkryć i rozwinąć talent dziecka?

Pragniesz, by twoje dziecko wybiło się ponad przeciętność i odnosiło sukcesy w życiu? To jest możliwe! Pomożemy Ci odkryć talenty twojego dziecka i umiejętnie je rozwijać.
dziewczynka, maluch, muzyka, pianino

Zdaniem psychologów, wiele wyjątkowych zdolności można rozpoznać już w wieku 5–6 lat. W jaki sposób? Obserwuj dziecko. Zwracaj uwagę, co lubi robić, jakie czynności świetnie mu idą i sprawiają największą frajdę. Oczywiście zdarza się, że sześciolatek, który rwie się do książek, w dalszych latach życia zarzuca swoje literackie pasje i... odnosi sukcesy w sporcie. Ale to naturalne. Udowodniono, że pielęgnowanie talentów wspaniale wpływa na ogólny rozwój młodego człowieka. To właśnie dlatego dziecku często udaje się potem zabłysnąć (np. w szkole) w zupełnie innej dziedzinie niż ta, na którą wskazywałyby wcześniej odkryte predyspozycje. Przykład: dziecko blisko obcujące z muzyką, w liceum wygrywa olimpiady matematyczne. Psycholodzy podkreślają jednak, że początkowo przejawiane uzdolnienia na ogół rzadko zanikają. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko ma szansę rozwijać je przy wsparciu rodziców.

Dowiedz się, jak wspierać zdolne dziecko

Przede wszystkim sprawdź, w czym dziecko  jest najlepsze. Oto 5 zestawów cech, które pomogą ci określić obszar talentu twojego dziecka i odpowiednio nim pokierować.

1 talent: Z muzyką za pan brat

Jak rozpoznać talent?
• dziecko śpiewa bez fałszowania (czasem wtórując drugim głosem);
• wystukuje na cymbałkach proste melodyjki;
• samo wymyśla oryginalne melodie;
• chętnie słucha zarówno wesołych piosenek, jak i utworów klasycznych.

Jak rozwijać talent?
Kupuj dziecku kasety i płyty z jego ulubionymi nagraniami. A kiedy słucha jakiegoś utworu, pytaj, z czym mu się kojarzą dane dźwięki (z wiatrem?, z deszczem?) oraz jakie instrumenty grają. Od czasu do czasu zabieraj malca na przedstawienia muzyczne czy baletowe dla dzieci. A gdy zapragnie uczyć się grać na jakimś instrumencie, postaraj się spełnić jego marzenie (spraw mu np. małą gitarę i zapisz do ogniska muzycznego).

Zobacz, jak wspierać małego muzyka
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

2 talent: Mały humanista

Jak rozpoznać talent?
• dziecko wcześnie garnie się do czytania i pisania, wyprzedzając w tych umiejętnościach rówieśników;
• samo sięga po książki, lubi bawić się w samodzielne układanie wierszyków i historyjek;
• jako 5-latek, nie robi prawie wcale błędów gramatycznych. Posługuje się bogatym słownictwem;
• jest wrażliwe na uczucia innych, np. potrafi doskonale rozpoznać, kiedy ktoś jest zły czy smutny.

Jak rozwijać talent?
Podsuwaj dziecku ciekawe książki (np. z osiedlowej biblioteki) i zachęcaj, by układało własne zakończenia przeczytanych opowieści. Zróbcie własną książeczkę, w której będziecie zapisywać wymyślone przez malca wierszyki i opowiadania. Bawcie się słowami (np. szukajcie nazw kwiatów na daną literę), chodźcie razem do teatru na spektakle dla dzieci. Starsze dziecko zachęć, by zapisało się do szkolnego kółka polonistycznego, historycznego czy teatralnego.

3 talent: Drugi Matejko

Jak rozpoznać talent?
• maluch dużo czasu spędza na rysowaniu, malowaniu, lepieniu z plasteliny;
• zauważa kolory, których inne dzieci nie dostrzegają, np. różne odcienie błękitu nieba;
• zwraca uwagę na szczegóły – np. oglądając obrazek, zauważy mały kwiatek na dalszym planie;
• łączy różne techniki plastyczne – np. wykleja karton plasteliną, a potem rzeźbi na takim podkładzie swoje dzieło.

Dowiedz się, co widzą oczy noworodka

Jak rozwijać talent?
Zaopatruj dziecko w rozmaite przybory do prac artystycznych: tablicę z kolorowymi kredami, pędzle, farby, papiery do wycinanek. Razem róbcie stemple z ziemniaków i odciskajcie na kartonie. Bawcie się w rozmazywanie kleksów z farby między kartkami. Jeśli to możliwe, zapisz pociechę do kółka plastycznego (np. w osiedlowym klubie). Wspólnie przeglądajcie albumy z reprodukcjami obrazów sławnych malarzy, odwiedzajcie ciekawe galerie i wystawy. Nie mów pięciolatkowi, że słońce nie jest niebieskie, a komin powinien znajdować się na dachu. Niech tworzy dzieła zgodnie z własną wyobraźnią.

Zobacz, dlaczego dziecko rysuje do góry nogami4 talent: Umysł techniczny

Jak rozpoznać talent?
• dziecko lubi operować cyframi i liczbami. Stale coś przelicza, dodaje, odejmuje – np. kredki w pudełku czy kwiaty w wazonie;
• rozkłada zabawki na części, by sprawdzić, jak działają;
• szybciej od rówieśników interesuje się pieniędzmi. Pyta, ile co kosztuje, sprawdza w sklepie, czy dobrze wydano resztę;
• lubi grać w warcaby i szachy, a w wieku 7 lat wygrywa nawet z dorosłymi.

Jak rozwijać talent?
Baw się z dzieckiem w rozwiązywanie zagadek i łamigłówek. Kupuj mu pisemka z rebusami, puzzle do układania, klocki Lego. Nie wyrzucaj zepsutego budzika – Twój 5-latek chętnie sprawdzi, co jest w środku zegarka. Pozwól dziecku naprawiać z tatą kran i uczyć się obsługiwać komputer.

Sprawdź, czy gry komputerowe poprawiają refleks dziecka

5 talent: Sportowiec od urodzenia

Jak rozpoznać talent?
• twoją pociechę rozpiera energia. Uwielbia kopać piłkę, jeździć na rowerze, łyżwach czy deskorolce;
• chętnie popisuje się różnymi akrobacjami, np. fikaniem koziołków czy robieniem przewrotów na trzepaku;
• jest najlepszym biegaczem wśród rówieśników;
• samo się garnie do nauki pływania czy jazdy na nartach;
• ostro rywalizuje w grach i zabawach sportowych.

Zobacz 48 sposobów na udany debiut na stoku

Jak rozwijać talent?
Kup dziecku (np. pod choinkę lub na imieniny) wymarzone łyżwy, narty czy deskolorkę. Chodź z nim na basen, pozwalaj, by wyhasało się na boisku. Zgadzaj się na oglądanie w telewizji meczów, zawodów pływackich, wyścigów kolarskich. Jeśli Twój siedmiolatek zapragnie uprawiać tenis czy grać w kosza, zapisz go na zorganizowane zajęcia sportowe. A w wakacje czy ferie zimowe – wyślij na sportowy obóz.

Sprawdź 6 sposobów na obudzenie w dziecku kreatywności

To musisz wiedzieć o dziecięcych talentach!

• To, że komuś kiepsko idzie w szkole, nie oznacza jeszcze, że brak mu talentów. L. van Beethoven nigdy nie nauczył się mnożenia ani dzielenia, a Pablo Picasso miał ogromne kłopoty z nauką czytania i pisania.
• Nawet dziecka wybitnie uzdolnionego nie należy nadmiernie obciążać nauką (np. zapisując na dziesiątki zajęć pozaszkolnych). Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka bardzo stresuje młodego człowieka i zamiast motywować do pracy – zniechęca.
• Uczeni zaobserwowali, że dzieci poczęte w miesiącach zimowych są sprawniejsze umysłowo i fizycznie niż te, których poczęcie nastąpiło w lecie. Najinteligentniejsze okazały się maluchy poczęte między grudniem a lutym.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy